Havlíčková opět vítězí, v Le Brassus získala dvě prvenství

7 min 41 s

Česká běžkyně na lyžích Barbora Havlíčková ovládla oba závody kontinentálního poháru OPA ve švýcarském Le Brassus. Sobotní desítku volně si podmanila s náskokem 36,4 desetin sekundy. Ten pak v nedělní stíhačce klasicky téměř zdvojnásobila.

Švýcarský Le Brassus hostil další podnik kontinentálního poháru OPA. Po zdravotních peripetiích zde opět předvedla formu Barbora Havlíčková, která si po nevydařeném mistrovství světa juniorů spravila chuť suverénním vítězstvím v obou závodech. Na desítce nedala soupeřkám šanci, když si s náskokem 36,4 desetiny sekundy přijela pro prvenství. Roli leadera si pohlídala i následující den ve stíhačce klasicky, kde druhé Američance Novie McCabeové udělila 57,5 desetin sekundy. „Jsem moc spokojená, takový výsledek jsem vůbec nečekala,“ přiznala Havlíčková. „Jsem také ráda, že tu se mnou mohl být můj taťka a sdílel tyto okamžiky se mnou. Je skvělý, když jsou s vámi na závodech ti nejbližší, proto se těším i na další OPU, kde bude rodina opět se mnou,“ řekla Havlíčková. Za skvělé výsledky vděčí také servisu, který jí lyže připravil na výbornou. „Lyže jsem tento víkend měla famózní oba dny, ale v sobotu naprosto enormně. Děkuji také celému týmu za parádní atmosféru, jsem nesmírně šťastná, že jsem součástí juniorského týmu,“ dodala Havlíčková.

Trenér juniorské reprezentace Martin Koukal pochválil Barboru Havlíčkovou za výborné výkony, které během víkendu předvedla. Z pohledu celého týmu hodnotí jako úspěšnější nedělní klasiku. „V sobotu byla na bruslení extrémně bořivá trať a někteří naší závodníci si s tím nedokázali poradit,“ uvedl Koukal. „Na dnešek trať zmrzla, to nám vyhovovalo podstatně víc,“ dodal. Koukala mrzel nešťastný pád Pavlíny Votočkové při skatové desítce. „U Pavlíny Votočkové je škoda sobotního závodu, ve kterém se nevyhnula pádu. Nebýt toho, určitě by se umístila do 10. místa,“ uvedl. „Velmi pěkný závod dnes předvedl Vladimír Kozlovský a Kim Žalčík,“ ocenil výkony svých svěřenců Koukal.

Distance volně

Ostatní juniorky na desítce volně dojely v pořadí 16. Pavlína Votočková, dvě příčky za ní Zuzana Holíková a 23. Adéla Nováková. Stejnou porci kilometrů zvládl nejlépe z juniorů 18. Vladimír Kozlovský, Tomáš Lukeš se umístil 22., Jakub Švejda 26. a Kim Žalčík o příčku za ním.

Mezi dospělými byla jedinou českou zástupkyní Tereza Tvarůžková, jenž obsadila 17. místo. Stejně tak byl jediným Čechem mezi muži reprezentant Tomáš Kalivoda. Ten na patnáctikilometrové trati získal 29. pozici.

V kategorii U18 zvládl desetikilometrový úsek nejrychleji z Čechů Šimon Pavlásek na 11. příčce. Jakub Augsten skončil 28., Kryštof Zatloukal 35., Jakub Strouhal 46. a Marek Vašátko 52. Porci 7,5 kilometru ve stejné kategorii zvládla nejlépe 15. Jolanta Byrtus, Marie Rysulová byla 21., Kateřina Tůmová 22. a Kateřina Svobodová 30.

Stíhačka klasicky a štafety U18

Ve stíhačce klasicky si juniorka Pavlína Votočková polepšila z předchozího závodu o dvě místa a brala 14. pozici, Adéla Nováková poskočila rovnou o pět pozic a obsadila 18. příčku, zatímco Zuzana Holíková 21. místo. Také Vladimíru Kozlovskému se podařilo postoupit výš na 13. pozici, Kim Žalčík skončil 21. a dostal se tak před české parťáky Tomáše Lukeše na 25. místě a Jakuba Švejdu na 31. příčce.

O jednu pozici se ve stíhacím závodě na patnáct kilometrů posunula 16. Tereza Tvarůžková, zatímco Tomáš Kalivoda si polepšil o dvě příčky na 27. místo.

Odlišný program měla v neděli na OPA cupu kategorie U18. Ve smíšených štafetách se ze dvou nasazených týmů umístilo lépe složení Marie Rysulová, Jolanta Byrtus, Šimon Pavlásek a Jakub Augsten na 8. pozici. Druhá čtveřice Kateřina Tůmová, Kateřina Svobodová, Kryštof Zatloukal a Jakub Strouhal dosáhla na 11. příčku.