Fellner si vyjel ve skiatlonu životní výsledek! Zlato slaví Nor Krüger

Fellner si vyjel ve skiatlonu životní výsledek! Zlato slaví Nor Krüger

7 min 49 s

Mistrovství světa v Planici nabídlo v pátek první distanční závod mužů. Skiatlon na 2x15 kilometrů ovládl Nor Simen Hegstad Krüger. Životní výsledek si vyjel Adam Fellner, který se na start postavil jako jediný český reprezentant a vybojoval fantastické 21. místo! Kromě toho, že to bylo první umístění do třicítky v této sezoně, tak se zároveň jednalo o nejlepší umístění v kariéře.


Do závodu na celkem 30 kilometrů, z toho 15 kilometrů klasickou technikou a 15 kilometrů volnou technikou, vyrazil v českém dresu pouze Adam Fellner.

 

Skiatlon mužů následoval hned den po sprintech a už s předstihem bylo avizováno, že tohoto atraktivního, ale náročného, závodu se nezúčastní Michal Novák. Šestadvacetiletá mužská reprezentační jednička vybojovala ve čtvrtek životní čtvrté místo a v pátek si mohla užívat zasloužený odpočinek.

 

Devětadvacetiletý český reprezentant ovšem nezklamal a dosáhl v pátečním závodě na životní výsledek, když vybojoval 21. místo. Doposud bylo jeho maximem 26. místo z mistrovství světa v Oberstdorfu 2021 (rovněž ve skiatlonu) a 26. místo ze závodu na 15 kilometrů volnou technikou v rámci Světového poháru v minulé sezoně. Ještě nikdy se neumístil v individuálním závodě tak vysoko.

 

Fellnerovi se dařilo držet hlavního balíku zhruba šest kilometrů, než Iivo Niskanen definitivně startovní pole roztrhal. Tempo, které na klasickém úseku nasadil finský běžec, dokázalo akceptovat pouze 15 závodníků a v průběhu závodu další odpadali.

 

Fellner se pohyboval kolem 25. místa a statečně bojoval s těžkým a mokrým sněhem, který Planici provází od začátku celého šampionátu kvůli poměrně teplému počasí. Postupně se posouval směrem dopředu a držel se ve skupině s dalšími šesti závodníky. Náskok na běžce za touto skupinou se navíc zvyšoval, což bylo pro vývoj závodu a konečné umístění Fellnera nesmírně důležité.

 

Pořadí v této skupině se dost promíchávalo a k výměně lyží pro skejtařskou část se český reprezentant dostal na 22. místě. I nadále potvrzoval, že vyladil svou formu na mistrovství světa výborně a nakonec se v průběhu dalších tří okruhů osamostatnil na 21. místě. A právě na tomto umístění se ztrátou 4 minut a 11 sekund doběhl. Absolutně vyčerpaný, ale určitě šťastný.

 

„Konečně první závod, který letos vyšel opravdu na 100%. Jsem nesmírně spokojený! Všechno vyšlo, lyže fungovaly výborně, což je základ pro takový výsledek, a celkově jsem se na trati cítil velmi dobře. Myslím si, že hlavní rozdíl se udělal už na klasice, kde jsem byl kousek za 20. místem. Potom už jsme jeli v menší skupince a povedlo se mi i přezutí. Právě tam jsme ujeli švédskému závodníkovi a společně s Japoncem jsme doháněli další. Ten mi následně ujel, takže poslední kola závodu jsem jel sám. Jsem moc rád, že jsem i tu skatovou část udržel až do cíle na takhle dobrém umístění. Důležité taky bylo, že jsem se vyhnul všem pádům a kolizím, jelikož i dnes jich bylo opravdu hodně. Dneska prostě všechno klaplo a děkuji celému týmu za jejich práci.“ řekl bezprostředně po závodě Adam Fellner.

 

O medailích se začalo rozhodovat v prvním okruhu na úseku volnou technikou. Třináctičlenné pole roztrhali Norové Simen Hegstad Krüger, Sjur Roethe a Johannes Klaebo. Jejich tempo neustál ani Paal Golberg s Williamem Poromou, kteří postupně nabírali vysokou ztrátu a ztratili kontakt s medailovými příčkami. V předposledním okruhu se pak Krüger odpoutal nejen od Klaeba, ale i Roetheho a mířil za zlatou medailí.

 

Stříbrný muž ze skiatlonu z mistrovství světa v Oberstdorfu své nasazené tempo udržel až do cíle a doběhl si pro titul mistra světa. Stříbrnou medaili nakonec v cílovém sprintu vybojoval Klaebo před Roethem.

 

V sobotu se v Planici pojede další skiatlon, tentokrát na 2x7,5 kilometru žen.

 Pomoc Ukrajině