Elitní třicítka pro Vladimíra Kozlovského v distančním závodě na mistrovství světa do 23 let. Adéla Nováková byla 34.

8 min 57 s

Pětice českých reprezentantů do 23 let nastoupila v pátek 12. února do distančního závodu volně s intervalovým startem, kterým ve finském Vuokatti pokračovalo společné Mistrovství světa běžců na lyžích do 23 let a juniorů. Na nejlepší umístění dosáhli Vladimír Kozlovský na 25. místě a Adéla Nováková, která byla 34.

Ani tentokrát ve Vuokatti teplota nevystoupala nad -10 °C, oproti minulým (ještě mrazivějším) dnům byl dnes ale sníh rychlejší. Ženy na něm absolvovaly desetikilometrovou trať na 2,5km okruhu, na muže pak čekalo 15 km na okruhu o délce 3,75 km s tvrdým stoupáním.

Z českých mužů hned od prvních mezičasů mířil za nejlepším výsledkem Vladimír Kozlovský. Závodník FENIX SKI TEAMU Jeseník se držel v nejlepší třicítce, v některých fázích závodu dokonce atakoval nejlepší dvacítku. Nakonec si dojel pro 25. místo, ze kterého ztratil na vítěze čas 1:40,8.

„Byl to těžký závod. Nejenže jsou tu ohromně náročné tratě, ale přispělo k tomu i počasí. I když dnes už nebyla taková zima jako v předchozích dnech, -12 °C je pořád docela silný mráz. Byl jsem rád, že mě dnes měl podržely lyže, které musím vyzdvihnout,“ hodnotil závod Vladimír Kozlovský. „Závod jsem rozjel kontrolovaně a postupně jsem se dostával do tempa. Až mě překvapilo, jak jsem se cítil dobře. Po dvou kolech jsem ale dostal velkou krizi a začaly mě bolet nohy, tak jsem se s tím musel vypořádat. Podařilo se mi zachytit jednoho Švéda, který měl o kolo méně a s ním jsem absolvoval poslední kolo a část předposledního, takže mi v tom závěru pomohl. Celkově to pro mě byl zvláštní závod, protože po přechodu z juniorů se pořád srovnávám s tou patnáctikilometrovou distancí. Ale pracujeme na tom s trenérem a jde to správným směrem. Teď už se těším na zítřejší štafety.“

Na nejlepší třicítku měl závod rozjetý také Kim Žalčík, ve druhé třetině závodu ale začal výsledkovou listinou klesat. V konečném pořadí je z toho 38. místo a ztráta 2:37,3.

Stejně jako Žalčík vstoupil do závodu i Tomáš Kalivoda, který byl na prvních mezičasech jen těsně za svým reprezentačním kolegou. Pak ale začal nabírat ztrátu, klesl do páté desítky a v konečném pořadí mu patří v konkurenci 70 závodníků 45. místo s odstupem 3:18,4 na nového mistra světa.

Adéla Nováková zrychlovala až na 34. pozici

V závodě žen si ze dvojice českých reprezentantek lépe vedla Adéla Nováková, která si dojela pro 34. pozici, ze které ztratila na vítěznou Polku Izabelu Marciszovou 2:38. „Mám z dnešního závodu takové smíšené pocity. První kolo a půl jsem se necítila příliš dobře, pak se mi to ale podařilo rozjet. Průměrný výsledek tomu odpovídá. Myslím, že jsem měla na víc, ale nedokázala jsem to prodat,“ řekla Adéla Nováková.

Zuzana Holíková se dnešním závodem protrápila a z cíle pak odcházela zklamaná. Ve výsledkové listině jí patří 48. místo, na které ji odsunula ztráta 4:09,6 na nejrychlejší soupeřku.

Hodnocení trenéra Martina Koukala: „Řekl bych, že ten den byl jako na houpačce. Nejprve zajely fantasticky juniorky. Jejich 15. a 20. místo byl takový highlight celého dne. Od juniorů jsme čekali malinko víc a doufali jsme, že by se mohli dostat do třicítky. Šimonovi Pavláskovi pak chyběl z 31. místa jen kousíček. Třicítku jsme si přáli také u holek ve třiadvacítce. Adéle Novákové kousek chyběl, Zuzce Holíkové pak závod vůbec nevyšel. U kluků ve třiadvacítkách předvedl Vladimír Kozlovský velice slušný výsledek. A Kim Žalčík na 38. místě také. Jeho ztráta nebyla velká a celkově to byl nejlepší výkon na velké akci, který zatím ve své kariéře předvedl. Dneska se závod nepovedl Tomáši Kalivodovi, který byl hodně zklamaný.“

V sobotu pokračuje program světového šampionátu štafetami, které čekají juniory (muži i ženy) i závodníky do 23 let (smíšená).

Výsledky

Mistrovství světa U23, 10/15 km volně s int. startem, Vuokatti (Finsko), 12. února

Muži: 1. Hugo Lapalus (Fr.) 35:27,6, 2. Friedrich Moch (Něm.) +13,8, 3. Iver Tildheim Andersen (Nor.) +18,7 … 25. Vladimír Kozlovský +1:40,8, 38. Kim Žalčík +2:37,3, 45. Tomáš Kalivoda +3:18,4

Ženy: 1. Izabela Marciszová 28:13,6, 2. Louise Lindstroemová (Švéd.) +11,2, 3. Hedda Oestberg Amundsenová (Nor.) +19,6 … 34. Adéla Nováková +2:38, 48. Zuzana Holíková +4:09,64.