Janatová na OPA Cupu ke zlatu přidala stříbro. V juniorských závodech Havlíčková zlatá a Lukeš bronzový

Janatová na OPA Cupu ke zlatu přidala stříbro. V juniorských závodech Havlíčková zlatá a Lukeš bronzový

7 min 3 s

Kateřina Janatová si i ve druhém závodu Kontinentálního poháru OPA v Tarvisiu dojela pro medaili. Po zlatu z úvodního sprintu v sobotu v závodě na 10 kilometrů klasicky vybojovala stříbro. Česká výprava v Itálii ale i tentokrát slaví zlato, o které se mezi juniorkami na klasické pětce postarala Barbora Havlíčková. Další medaili přidal junior Tomáš Lukeš, jenž byl na desítce třetí.


Přechod ze sprintu volně na klasickou distanci zvládla Kateřina Janatová skvěle. Vítězka úvodního závodu si v italském středisku sice v pátek odpoledne stěžovala na lehkou únavu způsobenou nejspíš přejetím z vyšší nadmořské výšky, ta ale na trati nebyla vůbec znát. Znovu jela výborně a od začátku se pohybovala na předních příčkách. Na prvním mezičase byla druhá za Italkou Cristinou Pittinovou, na dalších pak před českou závodnicí figurovala jenom suverénní Němka Victoria Carlová.

Stříbrnou pozici si Janatová dovezla až do cíle. Na vítěznou Carlovou ztratila necelých 29 vteřin, na třetí Italku Saru Pellegriniovou měla velký náskok více než 32 vteřin. Výborně z českých závodnic zajela také Sandra Schützová, která doplnila Janatovou v TOP 10 a obsadila osmou příčku. Poslední z českého tria Zuzana Holíková skončila na 25. místě.

,,Zase to byl dneska příjemný závod, mám ráda, když se jede klistr. Navíc nám tady přálo počasí, bylo krásně. S druhým místem jsem spokojená, jsem ráda, že i podruhé jsem tady zajela na stupně vítězů. Po závodní pauze to je pro mě skvělý impuls," řekla Janatová. ,,Moc jsem si to dneska užila, ještě víc se ale těším na zítřejší skejt," dodala.

Zpátky na nejvyšší stupínek se mezi juniorkami vrátila Barbora Havlíčková. Závod na pět kilometrů klasicky ovládla stylem start-cíl. V polovině trati byla na vedoucí pozici s pouhým půlvteřinovým náskokem na Švýcarku Anju Weberovou, v druhé části ale Havlíčková ještě přidala, náskok navýšila a dojela si pro druhé vítězství v této sezoně. To první si připsala na začátku prosince rovněž v Itálii ve středisku Santa Catarina.

O další skvělý výsledek pro Českou republiku se mezi juniorkami postarala Adéla Nováková. Jí ale stupně vítězů o jedinou příčku unikly. Na čtvrtém místě ztratila na vítěznou Havlíčkovou necelých dvanáct vteřin, od bronzu Švýcarky Nadji Kaelinové ji dělilo 8,3 sekundy. Do třicítky se vešly i třiadvacátá Kateřina Tůmová a devětadvacátá Barbora Antošová.

Další medaili po poledni přidal do sbírky české výpravy na OPA Cupu Tomáš Lukeš. V desítce klasicky juniorů byl od začátku na předních příčkách. Na prvním mezičase byl lepší pouze Ital Davide Graz, v dalším průběhu závodu se před Lukeše dostal ještě Gaspard Rousset z Francie. Bronzovou příčku už si ale český závodník až do cíle vzít nenechal. Další z juniorů Jakub Švejda dojel dvacátý, mezi nejlepší třicítkou byl i sedmadvacátý Šimon Pavlásek.

Mezi muži se nejvýše z Čechů prosadil Jonáš Bešťák, kterému klasická patnáctka vynesla třiadvacáté místo. Jen těsně se do třicítky nevešel Tomáš Kalivoda, jenž byl jednatřicátý.

Prodloužený víkend Kontinentálního poháru OPA v italském středisku uzavřou nedělní závody volnou technikou s hromadnými starty. Muže čeká 20 kilometrů, ženy a juniory 15 kilometrů a juniorky pojedou 10 kilometrů.Pomoc Ukrajině