Desátý sprint sezóny v Drammenu přinesl desáté místo pro Ondřeje Černého

Desátý sprint sezóny v Drammenu přinesl desáté místo pro Ondřeje Černého

14 min

FIS letos do programu Světového poháru zařadila pořádnou porci divácky atraktivních sprinterských klání, kulaté desáté z celkových třinácti bylo na programu v norském Drammenu. Tradiční městský závod slibuje vždy těsné souboje na hranici vzájemného kontaktu a také boj v náročné cílové a velmi příkré rovince. Česká výprava vyslala do závodu šestici svých zástupců, nejlepší z nich byl celkově desátý Ondřej Černý.


V pondělí v Drammenu napadla slušná sněhová nadílka, v úterý se tedy závodilo na čerstvém sněhu při teplotách kolem nuly. Za slunečného počasí proniklo z kvalifikace pět ze šesti českých reprezentantů, Barboře Antošové utekl postup o pouhých 35 setin. Tereza Beranová ve své nejsilnější distanci a oblíbené klasice zajela skvělý osmý čas, Kateřina Janatová a trojice Šeller, Černý a Novák postoupila z třetí desítky.

Jako první z českých reprezentantů se v rozjížďce číslo 2 představila Kateřina Janatová. Ta proti sobě měla hned čtyři domácí závodnice doplněné o švýcarskou favoritku Fähndrichovou. Čerstvě šestadvacetiletá závodnice se jich nezalekla a podstatnou část sprintu odjela na čele. Pole se ale neroztrhalo a rozhodovalo se až v cílové rovince, jež je v Drammenu extrémně náročná a navíc do kopce. Soupeřky v ní byly bohužel silnější a Kateřina Janatová tak dokončila svou jízdu na 6. pozici.

Naopak Tereza Beranová s číslem 8 zvolila hned v následující jízdě svou obvyklou taktiku, tedy kontrolu pole ze zadních pozic. Trať v Drammenu je poměrně úzká a příliš mnoho míst k předjíždění neskýtá. Vše se tedy opět rozseklo až v cílovém prostoru. Češka ukázala ostré lokty a v poslední zatáčce si vydobyla dobrou pozici na finiš. Jenže jak se stopy začaly sjíždět, Tereza Beranová se musela na poslední chvíli zařadit za Norku Lottu Wengovou, ztratila rychlost a nakonec i naději na postup ve své oblíbené disciplíně.

Vítězství v závodě si v soupaži v závěru pohlídala nejrychlejší žena kvalifikace, domácí Kristine Stavås Skistadová. Ta porazila mistryni světa Jonnu Sundlingovou a třetí Tiril Wengovou, jež zvýšila náskok v čele celkového pořadí SP a v boji o velký křišťálový glóbus.

Mezi muži si Luděk Šeller po kvalifikaci vybral druhou rozjížďku v pořadí a v ní se ukázalo, jak je trať na městském okruhu nemilosrdně úzká a závodníci musí být neustále ve střehu. V polovině trati zavadil Nor Skar o lyži soupeře před sebou, padl k zemi a doslova podkosil Chapaze z Francie. Šeller se snažil kontaktu vyhnout, ale neměl kudy a skončil na zemi také, spolu s kameramanem. S předstihem tedy bylo rozhodnuto, že závod pro něj touto kolizí skončil.

„Kvalifikace nebyla povedená, měli jsme trochu problémy s mázou, protože se oteplilo. Nakonec jsme to zvládli, servis lyže na rozjížďky změnil a bylo to perfektní,“ vrátil se k podmínkám v dopolední kvalifikaci Luděk Šeller. V závodě však dobře připravených lyží využít nemohl, protože se stal obětí závodního incidentu. „Dva přede mnou měli kolizi, já jsem se jim snažil vyhnout, ale už tam nebylo místo, kudy bych to objel. Spadl jsem přes Francouze, snažil jsem se rychle vstát a dojet do cíle čtvrtý. Až tam jsem zjistil, že obě lyže jsem měl zlomené,“ popsal srážku, která ho připravila o šanci na postup.

