Dvě setiny od medaile! Češi na Světovém poháru opět mezi nejlepšími! Při team sprintu v Ulricehamnu byli muži čtvrtí, ženy šesté

11 min 54 s

Přímo fantasticky zakončili čeští běžci na lyžích mimořádně úspěšný víkend Světového poháru ve švédském Ulricehamnu. V neděli 7. února dojela při team sprintu dvojice Luděk Šeller – Michal Novák čtvrtá, od medaile je přitom dělily dvě setiny. Duo Kateřina Razýmová – Kateřina Janatová vybojovalo 6. místo. Čeští reprezentanti tak skvěle navázali na dvě 9. místa ze sobotních individuálních sprintů. V závodě žen dnes zvítězily Slovinky Urevcová s Lampičovou, v závodě mužů se radovali Italové De Fabiani a Pellegrino.

Pro team sprint byl pod zataženým nebem v Ulricehamnu připraven okruh o délce 1200 m, který každý ze závodníků v rámci jednoho závodu absolvoval třikrát. Česko vyslalo na start semifinálových jízd čtyři dvojice.

Obě české mužské dvojice nastoupily do stejného semifinále. V prvních úsecích se obě držely v početné vedoucí skupině. V 5. úseku se oddělila sedmičlenná skupina, ve které bylo i Česko I (Luděk Šeller – Michal Novák), zatímco Česko II (Tomáš Kalivoda – Jan Pechoušek) jelo s třívteřinovým odstupem osmé. V posledním úseku se Novák posunul na první pozici, ze které šel do cílové rovinky a ve finiši si dosprintoval pro 3. místo a postup z pozice lucky looser. Dvojice Kalivoda – Pechoušek dojela na 8. příčce se ztrátou 8,14 s na vítěznou Francii I.

Ve finále se v prvních pěti úsecích držela téměř celá desítka účastníků pohromadě, prvního a posledního nedělily ani dvě vteřiny. Do posledního úseku šel Novák ze 7. příčky a se ztrátou 1,5 vteřiny. V dalších stovkách metrů se propracoval blíže k medailovým pozicím, v cílové rovince se pak rval o bronz. Ani kopnutí nohy ale Česku k medaili nepomohlo, fotofiniš rozhodl o tom, že český reprezentant byl v cíli o dvě setiny později než třetí Švédsko II.

„Do finále jsem šel s tím, že bych nás rád udržel v kontaktu, abych Michalovi předával na slušném umístění. Po startu jsem se dokonce ocitl na čelní pozici, s tím jsem ani nepočítal, ale nejelo se vysoké tempo, tak se na mě nikdo netlačil. Pak jsem se snažil spíš držet za nimi, abychom si udrželi pozici do závěru. Myslím, že můžeme být s výkonem spokojení a výsledek je super,“ řekl Luděk Šeller.

„Celkově závod hodnotím naprosto skvěle, jsem tím výsledkem až překvapený. Pomohly mi i lyže, které byly díky práci servisu neskutečné. Luděk jel úplně neskutečně. V posledním kole to pak bylo hodně o hledání pozice, možná se dalo dostat ještě výš, ale stejně jsem si do cílové rovinky věřil na medaili. Cítil jsem, že Švéda dokonce předjíždím, ale bohužel mi nevyšel krok do telemarku. I tak je to celkově hodně dobré,“ popsal závod Michal Novák.

Češky na šestém místě!

Kateřina Razýmová s Kateřinou Janatovou nastoupily do prvního semifinále, ve kterém se v prvních úsecích držely v kontaktu se špičkou. Janatová pak přebírala do posledního úseku ve vedoucí šestičlenné skupince, v níž si dojela pro 4. místo s odstupem 5,92 s na vítězné Švédsko II. Čas jim ovšem stačil na postup z pozice šťastného poraženého.

Ve finále si pak české reprezentantky udržovaly kontakt s čelem závodu, i když předávaly nejhůře na osmé pozici, jejich ztráta nikdy nebyla větší než tři vteřiny. Do závěrečného úseku šla Janatová jako poslední členka vedoucí sedmičlenné skupiny, ve které se pak snažila posouvat dopředu. Dosprintovala si pro 6. místo se ztrátou 1,37 na vítězné Slovinsko.

„Za šesté místo jsme rády, ale zároveň se říkám, že 1,3 vteřiny je strašně málo a že jsme tam mohly být. Byl to fakt jen kousek. Jinak jsem ale s výkonem spokojená, i takticky to byl podle mě dobrý výkon,“ řekla Kateřina Janatová. „Finále se rozjelo hodně rychle, ale pak se to trochu uklidnilo, já se snažila šetřit síly a v posledním okruhu se pak dostat na lepší pozice. S výsledkem jsem spokojená i proto, že tady byla větší konkurence než na minulém team sprintu v Drážďanech a také je to teprve čtvrtý den, co jsem přijela z vysoké nadmořské výšky. Tak doufám, že se forma dál bude stupňovat k mistrovství světa.“

„Šesté místo je skvělé i s ohledem na to, že jsme postoupily do finále až z 10. místa. Ve finále se mi pak jelo o poznání lépe než v semifinále, takže jsem mohla Katce k tomu výsledku víc přispět i já. Z té únavy, která ve mně byla po delším tréninkovém období, se totiž rozjíždím pomaleji,“ řekla Kateřina Razýmová.

Ve druhém semifinále bojovala o postup dvojice Petra Hynčicová – Tereza Beranová, která se v prvních úsecích držela ve středu startovního pole. Od čtvrtého úseku, kdy tempo zvýšila Američanka Digginsová, pak Češky jezdily těsně za zády vedoucí pětice. V posledním okruhu se na čele oddělila čtyřčlenná skupina, za kterou Beranová dojela na pátém místě se ztrátou 9,8 s. I toto semifinále vyhrály domácí Švédky. V konečném pořadí patří Česku II 11. místo, tedy nejlepší nepostupové.

Nyní se Světový pohár přesouvá do Česka. O víkendu 20.-21. února jej přivítá Nové Město na Moravě, kde se v sobotu uskuteční sprinty klasickou technikou, v neděli jsou pak na programu distanční závody na 10 a 15 km volně.