Havlíčková na závěrečném podniku OPA Cupu dvakrát v TOP 10

5 min 42 s

Kromě Světového poháru o víkendu vyvrcholil také druhý nejprestižnější seriál v běžeckém lyžování - OPA Cup. Ve španělském středisku Baqueira Beret posbírala dvě umístění v TOP 10 Barbora Havlíčková. Jejím nejlepším výsledkem bylo páté místo v nedělní stíhačce. Pátá byla také Zuzana Holíková v pátečním sprintu.

Během tří dnů byly v Baqueira Baret na program sprinty, klasické distanční závody a závěrečné stíhačky pro kategorie dospělých a juniorů. Čeští závodníci o sobě dali ve Španělsku vědět hned od samého začátku. Dařilo se především juniorkám, hned dvě se vešly do elitní desítky. Pro nejlepší výsledek si dojela Zuzana Holíková, která útočila na stupně vítězů a obsadila pátou příčku, Tereza Beranová skončila o dvě příčky za ní. Jen těsně navíc TOP 10 uniklo Barboře Havlíčková, která dojela jedenáctá.

Účast mezi nejlepšími deseti závodnicemi slavila také jejich zkušenější týmová parťačka Karolína Grohová. Ta mezi ženami obsadila osmou pozici, další z Češek Kateřina Janatová byla devatenáctá a Zuzana Staňková se Sandrou Schützovou se seřadily na 22. a 23. místě. Mezi muži skončil Luděk Šeller na šestnácté příčce, v kategorii juniorů se nejvíce z Čechů dařilo sedmnáctému Vladimíru Kozlovskému.

Zatímco v pátek Havlíčkové TOP 10 ještě uniklo, v sobotu už se tam probojovala. Čerstvá olympionička z Pchjongčchangu v závodě na pět kilometrů klasicky obsadila deváté místo, Zuzana Holíková dojela sedmnáctá. Další povedený výkon mezi ženami předvedla Grohová, která na osmé místo ze sprintu navázala třináctou příčkou na desetikilometrové trati. Elitní dvacítku uzavírala Schützová.

S desetikilometrovou tratí se museli popasovat také junioři. Z těch českých byl znovu nejlepší Kozlovský, jenž obsadil šestnácté místo. O čtyři příčky za týmovým kolegou doběhl dvacátý Tomáš Kalivoda. Česká dvojice mužů skončila na klasické patnáctce ve čtvrté desítce. Šeller byl 35., Bešťák 37.

V nedělní stíhačce se pro své druhé umístění v TOP 10 dojela Havlíčková. Tentokrát bojovala i o stupně vítězů, oproti distanci si polepšila o čtyři příčky a skončila pátá. Dobrý výkon předvedla i Holíková, která dojela patnáctá. Vedlo se i ženám a hned dvě byly v první dvacítce. Grohová šestnáctá a Schützová devatenáctá.

Stejný počet českých závodníků v nejlepší dvacítce byl k vidění také mezi juniory. Kozlovský si ve stíhačce ještě vylepšil umístění z distance a doběhl třináctý, Kalivoda skončil devatenáctý. V kategorii mužů se lépe z české dvojice vedlo Bešťákovi na třiatřicátém místě, Šeller doběhl pět příček za ním.