Fantazie! Novák bere z masáku životní 2. místo

Fantazie! Novák bere z masáku životní 2. místo

6 min 58 s

To byla jízda! Poslední den ve finské Ruce udělal všem českým fanouškům obrovskou radost. Michal Novák totiž skvěle rozvrhl své síly a v závěrečném kopci bojoval s Jenssenem dokonce o vítězství. Nakonec z toho bylo životní druhé místo a parádní tečka za úvodním víkendem Světového poháru.


Závěrečný den v Ruce nabídl závody s hromadným startem na 20km volnou technikou a české barvy byly opět u toho. Do mužského závodu se vydal Michal Novák se startovním číslem 12 a Adam Fellner s číslem 59. 

Už od samotného startu si nenechal Novák nic důležitého uniknout a držel se okolo desátého místa. Nikam se zbytečně nehnal, zároveň ale držel pevný kontakt s čelem závodu. Tempo bylo z úvodu velmi poklidné a celé startovní pole se drželo v jednom vláčku. Přeci jen, trať v Ruce není nijak jednoduchá, závod je navíc dlouhý 20km, takže šetření sil z úvodu bylo předpokládané.

Na osmém kilometru se rozdávaly bonusové body. Michal Novák ve stoupání získal pár pozic k dobru a za šesté místo na průjezdu zapsal pět bodů. Ty sice celkové umístění v závodě nijak neovlivní, ovšem do celkového hodnocení Světového poháru se určitě hodí a jde o další zpestření hromadných závodů. 
 

Na dalších průjezdech český reprezentant opět mírně zvolnil a v klidu si kontroloval elitní desítku. A stejně tak tomu bylo i na dalších bonusových bodech na šestnáctém kilometru. Novák si opět našel v balíku závodníků cestičku, sebral pět bodů a následně se mírně stáhl. 

Pořádná jízda začala až v posledním kole. Tempo se postupně stupňovalo, ale Novák stále zachovával chladnou hlavu a čekal na ideální moment k nástupu. Ten vycítil v závěrečném stoupání, kde drtivě nastoupil a společně s Jenssenem uprchli celému balíku. Novák se dokonce v kopci dostal dokonce i do vedení, v závěrečné rovince se před něj ale norský závodník vrátil a zvítězil.
 

Vítězství sice bylo doslova na dosah ruky, ale i tak je druhé místo obrovským úspěchem nejenom Nováka, ale i celého českého běžeckého lyžování! Pocit stupňů vítězů Michal ještě nezažil, jeho maximem dosud bylo 4. místo ze sprintového závodu na loňském mistrovství světa. 

"Je to velké zadostiučinění a samozřejmě to je obrovský úspěch, byť v cílové rovince jsem udělal poměrně velkou chybu. Musím se z toho ponaučit do příště, snad už to vyjde. Měl jsem to vyhrát, ale na stadionu jsem ve finiši nechal Jensena, aby mě přeskočil, a to mě mrzí. Nicméně pro české lyžování je to určitě velký úspěch, pozdvižení a ukázka toho, že když se tým spojí dohromady a jsme trpěliví, že to jde a půjde to i v budoucnu," řekl po závodě Novák.

Druhý český zástupce Adam Fellner závod dokončil na 65. místě a body nebere.
 

Do ženského závodu vyrazila za české barvy pouze Kateřina Janatová. Ta bohužel nezachytila tempo první skupiny a ve zbytku závodu bojovala na pomezí 20. místa. Janatová se na čele skupinky střídala s dalšími závodnicemi, v závěrečném kolečku ale měly soupeřky více sil. Janatová se o pár pozic propadla a závod dokončila na 25. místě.

 Pomoc Ukrajině