Jaké bylo slavnostní zahájení výstavy „Vítězové bílé stopy“?

Jaké bylo slavnostní zahájení výstavy „Vítězové bílé stopy“?

3 min 51 s

Výstava „Vítězové bílé stopy“ byla slavnostně zahájena. Její expozice se věnuje úspěchům běžeckého lyžování od počátků až k přelomu století a při zahájení, které se uskutečnilo v Jablonci nad Nisou v Domě Scheybalových ve čtvrtek 23. září, nechyběli kromě vedení Města Jablonec n/N ani lyžařské osobnosti, jakými jsou například Alena Bartošová, Helena Balatková, Jiří Beran nebo zástupce sjezdového lyžování a zasloužilý trenér Pavel Zelenka. V krásném podkrovním prostoru mohli účastníci shlédnout medaile z počátků lyžařského sportu u nás, předměty z doby Bohumila Hanče, významné trofeje z dálkových běhů a mnoho dalších zajímavostí.


Výstava byla z důvodu covidové pandemie za omezených podmínek otevřena již v květnu a měla by probíhat i přes zimní sezónu 2021/22. V rámci setkání olympioniků ji již v červenci navštívily a ocenily další lyžařské legendy, jakými jsou Stanislav Henych, Květa Pecková – Jeriová, Miloš Bečvář, Milena Ryglová a další.

Nedílnou a důležitou součástí výstavy jsou fotografie Petra Krajíčka, Josefa Stránského, Milana Šebka, Jiřího Pekárka, Petra Zbranka a dalších výborných fotografů. Mnozí z pamětníků si při nich rádi zavzpomínají na Jizerskou padesátku i na oblíbený Jablonecký lyžařský maraton.

Vzácné exponáty na výstavu zapůjčila řada osobností našeho lyžování, např. první olympijská medailistka  Helena Balatková – Šikolová,  Květa Pecková – Jeriová, Pavel Benc, Gabriela Soukalová – Svobodová, Stanislav Řezáč či Katka Smutná.

Výstavu připravila Kultura Jablonec, p. o. a spolek Česká lyžařská společnost, z. s. ve spolupráci se Ski klubem Jablonec n/N a dalšími soukromými sběrateli, záštitu převzal předseda ČOV Jiří Kejval a Česká olympijská akademie.

Foto: Česká lyžařská společnost, z. s. – Jan Zelenka