Janatová se blýskla umístěním v TOP 15, Razýmová byla osmnáctá

Janatová se blýskla umístěním v TOP 15, Razýmová byla osmnáctá

8 min 2 s

Světový pohár v klasickém lyžování se tento týden přesunul do francouzského Les Rousses, kde se v pátek pořádaly intervalové závody na 10 kilometrů volnou technikou. Velmi dobrý výsledek zaznamenala Kateřina Janatová, která se do cíle probojovala na konečné 13. pozici, Kateřina Razýmová doběhla osmnáctá. Mužům se naopak na volné desítce příliš nevedlo.


Ženy absolvovaly svůj závod na deset kilometrů volnou technikou už v pravé poledne a česká stopa se rozhodně neztratila. Solidní výkon v intervalovém závodě odvedla Kateřina Janatová, která obsadila 13. místo.

 

„Tento rok je mi asi třináctka souzená,“ smála se česká reprezentantka. „Už jsem potřetí třináctá. Nikdy jsem ale v distanci asi nejela lépe, takže jsem rozhodně spokojená. Doufám, že to půjde směrem nahoru i příští týden, kdy se jede další desítka v Toblachu. Snad to konečně prolomím.“ 

 

„Závod se mi tady ve Francii moc líbil. Jsem tu poprvé a trať mi přišla zábavná. Byly tu hezké sjezdy, i když jsem asi ve sjezdu ztrácela trochu víc než při stoupání, což je pro mě dobrá zpětná vazba. Musím se na to trochu více zaměřit,“ dodala Janatová. 

 

Příliš se závodem naopak nebyla spokojená Kateřina Razýmová, která obsadila se ztrátou jedné minuty a osmi sekund osmnáctou příčku. Zkušená česká závodnice poznamenala, že jí příliš neprospělo, když po Tour de Ski vypadla ze závodního tempa.

 

„Závod hodnotím opět jako průměrný. Jak můj výkon, tak výsledek. Zase jsem cítila, ze od Tour uplynula nějaká doba bez závodu a že mi ten závodní rytmus prostě chybí. Že mi chybí taková ta závodní lehkost. Snad to bude lepší v neděli, udělám pro to maximum,“ řekla s výhledem na dvacetikilometrový závod s hromadným startem, který se poběží klasickou technikou.

 

V pátek se z triumfu radovala Švédka Ebba Anderssonová, která měla v cíli třináctisekundový náskok na Francouzku Delphine Claudelovou. Třetí příčku obsadila Američanka Jessie Digginsová. 

 

V mužském závodě startovali z českých závodníků Michal Novák a Adam Fellner, útočit na přední pozice se jim ovšem nepovedlo. Novák dorazil do cíle na 29. místě se ztrátou 1:09,4 na trochu překvapivého vítěze Haralda Oestberga Amundsena, který nechal za svými zády takové běžce jako Sjura Roetheho, Williama Poromu, Paala Golberga či Johannese Hoesflota Klaeba, který doběhl dokonce až osmý.

 

Novákovi se tak nepovedlo navázat na úspěšnou Tour de Ski, ve které vybojoval konečné 11. místo. Na volné desítce v této sezoně startoval už v prosinci v Lillehammeru, tehdy obsadil výborné 14. místo.

 

„Dneska se mi závod nepovedl, necítil jsem se dobře. Bavil jsem se o tom s trenéry a je to pravděpodobně únava z nadmořské výšky,“ připomněl závody v Livignu, které se pořádaly minulý týden. „K tomu unavená nervovka, která mi značně omezovala ladný a lehký pohyb na lyžích. V každém okruhu jsem se hodně zakyselil. Plus jsme vsadili na lyže do teplých podmínek, ale v průběhu závodu se ochladilo, vlhký sníh hodně vyschl a lyže mi úplně nepomohly. Zítra to snad bude lepší,“ dodal. 

 

Adam Fellner byl v cílovém prostoru jako jeden z prvních a následně sledoval, na co bude jehož čas 22:54,8 stačit. Nakonec se před něj protlačilo 44 závodníků a Fellner tak obsadil konečnou 45. pozici.

 

„Spokojený s tím rozhodně nejsem. S umístěním jsem nespokojený, zase je to patnáct míst za třicítkou, i když jen šestnáct sekund ztráta za třicítkou. Opět to bylo poměrně kousek, ale s tím spokojený být nemohu. Pořád doufám, že se mi povede jednou být vepředu o dvacet sekund dřív a padne to tam,“ hodnotil sklesle. „Lyže jsem měl super, v tom servis udělal dobrou práci, ale bohužel bych potřeboval být ještě víc vepředu. Snad nedělní dvacítka hromadně bude úspěšnější.“

 

V sobotu se v Les Rousses pojedou sprinty klasickou technikou.

 Pomoc Ukrajině