Dušková zajela nejlepší výsledek běžců na EYOF, v závodě volnou technikou brala 12. místo

Dušková zajela nejlepší výsledek běžců na EYOF, v závodě volnou technikou brala 12. místo

8 min 3 s

Běžci na lyžích mají za sebou druhé individuální distanční závody na evropském olympijském festivalu mládeže v Itálii. Tentokrát šlo o závody volnou technikou. Kluci měli před sebou trať dlouhou 7,5km a nejvýše postaveným českým závodníkem byl osmnáctý Matěj Kožnar. Mezi dívkami zazářila na pětikilometrové trati Kateřina Dušková, která skončila jako 12. v pořadí.


V úterý čekal na běžce na lyžích jediný závod. Do akce šli chlapci, kteří před sebou měli intervalový závod na 7,5km volnou technikou. Na startu byly připraveny hned tři české naděje. Šlo o Jonáše Hellmicha, Lukáše Kulhánka a Matěje Kožnara. Všichni startovali jen pár startovních čísel od sebe a na trati se potkali. „V průběhu závodu jsme si hodně pomohli s Lukášem Kulhánkem a vzájemně se hnali kupředu,“ pochvaloval si týmovou spolupráci Matěj Kožnar. „Hodně mi pomohlo, že mě zezadu dojel Koži (Matěj Kožnar), který mi s tempem závodu pomohl,“ zmiňoval Lukáš Kulhánek.

 

Matěj Kožnar nakonec zajel z českých chlapců nejlépe a v cíli mu patřil 18. nejlepší čas. „Bylo to určitě lepší než první závod. Začal jsem zvolna, ale poté jsem stupňoval tempo. S výsledkem jsem poměrně spokojený,“ popisoval průběh závodu Kožnar. Lepší umístění však bylo na dosah ruky, jelikož rozdíly byly jen minimální. Česká závodník si to v cíli moc dobře uvědomoval. „Na elitní desítku jsem ztratil jen pár vteřin, což je škoda. Určitě to mohlo být i lepší,” doplnil.

 

Zlepšení oproti prvnímu závodu vnímal i 32. Lukáš Kulhánek. „Jelo se mi daleko lépe, ale pořád to nebylo úplně ono. S výsledkem nejsem úplně spokojený, protože vždycky to může být lepší,” řekl bezprostředně po závodě. Poslední český zástupce Jonáš Hellmich skončil o dvě pozice za ním, tedy 34.

 

Ve středu měly závod volnou technikou na programu i dívky. Na ty čekal okruh dlouhý 5km a startovaly stejně jako chlapci intervalově. Českou vlaječku zařadila na 12. místo Kateřina Dušková a zařídila tak prozatím nejlepší výsledek běžců na probíhajícím EYOF. Před závodem se přitom česká závodnice necítila úplně ideálně. „Já jsem se před závodem necítila úplně nejlíp a trať byla navíc velmi náročná. Abych pravdu řekla, tak jsem si ani moc nevěřila, ale nakonec z toho bylo krásné 12. místo. S tímto výsledek jsem moc spokojená,” popisovala Dušková. „Kateřina jela opravdu výborně. Vytěžila hodně z toho, že si skvěle rozvrhla síly. Díky tomu měla velmi dobré tempo uprostřed závodu a to bylo klíčové,” chválil výkon své svěřenkyně trenér Václav Haman.

 

Druhou nejlepší Češkou v závodě byla 20. Anna Milerská. „S dnešním výsledkem jsem sice spokojená, ale na trati jsem se necítila úplně ideálně,” sdělila po závodě. Lucie Crháková se umístila jen o pozici za ní, Hana Randáková je ve výsledkové listině na 33. místě.

 

„Výsledky na letošním EYOF jsou zatím víceméně takové, jaké jsme očekávali. Zkrátka nevybočují z našeho standardu za poslední roky. Věřím tomu, že ve sprintech se naši závodníci ukáží v ještě lepším světle. Všichni se na to moc těší a myslím si, že se dočkáme i nějakého umístění v elitní desítce,” hodnotil dosavadní průběh trenér Haman.

 

Sprintové závody jsou na programu už zítra a čeští závodníci neskrývají vysoké ambice. „Na sprint se fakt těším. Ráda bych se dostala do finále, to je asi můj hlavní cíl,” řekla odhodlaně Dušková. Podobně mluvil i Matěj Kožnar. „Den volna jsem využil k odpočinku, který se po dvou závodech určitě hodil. Ve sprintu mám cíl postoupit do semifinále.”

 

Čtvrtek, 26. ledna

Sprinty klasickou technikou dívek a chlapců

Pátek, 27. ledna

Závod smíšených štafet na 4x5 km

 Pomoc Ukrajině