Eva Vrabcová-Nývltová dál šokuje svět. V páté etapě Tour de Ski dojela šestá

7 min 43 s

Běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová znovu potvrdila životní formu, když v páté etapě prestižního seriálu Tour de Ski v italském Toblachu dojela šestá. V závodě na patnáct kilometrů volnou technikou s handicapovým startem tak vylepšila své dosavadní výsledkové maximum, kterým bylo sedmé místo ve středeční čtvrté etapě v Lenzerheide.

Eva Vrabcová-Nývltová vyrážela do volné patnáctky se ztrátou jedné minuty a čtyřiceti vteřin na vedoucí Norku Jacobsenovou. Celý závod se držela vepředu a v cílové rovince dokonce sahala po páté příčce. Fince Lahteenmakiové nakonec podlehla až ve fotofiniši. „Trochu mě to štve, ale na druhou stranu jsem s ní jela vyrovnaný závod, střídaly jsme se a nemůžu říct, že bych se za někým vezla. Šesté místo je pro mě fantastické a rozhodně nemůžu být nespokojená,“ řekla Radiožurnálu šťastná trutnovská rodačka, která tak znovu posunula své výsledkové maximum. Po senzačním sedmém místě v Lenzerheide se přitom další distanční etapy obávala. „Teď budu tak vepředu, že posouvat se nahoru bude strašně těžké a padat dolů zase hodně jednoduché,“ věděla po středeční klasické desítce česká ženská jednička a přiznala, že start páté etapy Tour se neobešel bez komplikací. „Na začátku jsem byla docela nervózní a vykulená, protože jsem startovala s desítkou, ale tři holky nenastoupily, takže jsem do závodu vyrážela jako sedmá. Ale ustála jsem to. Ráno jsem navíc byla zase rozčílená, protože mi do batohu vytekla termoska s pitím, ale to už je teď k smíchu.“

Šestá příčka patří Evě Vrabcové-Nývltové i v průběžném pořadí seriálu, na medailové pozice ztrácí pouhých 24 vteřin. O konečném výsledku ale pouhé dvě etapy před koncem mluvit nechce. „To je ještě předčasné, před námi jsou ještě dva těžké závody. Zítra je na programu klasická pětka a ta mi úplně nesedí. V neděli nás potom čeká výjezd na sjezdovku a to je pro každého boj o život. Nejvíc bude asi záležet na tom, jak se vyspím.“

Závod v Toblachu vyhrála Norka Jacobsenová před krajankou Johaugovou a Finkou Kylloenenovou. Dařilo se i dvacetileté Petře Novákové, která dojela 36. Od dalších bodů do Světového poháru ji dělilo 37 vteřin.

Mužům vládl Sundby. Jakše v průběžném pořadí Tour dělí 3 vteřiny od nejlepší desítky

Fenomenální výkon podal v mužském závodě Nor Martin Johnsrud Sundby, který v památném, šestatřicetikilometrovém přejezdu z Cortiny do Toblachu nedal svým soupeřům šanci a svůj dvaatřicetivteřinový náskok, se kterým do závodu coby lídr seriálu vyrážel, navýšil na téměř minutu. Dvě etapy před koncem je tak blízko celkovému triumfu. Stal by se historicky prvním norským vítězem Tour de Ski. Druhým mužem v cíli byl další Nor Petter Northug, třetí dojel Kanďan Alex Harvey.

Velmi vydařený závod má za sebou i Martin Jakš. Cílem nejdelšího závodu Tour projel v početné skupině jako sedmnáctý. Na nejlepší desítku tak v průběžném pořadí ztrácí pouhé tři vteřiny.

Teď se Tour de Ski přesouvá do dějiště posledního mistrovství světa, italského Val di Fiemme. Ženy tam v sobotu absolvují klasickou pětku, trať pro muže bude dvojnásobná.

Výsledky:

15km volně ženy: 1. Jacobsenová 37:30,3, 2. Johaugová (obě Nor.) +38,7, 3. Kylloenenová +1:12,2, 4. Niskanenová +1:22,5, 5. Lahteenmakiová (všechny Fin.) +1:31,7, 6. Vrabcová-Nývltová (ČR) +1:31,7, … , 36. Nováková +4:36,6

Průběžné pořadí Tour (po 5 ze 7 závodů): 1. Jacobsenová 1:15:29,5, 2. Johaugová (obě Nor.) +43,7, 3. Kylloenenová (Fin.) +1:22,2 …, 6. Vrabcová-Nývltová +1:46,7, 36. Nováková (obě ČR) +4:51,6

35km volně muži: 1. Sundby 1:20:18,7, 2. Northug (oba Nor.) +58,2, 3. Harvey (Kan.) +58,7, ..., 17. Jakš +1:58, 45. Razým +4:56,1, 59. Magál (všichni ČR) +9:25,9

Průběžné pořadí Tour (po 5 ze 7 závodů): 1. Sundby 2:08:17,3, 2. Northug (oba Nor.) +1:03,2, 3. Harvey (Kan.) +1:08,7, ..., 17. Jakš +2:13,0, 45. Razým +5:11,1, 59. Magál +9:40,9