„Takové jsou závody, jen je škoda, že už je to snad potřetí za sebou, co jsem měl nějakou kolizi nebo pád. A je to opravdu škoda, protože ohledně formy se cítím lépe než na mistrovství světa,“ žehrá závodník, který nakonec obsadil slušné dvacáté místo.

V jízdě s číslem čtyři zapnul raketový pohon Američan Ogden a jako první ze všech okamžitě od startu výrazně ujel všem ostatním. Díra za ním se zvětšovala a zbytek pole s Michalem Novákem bojoval jen o druhé místo. Česká jednička před sebe nechala proniknout před cílem Northuga a i když se před karlovarským rodákem přeci jen otevřel prostor, soupeři měli lepší finiš. V jasně nejrychlejší rozjížďce prohrál Novák ve fotofiniši s Finem Vuorinenem a skončil šestý.

„Dnes to byl takový test formy po nemoci. Ještě to není úplně ideální. V kvalifikaci jsme ukázali sílu, protože i v měnících se podmínkách jsme všichni kluci postoupili. V rozjížďce jsem bohužel necítil tolik sil, zejména do finiše,“ přiblížil Michal Novák fanouškům, proč neprokázal takovou výkonnost jako v Planici.

Poslední českou nadějí na postup byl tedy v závěrečné rozjížďce Ondřej Černý. Ten se od startu nikam nehnal a zkušeně čekal vzadu, co závod přinese. Takticky svou jízdu zvládl skvěle, zachytil nástup Schelyho a sám zabral přesně v moment, kdy to bylo potřeba. Do finálového kopečku najížděl z prvního místa a nakonec ho udržel až do cílové linie! Podruhé v sezóně a také v kariéře tak proklouzl do nejlepší dvanáctky sprinterů.

V semifinále se vyhnul domácím hvězdám Klæbovi a Valnesovi, to ale kvality jeho soupeřů rozhodně nesnižovalo. Northug s Ogdenem za to pořádně vzali, což slibovalo rychlý čas a větší šanci na postup. Zástupce karlovarského běžeckého klubu si držel soupeře na dosah, dal si pozor na poslední prudkou zatáčku a bylo jasné, že se zase bude rozhodovat ve finiši. Tam zapnul motory Francouz Jouve a i když se Černý vydal ze všech sil, na víc než na 5. příčku to nestačilo. I tak ale český sprinter zapisuje perfektní umístění v top světové desítce.

„Z dnešního výsledku jsem velice spokojený. Je to pro mě druhé semifinále v životě a trochu jsem v něj před závodem doufal. Minulý rok tady došlo k jisté diskvalifikaci, se kterou nesouhlasím, a proto jsem tehdy nepostoupil. Teď to tedy bylo dvakrát sladší,“ vzpomněl si desátý nejrychlejší muž z Drammenu na loňské závody na stejném místě.

Pražský rodák mívá tradičně velmi silné kvalifikace, tentokrát se kvalifikovat až ze třetí desítky, což se pokusil vysvětlit. „V kvalifikace jsme trochu hledali odraz, ale na rozjížďky už byly lyže dobré a jely skvěle nahoru i dolů. Těším se na další závody a jsem rád, jak to tentokrát dopadlo,“ dodal šťastně Ondřej Černý, jehož další sprint čeká už v sobotu.

Na nejvyšší stupínek vyskočil po závodě dle očekávání Johannes Høsflot Klæbo, který se dokázal dobře zotavit z padesátky, kterou jel před dvěma dny na Holmenkollenu. Pohlídal si nástup Jouva, před klíčovou poslední zatáčkou se dostal před něj a pak už o jeho triumfu nebylo pochyb. Na pódiu ho doplnil dlouholetý parťák Valnes, Richard Jouve udržel bronz. Odvetu si všichni sprinteři a sprinterky budou moci střihnout v sobotu, kdy se jede volnou technikou ve Falunu.

 



Pomoc Ukrajině