Dvanáct juniorů a dalších deset v týmu olympijských nadějí. Takto vypadají mládežnické týmy běžců na lyžích

Dvanáct juniorů a dalších deset v týmu olympijských nadějí. Takto vypadají mládežnické týmy běžců na lyžích

4 min 9 s

Po představení dospělých družstev běžců na lyžích pro sezónu 2024/25 se ke slovu dostávají i mládežnické týmy. Ty budou pro nový ročník velmi početné, zahrnují totiž dohromady 22 sportovců.


Juniorský tým bude nově tvořit hned dvanáct jmen. Vedle již zkušených závodnic, jako jsou Anna Milerská, Eliška Bímanová, Hana Randáková, Anna Marie Jaklová a Lucie Tůmová je doplní nové mladé naděje. 

 

Jednou z nových tváří je Kateřina Dušková, která v loňské sezóně zazářila 5. místem na mládežnické olympiádě v Gangwonu. Dalším jménem je Silvia Gubančoková, která si loni odbyla premiéru v juniorském FESA Cupu, když na volné desítce doběhla na 17. místě. Velmi dobře si vedla i na závodech Českého poháru, kde patřila k absolutní špičce ve své věkové kategorii.


“Holky se v minulé sezóně prezentovaly skvělými výkony a proto jsme se rozhodli podpořit navýšení sportovců v juniorském družstvu. Z původních deseti vzrostl počet na dvanáct,” přiblížil situaci sportovní ředitel úseku běžeckých disciplín Štěpán Kaliba.

Chlapce již loni v juniorské kategorii zastupovali Jonáš Hellmich a Matěj Kožnar. Nově je doplní Eduard Simbartl, který stejně jako Dušková reprezentoval Českou republiku na mládežnické olympiádě. I on o sobě dal výrazně vědět, když v klasickém závodě dojel na 8. místě. Ve sprintu se vlezl do nejlepší dvacítky, olympiádu uzavřel 10. místem ve štafetovém závodě. Dalšími jmény v sestavě jsou Martin Svoboda a Adam Smejkal.

 

Výběr olympijských nadějí čítá deset jmen. Patří mezi ně Anna Cilichová, Eliška Polonská, Marie Machová, Karolína Špicarová a Emma Mánková. V chlapecké části týmu je Aleš Řezáč, Vojtěch Benda, Hynek Steinbach, Štěpán Jungwirth a Šimon Sucharda.

 

Mládežnické týmy mají za sebou úvodní kemp v Peci pod Sněžkou. Obě družstva se sešla v sobotu 1. června ii s trenérským štábem pod vedením Václava Hamana a Jana Háska.

 Pomoc Ukrajině