Další tréninkovou zastávkou běžců na lyžích byl německý Oberwiesenthal

Další tréninkovou zastávkou běžců na lyžích byl německý Oberwiesenthal

8 min 37 s

Členové obou reprezentačních družstev běžeckého lyžování pokračují v poctivé přípravě na další sezonu. Další kemp proběhl na konci srpna v Oberwiesenthalu, který je jen nedaleko od českých hranic.


Pro běžce na lyžích to nebyl v rámci letní přípravy první společný kemp. Reprezentační béčko má za sebou soustředění v Peci pod Sněžkou a Harrachově, reprezentační áčko zavítalo do Oberhofu a společně absolvovali vysokohorský kemp v italském Livignu. Tentokrát oba týmy necelé dva týdny strávily v německém Oberwiesenthalu.

 

Tamní prostředí běžci na lyžích dobře znají, do areálu blízko českých hranic jezdí přes letní období pravidelně. „Jedná se o naši tradiční destinaci v rámci letních soustředění. Od toho se odvíjí i program, který zde máme odzkoušený a je velmi podobný jako minulé roky,“ popisuje Adam Fellner

 

A jaký ten program tedy byl? „Kemp byl zaměřený na tréninky ve velké intenzitě. Využili jsme tréninky na kolečkové dráze, podnikali jsme také výjezdy z Pernštejna a z Klášterce. Některé výlety byly opravdu dlouhé, využívali jsme k nim velmi dobré vedlejší silnice,“ líčil dění na soustředění Jan Franc, hlavní trenér běžců na lyžích.

 

Kemp byl tedy spíše kondičního rázu, což na vlastní kůži pocítili všichni účastníci. Je poznat, že se příprava překlápí do poslední fáze a všichni makají na 100%. „Udělali jsme hodně práce. Sportovci byli každý den opravdu unavení, takže to splnilo účel,“ dodal s úsměvem Franc.

 

Slova svého trenéra potvrdila i sprinterka Barbora Antošová. „Fyzicky jsem dost unavená, absolvovali jsme totiž hodně těžký tréninkový blok. Na soustředění bylo opravdu hodně intenzity a ještě jsme ho zakončili závody. Udělali jsme hodně práce, z čehož mám radost, a myslím si, že se nám to v sezóně zúročí,“ doufá nejmladší závodnice ženského reprezentačního výběru.

 

„Každý den jsme se pohybovali v tréninku průměrně okolo pěti hodin. Volna moc nebylo, ale myslím si, že kemp byl velice povedený. Všechno bylo zakončeno víkendovými závody v Altenbergu, kde jsme to brali jako součást kempu,“ doplnil Fellner.

 

K velké náročnosti celého kempu přispěla i lokalita, která byla ideální pro vyzkoušení závodníků ve vysoké intenzitě. „Na takovýto typ tréninku je areál v Oberwiesenthalu opravdu výborný, pro kolečkový běh na lyžích jako dělaný,“ pochvaloval si podmínky Franc.

 

To Adam Fellner zase vyzdvihoval zázemí hotelu a jídlo. „Jako vždy jsme tu měli super ubytování a skvělou paní kuchařku, která nám velmi dobře vařila!“

 

Do Oberwiesenthalu vyrazila opravdu početná skupina českých běžců na lyžích, kempu se totiž kromě áčka zúčastnilo i reprezentační béčko. „Jsem rád, že jsme to mohli absolvovat společně s reprezentačním béčkem. Je to takové zpestření celého soustředění a pro mladé závodníky je to určitě cenná zkušenost,“ pochvaloval si Fellner. 

 

Po náročném kempu je čas na menší odpočinek a načerpání sil. Další tréninkové bloky jsou však již za dveřmi. „Mým cílem je teď hlavně dostat tělo do stavu, aby bylo schopné opět kvalitně trénovat. Důležité bude hlavně v přípravě se vyvarovat nemocem a zraněním, abychom se dobře připravili na zimní sezónu,“ uzavírá Antošová.


„Fyzicky se cítím velmi dobře už od začátku července. Jsem za to rád hlavně po tom, jak jsem na tom byl na jaře, kdy tělo dost stagnovalo a bylo proti jakémukoliv tréninku. Musel jsem dost upravit své tréninky, ale poslední dva měsíce už se cítím dobře. O nějaké formě se ještě mluvit nedá. Je léto a teď je klíčové se hlavně dobře připravit na zimu a tam načasovat formu. Doufám, že v zimě bude moje forma konstantnější a lepší než minulý rok,“ vzkazuje závěrem Adam Fellner.

 

Příprava pro běžce na lyžích však nekončí. Sezona sice bude zahájena až 24. listopadu ve finské Ruce, nicméně ještě před tím běžce čeká 15. září funkční vyšetření a testování v Jablonci nad Nisou. Vrcholem tuzemské letní sezóny je pak od 29. září mistrovství ČR na kolečkových lyžích v Liberci v areálu Vesec. 

 Pomoc Ukrajině