Horní Mísečky hostily republikové mistrovství, zlatý hattrick si odváží Jiří Tuž

Horní Mísečky hostily republikové mistrovství, zlatý hattrick si odváží Jiří Tuž

6 min 43 s

Mistrovství České republiky se tentokrát konalo na Horních Mísečkách, jednalo se zároveň o poslední závody letošní sezóny. Páteční program obstaraly sprinty, sobotní sprinty dvojic. Třídenní soupeření zakončil v neděli tradiční Hančův memoriál, což jsou závody klasicky s hromadným startem.


Páteční den obstaraly sprinty. V mladším dorostu se radovala z vítězství Eliška Polonská, jež ve finálové jízdě dlouhé 870 metrů neměla konkurenci a potvrdila tak skvělou formu z celé letošní sezóny. Stupně vítězek doplnily ještě Sofie Vyhlídková a Aneta Bauerová. Závod mladších dorostenců si podmanil Aleš Řezáč, na záda mu šlapaly Vojtěch Benda a Tomáš Cenek.

Starší dorostenci absolvovali kilometr a půl dlouhý sprint. Dívkám kralovala Kateřina Dušková před Annou Šírovou a Lucií Tůmovou, mezi chlapci zvítězil Jonáš Hellmich. Toho na bedně doplnili Jakub Bouška a Matěj Kožnar.

Do akce samozřejmě zamířili i dospělí. Titul mistryně republiky získala Petra Vitáková, která musela odrážet hlavně ataky Anety Břečkové a Anežky Honsové, která byla zároveň nejlepší juniorkou. V závodu mužů nenašel přemožitele věkem ještě junior Jiří Tuž, jako druhý dokončil sprint Tomáš Dufek a třetí Matyáš Bauer.

Sobotu taktéž obstaraly sprinty, ale ty týmové. Soutěž mladších dorostenek patřila holkám z Jilemnice Elišce Polonské a Sofii Vyhlídkové. V závodě chlapců vyhráli Vojtěch Benda s Alešem Řezáčem z Jablonce nad Nisou.

Týmový sprint starších dorostenek patřil Emě Kouřilové s Annou Milerskou z Jeseníku, jejichž náskok přesáhl dvouciferný počet sekund. Ve stejné kategorii chlapců vládli závodníci z Jilemnice Eduard Simbartl a Matěj Kožnar.

Prvenství mezi ženami oslavila liberecká Eliška Šibravová, jež vytvořila silnou dvojici se Světovým pohárem ostřílenou Petrou Hynčicovou. Abychom to měli kompletní, tak Liberec získal triumf i v rámci mužské kategorie, a to zásluhou Jiřího Tuže a Tomáše Dufka.

Víkendové zápolení uzavřel nedělní Hančův memoriál. Závod mladších dorostenců měl délku sedm kilometrů. Třetí triumf během tří dnů pro sebe urvala Eliška Polonská, bednu doplnily Marie Machová a Ella Kunčíková. Podobně jako Polonská, tak i Aleš Řezáč vyhrál i do třetice, na nižší stupínky vystoupali druhý Šimon Gašek a třetí Tomáš Cenek.

Deset kilometrů před sebou měli starší dorostenci. Eliška Bímanová v zajímavých závěrečných okamžicích udolala druhou Annu Milerskou i třetí Kateřinu Duškovou, závod chlapců opanoval Jakub Bouška následován Matějem Kožnarem a Eduardem Simbartlem.

Junioři a juniorky absolvovali třicetikilometrový závod. Jiří Tuž potvrdil roli velkého favorita a druhému Matyáši Bauerovi nadělil přes minutu, stupně vítězů doplnil Ondřej Pilař. Jasný průběh měl i závod žen, v němž zvítězila Anežka Honsová, druhá projela cílem Jana Leblochová a třetí Iva Vránová.

S náskokem blížícím se osmi minutám si mezi ženami přivlastnila trofej za vítězství Karolína Grohová, ani druhá Eliška Šibravová s třetí Kateřinou Svobodovou nedokázaly její tempo akceptovat. Závod kategorie kategorie mužů měřil náročných 50 kilometrů a do posledních metrů byl k vidění dramatický souboj mezi Kryštofem Zatloukalem a Tomášem Dufkem, nakonec o čtyři desetin slavil první jmenovaný. Třetí dojel zkušený Stanislav Řezáč.

 



Pomoc Ukrajině