Fantastický Tuž vyhrál v Alpen Cupu závod s hromadným startem juniorů!

7 min 49 s

Skvělý závodní víkend má za sebou v německém Oberstdorfu český junior Jiří Tuž. Osmnáctiletý běžec na lyžích se po výborném čtvrtém místě v sobotním sprintu prosadil rovněž v nedělním dvacetikilometrovém závodě s hromadným startem, který dokonce ovládl! Český úspěch zvýraznil ještě výtečným čtvrtým místem Matyáš Pávek.

Alpen Cup v německém Oberstdorfu patřil z českého pohledu především juniorům. Do závodu na 20 kilometrů s hromadným startem klasickou technikou šel především Jiří Tuž pořádně nabuzen. Byl povzbuzen skvělým čtvrtým místem ze sprintu, přičemž v distančních závodech se mu dlouhodobě rovněž daří. Ostatně, je stříbrným medailistou z Evropského olympiského festivalu mládeže.

A v Oberstdorfu potvrdil, že se i v posledních týdnech nachází ve skvělé formě. Tzv. masák totiž dokázal v čase 49:45,1 vyhrát! Jednalo se o Tužovo vůbec první vítězství v závodě Alpen Cupu a první vítězství v jakémkoliv závodě, který se nekonal na českém území. Pro osmnáctiletého mladíčka se tak jedná o jeden z životních úspěchů v prozatím krátké kariéře.

„Závod hodnotím hodně, hodně pozitivně. Jsem z toho úplně nadšený,“ neskrýval Tuž radost. „Celou dobu jsem jel v pohodě a v klidu, mohl jsem se dobře soustředit na sjezdy, které byly trochu zrádné. Cítil jsem se dobře i díky lyžím, které byly skvěle připravené. Oproti ostatním mi přišlo, že jsme měli do stoupání parádní vosk.“

„Celou dobu se mi jelo fakt v pohodě, nepřišlo mi, že se jede nějaké extra tempo. Když se jel poslední okruh, tak jsem byl schopný do největšího kopce zabrat a utrhnout své konkurenty. Nastoupil jsem jim a udělal jsem si mezírku, kterou jsem pak udržel další kilometr do cíle,“ dodal český junior.

Výhrou v Oberstdorfu výrazně vylepšil své osmé místo ze závodu na 10 kilometrů volnou technikou z prosincových závodů v rakouském Ulrichu. A navázal také na své vítězství z českého prosincového závodu v Jablonci nad Nisou, kde rovněž triumfoval v závodě s klasickou technikou.

V závodě juniorů se ale dařilo i dalším českým reprezentantům. Parádním čtvrtým místem se blýskl Matyáš Pávek, pro něhož se rovněž jedná o nejlepší výsledek v kariéře během závodu, který se nejel na českém území. Navíc v konkurenci kvalitních evropských juniorů.

“Od začátku to bylo velmi složité, jelikož jsem startoval až v druhé polovině startovního pole. V první části závodu jsem se snažil prodrat co nejvíc dopředu. Když už jsem tam byl, tak jsem ani nevěděl, zda tam patřím. Snažil jsem se jet v balíku a zbytek začal postupně odpadat. Nakonec jsem se čím dál tím víc posunoval, cítil jsem že mám sílu a tak jsem za to vzal! Měli jsme výborně namazané lyže, skvěle stoupaly a tam byla naše hlavní síla. Pro mě je to nejlepší výsledek kariéry, takže si toho opravdu hodně cením,” řekl nadšený junior Pávek.

Dvanácté místo obsadil v závodě juniorů ještě Filip Štecher a o dvě příčky za ním byl Daniel Oskar Hozák.

V dalších kategoriích v Oberstdorfu, v nichž se rovněž jely masáky na 20 kilometrů, se na podobný úspěch nepovedlo českým reprezentantům navázat. V závodě žen se prokousala na konečné 16. místo Petra Nováková, dvacátá byla Pavlína Votočková a pětadvacátá Barbora Havlíčková. Mezi juniorkami pak obsadila 21. místo Tereza Prokešová, 38. místo Iva Vránová a 46. pozici Karolína Dvorská.

Celý program v neděli uzavřel mužský závod Alpen Cupu, v němž nejlepším českým závodníkem byl na 17. místě Tomáš Lukeš. Na 23. pozici zakončil závod s hromadným startem Tomáš Dufek a na 31. příčce skončil Vladimír Kozlovský.