EYOF: Běžecká senzace! Tuž získal na olympijském festivalu mládeže stříbro

EYOF: Běžecká senzace! Tuž získal na olympijském festivalu mládeže stříbro

5 min 31 s

České běžecké lyžování má stříbrnou medaili z Olympijského festivalu mládeže! Zasloužil se o to Jiří Tuž, který ve finském Vuokatti vybojoval 2. místo v závodě na 7,5 km klasicky! Skvěle si vedla také Nela Půbalová, která obsadila na pětce 5. místo! Matyáš Bauer byl desátý.


Čeští běžci na lyžích pokračují ve Finsku v úžasných výkonech. Na velmi kvalitní výsledky z pondělních závodů volnou technikou navázali hned o den později útoky na medailové příčky!

Tuž do svého závodu doslova vlétl! Na mezičasu 2,5 km byl nejrychleji ze všech účastníků. A Matyáš Bauer dojel na stejnou metu jako šestý nejrychlejší. Také po pěti kilometrech byl Tuž stále ve vedení, na tomto mezičasu si udržoval čtyřvteřinový náskok před Finem Anttolou. Na posledních kilometrech ho ale domácí závodník předstihl a nakonec zvítězil s náskokem 10,6 vteřiny. Druhou příčku už ale Tuž nepustil a Česko se tak může radovat z medaile.

„Je to úplně šílené! Nevím, jak jinak bych to popsal. Na začátku sezony jsem si sice říkal, že tady půjdu po medaili, jenže před odjezdem jsem byl nemocný, což mě trochu srazilo. Ale nějakým zázrakem jsem se dal do pořádku a teď zažívám něco, co jsem si nedovedl ani představit,“ smál se Tuž v cíli. „Asi nikdy v životě se mi nejelo takhle dobře. Ta trať byla nahoru dolů. Nahoře mě sice všechno bolelo, ale když jsem sjel dolů, byl jsem zase jako nový. A takhle to šlo pořád dokola. Co se týče podmínky, ta byla docela měkká, jen ve stínu zůstal sníh trochu tuhý. Lyže ale byly úplná tutovka pod nohou a přitom jely.“

Do nejlepší patnáctky se prosadili také další dva čeští reprezentanti – Bauer byl desátý a Pilař dvanáctý. Daniel Oskar Hozák si v dnešním závodě připsal 24. místo.

Na medaili útočily české barvy také v závodě žen na 5 km. Když Nela Půbalová projela mezičasem v polovině závodu zařadila se na třetí místo, celkově tam byla jako šestá nejrychlejší a od medaile ji v tu chvíli dělilo šest vteřin. V dalších stovkách metrů talentovaná česká reprezentantka své postavení vylepšila a obsadila konečnou 5. příčku!

Tereza Prokešová dnes obsadila 21. místo, Iva Vránová byla 34. a Karolína Dvorská 38.

„S dnešními výsledky určitě panuje spokojenost. Medaile je úplná pecka. Nela na pátém místě předvedla maximum, co bylo možné a těší se na sprint. Super výsledek si připsal Mates Bauer, který startoval zezadu, ale propracoval se do top ten a ten závod pro nás krásně vygradoval,“ řekl trenér Zbyněk Valoušek.

Ve středu program pokračuje sprintem volně.

Foto: Český olympijský týmPomoc Ukrajině