Druhý den MČR v Liberci nabídl klasiku. Tituly slaví Janatová a Novák

Druhý den MČR v Liberci nabídl klasiku. Tituly slaví Janatová a Novák

7 min 25 s

Druhý den Mezinárodního mistrovství České republiky je minulostí. V libereckém areálu Vesec se jely intervalové závody klasickou technikou, republikové tituly obhájili Kateřina Janatová a Michal Novák.


Na okruhu pro kolečkové lyže se v sobotu vydali závodníci a závodnice čtyř kategorií. Okruh dlouhý 3,7 kilometrů absolvoval mladší dorost volnou technikou a pro republikové tituly si dojeli domácí reprezentanti. Mezi dívkami triumfovala Norika Nebusová, která zvítězila o necelých dvanáct vteřin před Emmou Mánkovou, bronz brala Marcela Nosková. Mezi chlapci slavil zlato Jakub Uman, libereckého závodníka doplnili na stupních vítězů Jan Kovář a Sebastian Materna.

Starší dorostenky si vyzkoušely trať dlouhou 5 kilometrů, závod se nejlépe vydařil Anně Cilichové, stříbro brala Kateřina Dušková a bronz Sofie Vyhlídková. Na starší dorostence čekal závod delší, nejlépe se s těžkým profilem trati popasoval Eduard Simbartl, kterému gratulovali druhý Lukáš Antoš a třetí Jakub Salaba.

Kategorii juniorek opanovala Hana Randáková, která si dojela pro své druhé zlato. Mladá reprezentantka za svými zády udržela Annu Milerskou a Lucii Tůmovou. V juniorech slavil Matyáš Bauer, který nadělil svému nejbližšímu soupeři přes půl minuty, na bednu spolu s ním vystoupali Matěj Kožnar a Jonáš Hellmich.

„Dneska to bylo o taktice celkem dost, je to tu opravdu těžké a ze začátku se to nevyplatí vůbec přepálit. Snažil jsem se to rozjet nějak, abych to byl schopný vydržet tři kola a postupně trochu zvyšovat tempo, což se mi povedlo a jsem rád. Do kopců jsem se cítil opravdu silný, ale bohužel v rovinách mi to teď nějak nelepí, takže kopce super, ale na rovinách musím ještě zapracovat,“ přiznal bezprostředně po závodě Matyáš Bauer. „Je to čest vyhrát mistrovství republiky, ale hlavně je to o tom porovnat formu se ostatními a zjistit, jak na tom jsme, popřípadě na čem ještě musíme zapracovat. Já myslím, že musím zapracovat ještě úplně na všem a bude to dobrý, konkrétně se musím zlepšit ve sprintu, to jsem včera zjistil, že není ještě úplně ideální.“

Titul mezi ženami obhájila Kateřina Janatová, reprezentantka Liberce zapsala druhé zlato ve dvou dnech. Stříbro vybojovala Tereza Beranová, na bronzový stupínek vystoupala Barbora Antošová.

„Dneska ten individuální závod byl hlavně o rozvržení sil. Já jsem si je rozvrhla dobře, ve druhém kole jsem si zrychlila, takže s tím jsem spokojená. Druhé kolo mě bolelo celkem hodně, ale to ten závod byl poměrně krátký a myslím, že zítra to bude bolet ještě víc,“ zhodnotila Janatová, která bude v neděli útočit na zlatý hattrick. „Už se mi to povedlo loni a opravdu doufám, že se mi to opět podaří zkompletovat zítra. Zítra je moje oblíbená desítka, kterou mám tady fakt ráda, když jedu skejtem a vždycky jsem si ji moc užívala, takže se na to moc těším.“

Muži měli také staronového šampiona. Pro republikový titul si dojel Michal Novák, kterého na stupních vítězů doplnili Tomáš Lukeš a Adam Fellner.

„Taktika určitě hrála v závodě roli, ale jelikož to byl závod na 10 kilometrů, tak nebylo úplně na co čekat. Je pravda, že já jsem začátek jel trošku s rezervou, abych v závěru dokázal tempo zrychlit nebo aby zůstalo stejné. Závody vždycky bolí, ale nebyl jsem úplně zničený, že bych v cíli musel spadnout, byl jsem docela v pohodě,“ poodhalil Novák, který bude také útočit na zlatý hattrick. „Hattrick by byl fajn, ale máme tady biatlonovou konkurenci, která má ráda skejt. Ale i já se na skejt těším víc než na ten dnešní závod, takže doufám, že to bude všechno dobré.“

Kompletní výsledky naleznetepod tímto odkazem.

 Pomoc Ukrajině