Fellner vybojoval na Tour de Ski své první body. Novák zlomil hůl a propadl se pořadím

5 min 54 s

Čeští reprezentanti v běžeckém lyžování dojeli do cíle třetí etapy Tour de Ski v německém Oberstdorfu se zcela rozdílnými pocity. Zatímco Michal Novák se kvůli zlomené holi protrápil k 58. místu, Adam Fellner vybojoval skvělým výkonem 26. místo a připsal si své první body ve Světovém poháru v životě. Na lepší pozice se dokázal při 15km závodě volně s hromadným startem posunout i Petr Knop, který bere 52. místo. Žlutý dres obhájil vítězstvím Nor Johannes Klaebo.

Tour se přesunula z vysokohorského údolí ve švýcarském Lenzerheide do německého Bavorska, kde na účastníky třetí etapy čekaly teploty kolem devíti stupňů a okruh o délce 3750 metrů, který absolvovali čtyřikrát.

Osmdesátičlenné startovní pole se dlouho drželo pohromadě. Bodovaným pozicím se v prvních dvou okruzích dokázal velmi úspěšně přibližovat Adam Fellner – reprezentant se startovním číslem 67 projížděl mezičasem v polovině závodu na 39. místě. A skvělý výkon podával až do nájezdu do cílové rovinky. Fellner obsadil 26. místo a připsal si tak své první body ve Světovém poháru! V průběžném pořadí Tour si polepšil na 40. místo.

„Šel jsem do závodu s tím, že budu riskovat a pokusím se dostat co nejvíce dopředu, ale hned v prvním kopci se mi to zkomplikovalo, protože mi ukopli hůl. Takže jsem pak byl na konci balíku. Naštěstí jsem poměrně rychle dostal rezervní hůl a dá se říct, že mě to zdravě naštvalo a snažil jsem se ztrátu rychle stáhnout zpátky. Pak už šlo všechno poměrně hladce, až mě to samotného překvapilo,“ řekl Fellner. „Do sezony jsem vstupoval s vědomím, že mám na to, abych body získával. Tak jsem rád, že se to potvrdilo a doufám, že tam ještě nějaké body brzy padnou. Rozhodně je to povzbuzení.“

Svou pozici průběžně vylepšoval také Petr Knop. Po třetím okruhu už úspěšně atakoval nejlepší padesátku. A toto postavení dokázal udržet. Ve výsledkové listině mu patří 52. místo a v pořadí Tour de Ski je po třetí etapě na 65. příčce.

Novák si v prvním okruhu bez problémů hlídal pozice v nejlepší třicítce, ve druhém okruhu se ale kvůli zlomené holi propadl dozadu a mezičasem v polovině závodu tak projížděl až na 58. místě. Tato příčka mu patří také v konečné výsledkové listině. V průběžném pořadí Tour de Ski se kvůli tomu propadl z 18. na 33. místo.

Čeští reprezentanti se v Oberstdorfu postaví na start hned na Nový rok, kdy je čeká sprint klasicky.

Výsledky

Tour de Ski, 3. etapa, 15 km volně s hromadným startem, Oberstdorf (Německo), 31. prosince 2021

Muži: 1. Johannes Klaebo (Nor.) 32:26,4, 2. Alexandr Bolšunov (Rus.) +3,4, 3. Sjur Roethe (Nor.) +4,0 … 26. Adam Fellner +53,7, 52. Petr Knop +1:28,7, 58. Michal Novák +1:49,7