EYOF: Dvakrát v top 10! Pro mladé běžce začal olympijský festival skvěle

4 min 32 s

Pro české běžce na lyžích odstartoval Evropský olympijský festival mládeže (EYOF) ve finském Vuokatti výbornými výsledky! Hned dva se dostali do nejlepší desítky v distančním závodě volnou technikou – Ondřej Pilař byl pátý, Jiří Tuž desátý. Skvělé výkony podali v prvním závodě také Daniel Oskar Hozák (11.) a Nela Půbalová (12.).

Přes tisíc nejlepších mladých sportovců ze 44 evropských výprav soutěží v devíti sportech na Evropském olympijském festivalu mládeže ve finském Vuokatti, který byl slavnostně zahájen v neděli 20. března. České běžecké lyžování na severu reprezentují Tereza Prokešová, Iva Vránová, Daniel Oskar Hozák, Ondřej Pilař (všichni ročník 2003), Nela Půbalová, Karolína Dvorská, Jiří Tuž a Matyáš Bauer (všichni 2004).

Prvnímu starty v běžeckém programu byly distanční závody volnou technikou na 7,5/10 kilometrů, které se odehrály na biatlonových tratích. „Nejsou na nich tak velké kopce jako na běžeckých tratích, na kterých se loni konalo juniorské mistrovství světa a na které se přesouváme zítra, ale mají jinou náročnost. O to víc se na nich musí pracovat. Dnes navíc byla kvůli teplému počasí velmi náročná podmínka,“ říká trenér Zbyněk Valoušek.

V desetikilometrovém závodě si všichni čtyři čeští mladíci připsali skvělé výsledky! Ondřej Pilař obsadil 5. místo, jen 18 vteřin za medailí. Jiří Tuž byl desátý, Daniel Oskar Hozák pouze o jednu příčku horší. A do nejlepší dvacítky se vešel i devatenáctý Matyáš Bauer.

V závodě žen na 7,5 kilometru vybojovala 12. místo Nela Půbalová. Tereza Prokešová se umístila jen těsně za nejlepší třicítkou, obsadila 31. místo. Iva Vránová byla 40. a Karolína Dvorská 49.

„S výsledky kluků jsme velmi spokojení, zejména páté místo Ondry Pilaře je parádní, ale velká spokojenost panuje se všemi,“ řekl Valoušek. „Velmi dobré je také dvanácté místo Nely Půbalové, i když víme, že ona sama měla větší očekávání. Je ale potřeba říct, že závěrečnou část přípravy narušilo u ní i u Terky Prokešové onemocnění. Závod holek tak mohl být trochu lepší.“

V úterý program pokračuje závody klasickou technikou.