Cítím, že bych mohl být vysoko, říká Michal Novák před mistrovstvím světa

Cítím, že bych mohl být vysoko, říká Michal Novák před mistrovstvím světa

11 min 11 s

V uplynulých týdnech si Michal Novák připsal několik vynikajících výsledků, na které se teď bude snažit navázat při mistrovství světa v německém Oberstdorfu. „Co se týče kondice, ještě nikdy v životě jsem se necítil tak dobře jako na posledních závodech ve Falunu a Ulricehamnu,“ říká optimisticky český reprezentant.


Ještě se ohlédněme za posledním závodem Světového poháru v Ulricehamnu, kde vás s Luďkem Šellerem dělilo při team sprintu od medaile jen pár setin. Bylo to velké povzbuzení do další přípravy?

Výsledek i náš výkon byly jednoznačně velkým povzbuzením. Chvíli nás hodně mrzelo, že to nevyšlo na bednu. Myslím, že bychom si ji zasloužili, ale snad náš čas ještě přijde. Možná na mistrovství světa, možná později.

Po návratu ze Švédska jsi měl v plánu Světový pohár v Novém Městě na Moravě. Místo toho Německo změnilo karanténní opatření, SP NMNM byl zrušen a vy jste museli narychlo balit. Jak jsi ty dny prožíval?

Bylo to hodně hektické, protože jsem měl v plánu domácí přípravu a závody. Místo toho jsem z hodiny na hodinu dostal zprávu, že musíme odjet z Česka, jinak nebudeme moct kvůli karanténě startovat na mistrovství světa. Ještě náročnější to bylo kvůli administrativě, která je v době Covidu docela náročná. V téhle době cestování opravdu není nudné.

Přesunuli jste se za tréninkem do Ramsau. Jaké podmínky jste tam našli?

Z pěkné zimy ve Skandinávii a v Česku jsme odjeli do Ramsau, kde panovalo jaro. Sice bylo málo sněhu, ale i tak byly podmínky parádní, protože jsme měli kvalitní upravené tratě a k dispozici byla také posilovna.

Naposledy jsi závodil ve Skandinávii, kde panovaly hluboké mrazy, teď jsi v Oberstdorfu, kde je jaro. Které podmínky ti vyhovují víc?

Nejsem v tomhle vyhraněný. Myslím, že se dokážu přizpůsobit. Ale je pravda, že přechod z -15 °C do +20 °C byl velký skok a musel jsem si chvíli zvykat. Pokud bych si měl vybrat, mám raději regulérní zimu, zatímco tady se v poledne zaboříte do sněhu po kotníky a moc to nejede.

S jakými ambicemi jsi do Oberstdorfu přijel?

Cítím, že bych mohl být hodně vysoko. Nechci říkat žádná konkrétní čísla, ale věřím, že když ze sebe vydám všechno a budu se soustředit na techniku, tak výsledek přijde.

Jak se cítíš po výkonnostní stránce?

Mám pocit, že moje výkonnost jde každým rokem nahoru, i když tomu výsledky třeba každý rok neodpovídaly. Ale cítím, že se zlepšuji a letos už je to na výsledcích vidět. Uvidíme, jak se budu cítit pozítří, ale můžu říct, že co se týče kondice, ještě nikdy v životě jsem se necítil tak dobře jako ve Falunu a Ulricehamnu.

Čím to je? Došlo k nějaké radikální změně v přípravě?

Spíš jsem konečně našel, co mi vyhovuje a co mě posouvá. Po Tour de Ski jsem dostal možnost nestartovat na mistrovství republiky a odjel jsem do vysoké nadmořské výšky do Itálie. To mi hodně pomohlo. Podařilo se mi také najít rytmus ve skladbě tréninku. A trochu víc jsem se zaměřil na trénink síly a propojení síly s lyžováním.

Na který závod se nejvíc těšíš a cítíš v něm šanci na dobrý výsledek?

Je těžké vybrat jen jeden závod, ale nejvíc se těším na sprint, i když se v něm může stát cokoliv a nakonec to pro mě může být třeba nejhorší výsledek z celého mistrovství světa.

Co tě na sprintu nejvíc baví?

Sprint je prostě zábava, občas je to trochu maso. Baví mě ten poziční souboj, hledání si místa pro předjetí, intuitivní jednání… Těším se na to.

Nemrzí tě, že se sprint neběží volně? Přece jenom sis při skatu v této sezoně připsal dvě 9. místa.

Myslím, že mám obě techniky vyrovnané. Je pravda, že ve skatu mám letos dvě devátá místa, ale věřím, že je dokážu zajet také v klasice.

Trať v Oberstdorfu je oproti loňsku zkrácená, i tak je ale před cílem docela velký kopec. Jak velkou roli tam bude hrát taktika a výběr správného soupeře, za kterého se zavěsit a za ním se pak svézt?

Myslím, že ten větrný pytel, který by se dal při nájezdu do cíle využít, nebude hrát vzhledem k náročným podmínkám tak velkou roli, protože sníh bude pomalejší. Je jasné, že nebude dobré přijet tam ze zadních pozic, ale nemyslím, že by druhý nebo třetí závodník měl velkou výhodu oproti prvnímu.

Myslíš, že ty náročné podmínky budou i viníkem většího množství kolizí ve sprintu?

Myslím, že těch kolizí bude hodně bez ohledu na sníh. Je to mistrovství světa, bude to vypjaté a ke konfliktům určitě dojde.

Do kolika disciplín jsi odhodlaný nastoupit?

S trenérem jsme se bavili o tom, že pokud nebudu mít špatnou formu, nastoupím do všech závodů. Váháme jedině u skiatlonu, který může vzít v těchto podmínkách víc sil než obvykle. Přitom se jede jen den před team sprintem, kde bychom bojovat o medaili. Tak ještě uvidíme, jak se budu cítit.