Janatová před startem nové sezony: Chci být lepší verzí sebe sama

Janatová před startem nové sezony: Chci být lepší verzí sebe sama

7 min 49 s

Šestadvacetiletá Kateřina Janatová má před sebou v sezoně 2023/24 velmi náročný úkol. Navázat (nebo dokonce překonat) na své výsledky z minulého ročníku, v němž vybojovala v hodnocení Světového poháru konečné 23. místo. Jak se výborná univerzálka, která umí kombinovat sprinty s distančními závody, před novou sezonou cítí?


Odchod Kateřiny Razýmové do lyžařského „důchodu“ znamená pro její reprezentační kolegyni Kateřinu Janatovou jediné – stala se z ní jednička českého týmu v běžeckém lyžování. Šestadvacetiletá reprezentantka je na to připravena, tuto roli ostatně svým způsobem zastávala už v sezoně 2021/22, kdy byla Razýmová na mateřské, a částečně také v minulé sezoně, kdy zkušená opora českého lyžování absolvovala trochu osekanější program.

S tím, jak se nezadržitelně start nové sezony běžeckého lyžování blíží, nemůže se prvních závodů dočkat ani Janatová. „Jsem v očekávání a trošku i v napětí, ale převládá to očekávání. Cítím se připravená,“ uvedla rodačka z Jilemnice necelý měsíc před první zastávkou Světového poháru ve finské Ruce.

Napětí a očekávání se nelze divit. Janatová doufá, že dokáže navázat na skvělé výkony z minulé sezony, kdy byla 23. nejlepší lyžařkou hodnocení Světového poháru. V hodnocení dílčích disciplín byla na 23. místě ve sprintech a 27. místě v distančních závodech. 

Jejím maximem bylo sedmé místo ze sprintu ve švýcarském Val Müstairu a desátá byla v dalším sprintu v italském Livignu. Do nejlepší patnáctky se vešla v individuálních závodech celkem osmkrát, z toho čtyřikrát v distančních závodech a čtyřikrát ve sprintech.

Postupně se Janatová spolu se svými kolegy dostává do fáze, kdy volného času má poskrovnu a vše se zaměřuje na intenzivní tréninky a soustředění před startem sezony. To však české lyžařce vyhovuje. „Mám ráda, když není volno. Měla bych moc času na přemýšlení. Zaměstnávám mozek, třeba si maluju, nebo čtu nějakou knížku, abych trochu i vypla a nemyslela jen na lyžování,“ přiznala Janatová.

Už během léta absolvovala řadu přípravných kempů a tvrdých tréninkových dávek, aby zvýšila své šance na úspěšnou zimní sezonu. Doma moc času dle svých slov nestrávila. „Přes léto dominovalo Norsko, trošku jsme ho procestovali a zaměřovala jsem se hlavně na soupaž, což je moje největší slabina. Co by to pak bylo za rok, kdybych neodjela do Livigna, takže byla jsem i v Livignu,“ popisovala s úsměvem svou letní přípravu.

V přípravě byla Janatová jako členka reprezentačního áčka mnohem více v kontaktu také s reprezentačním béčkem, které absolvovalo podstatnou část kempů s hlavním týmem. Janatová v tomto kroku reprezentace spatřuje spoustu výhod.

„Myslím, že i pro ně to je dobré, protože vidí, jak fungujeme. Navíc tomu dodávají dobrou energii. Jelikož jsou mladší, tak mají víc energie. I na takové trošku blbůstky, když to tak řeknu, ale samozřejmě ne v tréninku,“ řekla k dobré náladě, která během přípravy díky propojení obou týmů v reprezentaci panovala. „Jsem ráda, že tam s námi jsou. Myslím, že dodávají dobrou atmosféru.“

Při stanovování cílů pro nový ročník byla Janatová opatrná. Žádné konkrétní milníky si nestanovovala, přesto však opatrně zmínila, že by ráda vybojovala pár umístění v Top 10, což je v našlapané konkurenci ve Světovém poháru vždy obrovský úspěch. „Vždy říkám, že v nové sezoně chci být lepší verzí sebe sama oproti předchozímu roku. Takže když své výsledky vyrovnám, nebo když zajedu párkrát do desítky, tak budu ráda. Samozřejmě se nebudu zlobit, když to bude vícekrát,“ dodala s úsměvem.

 Pomoc Ukrajině