Janatová s Novákovou berou z týmového sprintu sedmou příčku, muži skončili devátí

Janatová s Novákovou berou z týmového sprintu sedmou příčku, muži skončili devátí

9 min 14 s

Závěr prvního víkendu na MS v klasickém lyžování v Planici patřil týmovým sprintům, které se ve Slovinsku jely volným stylem. Oba české týmy bez potíží proklouzly do finálové patnáctky, kde si to muži i ženy tváří v tvář rozdali o pátou a šestou sadu běžeckých medailí. Duo Adéla Nováková - Kateřina Janatová si vyjelo skvělé sedmé místo, Michal Novák a Luděk Šeller skončili mezi muži devátí.


Teploty v Planici o víkendu začaly klesat, a tak byla trať na okruhu o délce 1,4 km trochu tvrdší a kompaktnější než ve čtvrtečních sprintech jednotlivců. Každého člena týmu nejprve čekal jeden okruh v kvalifikaci, kde se oba časy poté sečetly a daly dohromady postupovou patnáctku. Ve finále pak na střídačku obkroužili závodníci tři okruhy.

Ženský závod zahajovala v českém týmu Adéla Nováková. Pro mladičkou reprezentantku to byl teprve druhý závod na vrcholném šampionátu a lehce se na ní podepsala předzávodní nervozita. „Přiznám se, že jsem měla strašné nervy, ani jsem na dnešek nemohla spát. Čím déle jedu, tím se mi jede lépe, i proto jsem na prvním úseku i v kvalifikaci byla taková zadržená a bolely mě nohy. Pak jsem se rozjela, možná se mě spadla nervozita a už jsem se dostala do závodu,“ sdělila v cílovém prostoru své pocity.

Úkol zněl jasně, udržet co nejlepší pozici a co nejmenší ztrátu pro Kateřinu Janatovou, což se postupně v závodě začalo dařit. „Pro mě bylo cílem udržet skupinu a držet nějaký kontakt. Bylo to hodně těžké, ale jsem ráda, že jsem dostala příležitost tady jet,“ byla za šanci bojovat se světovou špičkou vděčná závodnice, která za pár dní oslaví 23. narozeniny. „Jsem šťastná a mám radost. Sedmé místo je úplně skvělé a musím hrozně poděkovat Kačce, která jela úplně skvěle,“ vysekla poklonu zkušenější kolegyni Adéla Nováková.

Kateřina Janatová byla se sedmým místem také nadmíru spokojená. „Podle mě je to perfektní, oproti papírovým předpokladům jsme ještě jedno místo vylepšily, solidní výsledek,“ uvedla po závodě a obratem přidala svůj pohled na průběh finále. „Týmový sprint byl opravdu těžký, v porovnání s Livignem, kde se jelo na rovině, mě tady kopce hodně zabolely. Myslím si, že mám dobrou formu a doufám, že to potvrdím na desítce za dva dny,“ těší se na pokračování mistrovství rodačka z Jilemnice.

Mistryněmi světa se staly dle očekávání Švédky Sundlingová a Ribomová, soupeřky jim to ale nedaly zadarmo. Američanky Digginsová a Kernová odtáhly naprostou většinu závodu, ale nakonec kvůli horšímu finiši a nedostatku sil braly jen bronz. Před ně se totiž vmáčkly ještě Norky Kalvåová a Tiril Wengová.

Mezi muži vybojovala dvojice Šeller-Novák osmý kombinovaný čas v kvalifikaci. Zejména Michal Novák znovu naprosto dominoval a za norskými favority Klaebem a Golbergem zajel třetí nejrychlejší čas s minimálním odstupem! Závod se ale jel v drtivém tempu norských velikánů. „Bylo to těžké, sníh byl pomalý a nohy se tahaly jak v medu. Klaebo s Golbergem jeli od začátku vysoké tempo a to nám úplně nesedělo,“ potvrdil v cíli Michal Novák.

Čtvrtý muž ze sprintu jednotlivců po závodě nebyl úplně zklamaný a věděl, že deváté místo zhruba odpovídá výkonnosti české dvojice. „Je to realita, umístili jsme se zhruba tam, kam patříme. Zklamání to není, ale taky žádná bomba,“ dodal. I jeho parťák Luděk Šeller potvrdil, že se mu nejelo úplně nejlépe. „Sníh neodjížděl od nohou a tempo bylo od začátku vysoké. Snažil jsem se šetřit síly na závěr a někoho jsem tam ještě dokázal předjet. Bohužel nejsem v optimální kondici a formě, jakou bych si představoval mít na takovou akci,“ přiznal sedmadvacetiletý český běžec.

Závod nakonec přeci jen opanovali Norové, kteří drželi tempo závodu ve svých rukách. Johannes Hosflot Klaebo bojoval v cíli jen s Italem Pellegrinem, v posledním stoupání mu ale cukl, další zlato si vzít nenechal a získal ho společně s Golbergem. Pellegrino a De Fabiani si do Itálie odvezou stříbro, medaile bronzové hodnoty putuje zásluhou Jaye a Jouva do Francie. Složení stupňů vítězů tedy bylo očekávané.

Světový šampionát bude pokračovat intervalovými závody na 10 km v případě žen a 15 km v případě mužů. Desítka se pojede v úterý ve 12:30, patnáctka o den později ve stejný čas.

 Pomoc Ukrajině