Dvojitá elitní desítka ve sprintech v Livignu! Janatová a Novák drželi český prapor vysoko

Dvojitá elitní desítka ve sprintech v Livignu! Janatová a Novák drželi český prapor vysoko

11 min 10 s

V italském Livignu se v sobotu odjely sprinty Světového poháru volnou technikou, české běžecké lyžování v nich zanechalo opět výborné výsledky. Kateřina Janatová se probojovala až do semifinále a celkově obsadila 10. příčku. Podobně dopadl i Michal Novák, který rovněž skončil těsně před branami finále a obsadil 9. pozici.


Závod se z českých reprezentantů nejlépe podařil Michalu Novákovi, který navázal na úspěšnou Tour de Ski a v italském Livignu obsadil ve sprintu devátou pozici. Z českých žen byla nejlepší Kateřina Janatová, která se jako jediná probojovala do vyřazovacích bojů, suverénně prošla přes čtvrtfinále, ale v semifinálové jízdě dojela na páté pozici a celkově obsadila desáté místo.

Do kvalifikačních jízd sprintu s volnou technikou zasáhlo hned šest českých reprezentantů a reprezentantek. Do hlavního závodu se probojoval český trojlístek Kateřina Janatová, Michal Novák a Ondřej Černý. Za postupovými pozicemi zaostala o pár vteřin Petra Nováková, která si připsala 34. pozici. Na 37. příčce se umístil Luděk Šeller, Adam Fellner obsadil 46. pozici.

Katka Janatová se představila ve třetí čtvrtfinálové rozjížďce. Hned od začátku jely ženy pospolu v balíku a česká závodnice se držela v zadní části této skupiny, po polovině rozjížďky se začala probojovávat dopředu a nasadila vysoké tempo. Do cílové rovinky vjížděla po boku Hagströmové, kterou nakonec zdolala a postoupila do semifinále z prvního místa.

Janatová nastoupila v první semifinálové rozjížďce, která byla plná zvučných jmen. Kateřina se statečně držela skupinky soupeřek, které však zvyšovaly své tempo a do cíle dorazily ve velmi rychlém čase. Češka však projela cílovou páskou na páté pozici. Celkově Kateřina Janatová obsadila 10. pozici, což znamenalo druhé umístění v elitní desítce v probíhajícím ročníku.

„V kvalifikaci mi přišlo, že mě to nestálo tolik sil, takže jsem pošetřila trochu síly do rozjížděk. Věděla jsem, že když budu ve své jízdě první, tak půjdu do prvního semifinále a když dojedu do druhého, které vypadalo trochu jednodušeji. Holky, co jely semifinále se mnou, tak si nakonec jely pro medaile, ale pro mě to byla skvělá zkušenost zazávodit si s nejlepšími. Cítila jsem se silná a myslím, že forma jde správným směrem, doufám, že budu v top formě na MS v Planici,“ sdělila své dojmy Katka Janatová.

Finále opanovaly závodnice ze severu Evropy. Pro první příčku si dojela Jonna Sundlingová, druhé místo brala Maja Dahlqvistová a švédské stupně vítězek opanovala Emma Ribomová.

V první čtvrtfinálové rozjížďce se představil Ondřej Černý. Klaebo v čele ihned od startu nastolil tempo, které roztáhlo celé startovní pole a Černý byl velkou část jízdy na chvostu. Před cílovou rovinkou však český reprezentant šlápl na plyn a naháněl norské závodníky, v cíli však prohrál souboj o druhé místo s Northugem, o přímém postupujícím rozhodovala až cílová fotografie. Ondřej Černý nakonec do semifinále neprošel a v závodu obsadil 14. pozici.

„Závod se mi jel dnes až překvapivě dobře, jelikož závodění ve výšce je pro mě občas hodně těžké. Dnes to bylo fajn, seděla mi i trať. V kvalifikaci jsem jel první část trati v klidu, a poté jsem zrychloval. Podobně se jelo i v rozjížďce, kde jsem měl šanci možná udělat i lepší výsledek, než jsem udělal, ale i tak mám ze závodu radost. Doufám, že semifinále padne třeba příště,“ zhodnotil závod Ondřej Černý.

Michal Novák se představil ve čtvrté jízdě a hned zkraje se dostal do vedení. Sedmnáctý nejrychlejší muž kvalifikace nastolil velmi svižné tempo, ale před cílovou rovinkou předvedli kvalitní nástup Švýcar s Norem, kteří českého závodníka ve finiši předjeli. Ze třetí pozice musel čekat, zda proklouzne do semifinále jako šťastný poražený. Pátá rozjížďka byla nakonec výrazně pomalejší, a tak se nejlepší český lyžař současnosti probojoval do dalšího průběhu závodu.

Ve druhém semifinále se jelo opět vysoké tempo a český reprezentant se nejprve pohyboval v polovině startovního pole. Za polovinou závodu zaútočil na přední příčky. V dlouhé cílové rovince však Novákovi došlo a dojel na páté nepostupové pozici. Celkově v závodě obsadil 9. pozici.

„Dnes jsem měl poměrně krizový den, co se týče nadmořské výšky. Už od kvalifikace jsem necítil, že bych měl nějakou extra formu. Chyběla mí výbušnost a explozivita ve finiši a celkově jsem se dnes úplně necítil. Nakonec jsem výkon vytáhl díky dobré taktice, více jsem o závodu přemýšlel a podařilo se mi to udělat, jak jsem chtěl. Jsou z toho cenné body do hodnocení Světového poháru. Šlo o zajímavý závod, specifická zde je dlouhá cílová rovinka do kopce, která mi trochu připomíná švédské Åre. Mně osobně v cíli chyběla rychlost a výbušnost, takže s celkovým devátým místem jsem dnes hrozně moc spokojený a děkuju servisu za skvěle připravené lyže,“ popsal své pocity ze závodu Michal Novák.

Mužský závod opanoval Johannes Klaebo, který potvrdil svou dominanci v této disciplíně. Na záda mu však dýchal Richard Jouve, který obsadil druhou pozici. Třetí příčku uzmul Švýcar Riebli.

Kompletní výsledky naleznete pod tímto odkazem.

V neděli čekají závodníky poprvé v sezoně sprinty dvojic.  Program začíná čtvrt hodiny před polednem, finálové jízdy jsou naplánovány na 13:15. Pomoc Ukrajině