Itálie, Švýcarsko, Švédsko… Reprezentační týmy běžců na lyžích se rozjely za sněhem

Itálie, Švýcarsko, Švédsko… Reprezentační týmy běžců na lyžích se rozjely za sněhem

6 min 24 s

Reprezentanty v běžeckém lyžování byste v těchto dnech mohli potkat hned na několik místech v Evropě. Muži se připravují v italském Livignu, ženy jsou ve švýcarském Davosu a tým do 23 let zamířil do švédského střediska Idre Fjäll.


Reprezentace mužů se připravuje na novou sezonu v Livignu, kam odcestovala 22. října a bude zde trénovat až do 3. listopadu. V italském údolí je pro lyžaře připraven tříkilometrový okruh, na kterém byste teď mohli potkat i norské hvězdy Therese Johaugovou a Johannese Hösflota Klaeba. „Norové se zřejmě rozhodli pro stejný model, jaký využíváme už čtyři roky,“ říká s úsměvem a nadsázkou trenér Vasil Husák.

V Itálii nyní trénuje český tým v sestavě Michal Novák, Petr Knop, Adam Fellner, Jan Pechoušek a Luděk Šeller. „Toto soustředění má spíše klidnější charakter, zátěžové tréninky zařazujeme jen v rozumné míře. Větší zátěže nás čekají na soustředění v Rovaniemi, kde absolvujeme také přípravný závod. Rovnou odtud se pak budeme přesouvat k prvnímu závodu Světového poháru do Ruky,“ vysvětluje.  „Jsem rád, že jsou všichni závodníci zdravotně v pořádku a soustředění probíhá bez jakýchkoliv komplikací. I Petr Knop už je po svém zářijovém onemocnění zpátky v plném režimu.“

V Livignu se mužská část týmu potkala na pět dnů se ženami, které se ale nyní přesunuly do švýcarského Davosu, kde budou do 7. listopadu. „Máme tu k dispozici vysněžený čtyřkilometrový okruh, na kterém se budou v prosinci konat závody Světového poháru. Nyní navíc připadla trocha přírodního sněhu,“ říká trenér ženského týmu Jan Franc.

Jeho svěřenkyně poprvé zamířily na sníh už v září, kdy se osm dní připravovaly v Ramsau – dopoledne na ledovci, odpoledne na kolečkových lyžích. V říjnu pak odcestovaly do Livigna, odkud zamířily právě do Davosu. „V letošním roce jsme se rozhodli posunout vysokohorskou přípravu na listopad, protože i na sever odjíždíme později,“ dodává reprezentační kouč s tím, že na soustředění rovnou naváže první závod Světového poháru v Ruce.

Tréninkový kemp v Livignu má za sebou také reprezentační tým do 23 let, který se z Itálie vrátil už 24. října. Další týden pak strávili svěřenci trenéra Martina Koukala v Česku, ale už 1. listopadu zamířili do švédského střediska Idre Fjall. Společně s mladými závodníky odcestoval do Skandinávie i Ondřej Černý, který se dlouhodobě připravuje pod taktovkou Martina Koukala.

„První polovinu soustředění v Itálii představovala suchá příprava, v druhé části už jsme lyžovali na sněhu,“ říká Koukal. „Nyní jsme v Idre, kde je připraven vysněžený okruh. Ve Švédsku zůstaneme do 17. listopadu. Pak budeme týden v Česku a následně znovu odjedeme do Livigna.“