Havárie kamionu byla křest ohněm, říká nový ředitel běžeckého úseku

Havárie kamionu byla křest ohněm, říká nový ředitel běžeckého úseku

10 min 15 s

Štěpán Kaliba se ujal funkce ředitele Úseku běžeckých disciplín začátkem prosince a od té doby musel řešit nepříjemnou záležitost – havárii servisního kamionu ve Švédsku. „I když byly první týdny náročné, zatím vše běží,“ říká po prvních týdnech v nové funkci.


Jaké pro tebe byly první týdny ve funkci ředitele úseku?

Jedním slovem hektické. Vše začalo havárií kamionu, následně jsme museli řešit nařízení týkající se COVID-19 v souvislosti s pořádáním závodů, a to vše v plně rozjeté sezoně Světového poháru a Alpen Cupu. Nicméně i když byly první týdny náročné, zatím vše běží, závodníci nás několikrát potěšili svými výsledky a v České republice se zatím poměrně obstojně lyžuje, což je dobře a je to důležitépředevším pro lyžování mládeže.

Hned po svém nástupu jsi musel řešit dvě nepříjemné záležitosti. Tou první byla nehoda servisního kamionu.  

Havárie kamionu byla skutečně křest ohněm v pravém slova smyslu. Jednak se mě dotýkala v osobní rovině, protože nechybělo moc a kluci ze servisního týmu mohli být vážně zraněni, jednak šlo o skutečně náročnou logistickou operaci, abychom mohli nastoupit k následujícímu Světovému poháru v Davosu.

Co se týká dalšího vývoje, tak kamion už je v Česku a díky skvělé spolupráci se společností, která bude kamion opravovat, vše velice dobře postupuje. Bohužel vzhledem k rozsahu škod není pravděpodobné, že bychom v letošní sezoně ještě na Světový pohár s kamionem odjeli.

Co to znamená pro chod týmu?

Nese to s sebou celou řadu komplikací spojených s logistikou – převozy materiálu, objednání servisních buněk a podobně. Nejvíce tato situace komplikuje život členům servisního týmu, kterým bez kamionu opět přibývá spousta náročné práce, která je stojí mnoho sil. Havárie servisního kamionu nás ovšem navedla na možnost spuštění crowdfundingové kampaně, která bude odstartována v blízkých týdnech. Proto určitě sledujte naše webové stránky a sociální sítě.

Druhou nepříjemností bylo zrušení OPA Cupu v Novém Městě na Moravě.

Zrušení OPA Cupu v NMNM jsem osobně nesl velice špatně, protože to bylo těžké rozhodnutí ze sportovního hlediska, které jsme opravdu nechtěli udělat. Nicméně situace v dobu, kdy došlo k rozhodnutí, nedávala prostor pro jiné východisko.

Jedním zásadním důvodem byla epidemická situace, kdy je dnes pořádání sportovních akcí omezeno a zároveň jsme v kritickou dobu nemohli vědět, jak k opatřením přistoupí nová vláda. Jednali jsme o výjimce z těchto nařízení s krajskou hygienou, hlavní hygieničkou ČR a Ministerstvem zdravotnictví ČR – všechny tyto instituce nám nezávisle na sobě sdělili, že výjimky z těchto pravidel neexistují a žádné udělovat nebudou.

Druhým zásadním důvodem byla finanční situace, protože Česká republika nemá pro rok 2022 schválený státní rozpočet a bude působit v tzv. rozpočtovém provizoriu. V takovém režimu není možné vypisování dotačních výzev, ze kterých jsou sportovní akce tohoto charakteru financovány.

Plánuješ nyní na úseku nějaké radikální změny, nebo se chystáš spíše pokračovat v nastoleném trendu?

Nejvíce vypovídající odpověď je, ani jedno a ani druhé. Jsem zastáncem názoru, že radikální změny uprostřed rozjeté sezóny nejsou příliš vhodné. Na druhou stranu mám v plánu určitě nastolit trend dle vlastního nejlepšího vědomí a svědomí, opřený o názory odborníků – trenérů, členů sportovně technické komise a dalších. Určitě jsou oblasti, ve kterých jako úsek můžeme nastavit lepší dlouhodobý koncepční postup, ale s tím přijdeme až po ukončení a vyhodnocení letošní sezóny.

Byl zrušen Světový pohár ve Francii i ve Slovinsku. Jaký program čeká reprezentaci do odjezdu na olympijské hry?

Zrušení Světového poháru ve Francii vedlo k celé řadě změn a úprav týkajících se reprezentace, ale taková už doba s covidem je a my se s tím musíme srovnat. Tuto středu odjíždí část reprezentačních týmů na finální přípravu před olympiádou v Pekingu. Další možnosti aktuálně řešíme, protože jsme zvažovali také start na Světovém poháru v Planici, i tam byly ale závody nyní zrušeny. Takže nyní pracujeme na plánu C, který bude vzhledem k měnícím se opatřením zřejmě změněn v plán D, E,… (smích).

Chtěl bys závěrem členům Svazu lyžařů ČR a hlavně běžcům na lyžích něco vzkázat?

Ještě jednou bych rád vyzval všechny naše členy k tomu, aby za námi na úsek neváhali přijít s jakýmikoliv nápady, připomínkami nebo prosbami, se kterými rádi pomůžeme. Případně mi mohou kdykoliv napsat na stepan.kaliba@czech-ski.com. Závěrem přeji všem našim členům krásnou zimu a mnoho příjemných chvil ve stopě.Pomoc Ukrajině