SP Oslo: Janatová při debutu na padesátce urvala elitní dvacítku

4 min

Kateřina Janatová si ve svých 26 letech odbyla premiéru v závodě na 50 kilometrů klasicky. A česká běžkyně na lyžích si nevedla vůbec zle, dobře si rozvrhla síly a výsledkem bylo umístění ve druhé desítce na 19. místě.

Kateřina Janatová zahájila náročnou klasickou padesátku ve volnějším tempu, když po úvodních pěti kilometrech byla ve třetí desítce na 27. místě. Postupně Češka začala zrychlovat a po deseti odjetých kilometrech už byla v TOP20 na devatenácté příčce.

V momentě, kdy byla minulostí polovina závodu, tak se Kateřina Janatová nadále pohybovala na konci elitní dvacítky, kterou uzavírala, přičemž byla v těsném časovém kontaktu hned se čtyřmi konkurentkami.

Další mezičasy naznačovaly, že si česká běžkyně rozložila síly vskutku velmi dobře, po absolvovaných čtyřech desítkách kilometrů figurovala na velmi pěkné osmnácté příčce se solidním náskokem dvanácti vteřin na Američanku Laukliovou.

Kvalitní tempo si Kateřina Janatová udržela až do závěrečného metru a odměnou jí bylo konečné devatenácté místo. Laukliovou za sebou udržela, ovšem byla to Němka Sauerbreyová, jež v závěrečných deseti kilometrech zabrala a Češku odsunula za sebe.

“Byla to pro mě první padesátka ve Světovém poháru a bylo to opravdu hodně náročné. Bojovala jsem a jsem ráda, že TOP20 padlo i tady. Ale stálo mě to teda hodně sil. Jsem ráda, že jsem potvrdila formu a přidala další potřebné body do hodnocení. Lyže byly dnes super. Musela jsem je vyměnit ve třetím kole, protože mi přišlo, že trošku odchází odraz, ale po výměně už to bylo v pořádku,” řekla po závodě Janatová.

Dominantním způsobem opanovala klasiku v Oslu švédská lyžařka Frida Karlssonová, jež nadělila druhé krajance Ebbě Anderssonové minutu a téměř dvacet sekund, o dalších šest vteřin dále byla třetí Němka Katharina Hennigová.