Fantastický výkon českých běžců ve sprintu! V Davosu jich pět prošlo do čtvrtfinále, nejlepší 14. Novák

9 min 20 s

Pět Čechů ve čtvrtfinále, dva v nejlepší dvacítce! Čeští reprezentanti v běžeckém lyžování za sebou mají mimořádně povedený závod Světového poháru. Ve švýcarském Davosu si v sobotu 11. prosince při sprintu volně nejlépe vedl Michal Novák, který obsadil 14. pozici. Vítězství si připsali Nor Johannes Klaebo a Švédka Maja Dahlqvistová.

Na lyžařském stadionu v Davosu se dařilo zejména českým mužům. Z kvalifikace se neprobojoval pouze Jan Pechoušek, který ale obsadil smolné 31. místo a zůstal tak prvním nepostupujícím závodníkem. Od čtvrtfinále ho dělilo pět setin sekundy!

Nejlépe si na trati o délce 1500 metrů skládající se ze dvou okruhů vedl v kvalifikaci Michal Novák, který obsadil 11. místo. Čistokrevný sprinter Ondřej Černý byl čtrnáctý. Tomáš Kalivoda s Luďkem Šellerem proklouzli do rozjížděk z posledních dvou pozic – jako 29. a 30. v pořadí.

Novák se Šellerem pak společně nastoupili do první rozjížďky, ve které si první postupové místo pohlídal norský fenomén Klaebo. Novák se po celou dobu držel vepředu, do cílové rovinky otáčel na třetí pozici, pro kterou si také dojel, když jej předstihl ještě Rus Usťugov, dnešní stříbrný medailista. Doufal ještě v postup z pozice šťastného poraženého, ale účastníci až poslední rozjížďky byli rychlejší. Nakonec obsadil Novák 14. pozici. Šeller bojoval ve druhé polovině šestičlenné skupinky, nakonec dojel pátý a celkově si připsal body za 25. místo.

„Už jsem myslel, že to na postup z pozice lucky looser bude stačit, takže teď převládá zklamání z toho, že to nevyšlo. Semifinále je pro mě taková bariéra, přes kterou se snad brzy dostanu. Možná už příští týden v Drážďanech, i když tam to sedí spíše jiným somatotypům,“ řekl Novák. „Jinak jsem měl ale dobré pocity. Cítil jsem se skvěle, byl jsem poměrně svěží, s lyžemi také nebyl problém, i když Klaebo měl ještě o kousek lepší. Takže mě to mrzí, protože jsem věřil, že se o ten postup dokážu porvat, ale Usťugov byl dneska oproti minulému týdnu o hodně silnější. Z čeho mám radost, to je týmový úspěch. Klukům se to dneska podařilo!“

Ve druhé rozjížďce se potkali Černý s Kalivodou, který první okruh začal odvážně a držel se vepředu. Ve druhém se ovšem čeští závodníci seřadili za sebe na čtvrtou a pátou pozici, pro které si také dojeli. Čtvrtý Černý bere body za celkové 18. místo, Kalivodovi patří konečná 24. příčka.

Janatová zazářila v kvalifikaci

V závodě žen si pro postup z kvalifikace dojela Kateřina Janatová, která v ní obsadila skvělé 8. místo. Nastoupila pak hned do prvního čtvrtfinále, které začala uprostřed malé skupinky. V první zatáčce ale propadla na poslední pozici, ze které se pak snažila posunout dopředu na začátku druhého okruhu. V pozičním boji se jí ovšem podařilo předstihnout jen jednu soupeřku, a tak si dojela pro 5. místo. Celkově obsadila 21. místo.

„Kvalifikace se mi jela skvěle. V rozjížďkách jsem se dostala hned do té první, o které jsem věděla, že bude těžká, ale také rychlá. Nejelo se mi špatně, bohužel mi Norka na začátku v zatáčce přišlápla lyži, ztratila jsem rychlost a propadla se. Pak už jsem se nedokázala dostat dopředu, i když jsem se o to na rovinách snažila. Celkově hodnotím závod kladně, forma jde nahoru a cítila jsem se lépe než před týdnem. Chyběla mi ale trocha štěstí,“ řekla Janatová.

Největší smolařkou týmu byla stejně jako v Lillehammeru Petra Hynčicová – i tentokrát jí postup unikl jen těsně a obsadila 35. místo. Po prvním okruhu držela postupové pozice Petra Nováková, která ale v posledních stovkách metrů propadla pořadím a patří jí konečné 40. místo. Ještě lépe měla závod rozjetý Zuzana Holíková, ani ona však bodovanou třicítku neudržela a v kvalifikaci si připsala 43. místo. Sprinterka Tereza Beranová do závodu nezasáhla kvůli onemocnění.

Světový pohár pokračuje v Davosu už v neděli, kdy se konají distanční závody volně na 10 a 15 kilometrů. Muži odstartují v 11:40 hodin, ženy ve 14:00. Přímý přenos můžete sledovat na televizní stanici Eurosport.