Chtěli jsme do finále, což se podařilo, proto 8. místo bereme, řekl Luděk Šeller po team sprintu

Chtěli jsme do finále, což se podařilo, proto 8. místo bereme, řekl Luděk Šeller po team sprintu

6 min 55 s

V team sprintu na mistrovství světa v Oberstdorfu si dnes Luděk Šeller s Michalem Novákem připsali výborné 8. místo, zejména v semifinále přitom předvedli naprosto suverénní výkon, po kterém nikdo nemohl pochybovat, že patří v této disciplíně mezi nejlepší na světě. „Je pravda, že jsme pomýšleli na pětku, kde by se nám asi líbilo o trochu víc, ale primárně jsme se chtěli dostat do finále, což se podařilo. Takže 8. místo bereme a jsme s ním spokojení,“ řekl v rozhovoru Luděk Šeller.


Semifinále jste měli s Michalem naprosto pod kontrolou. Jak jsi ho vnímal ty sám? 

V semifinále nám úplně brutálně jely lyže, což nám pomohlo udržet se na předních příčkách ve sjezdech a nástupy jsme také měli pod kontrolou. Nechtěli jsme se v semifinále šetřit, protože jsme věděli, že to bude těžké, ale je pravda, že mi vzalo víc sil, než jsem chtěl.

Ve finále rozhodoval moment, kdy za to na třetím úseku vzal Alexandr Bolšunov. Rozjel obrovské tempo a roztrhal celou skupinu. Co sis v tu chvíli říkal?

Byl to můj druhý úsek a už v tu chvíli jsem toho začínal mít plné zuby. Semifinále mi vzalo hodně energie, navíc jsme měli o půl hodiny kratší čas na regeneraci, protože jsme jeli až druhé semifinále, zatímco většina soupeřů postoupila z toho prvního. To určitě také hrálo svoji roli. Ve finále bohužel nebylo kde ušetřit nějaké síly, protože sníh byl měkký, bořil se a moc to na něm nejelo. Takže i když jsem se snažil tu skupinu udržet, nepovedlo se mi to a odpadl jsem.

Dnes bylo vidět dost pádů a kolizí na předávkách. Domlouváte si na ně s Michalem nějakou taktiku, například v jakých místech budete předávat?

S Michalem jsme se dohodli, že budeme stát po levé straně. Ale vždycky platí, že když přijíždíme, musíme se sledovat a hledat se. Vidíme se na dálku, a tak se snažíme také improvizovat, abychom měli tu pozici co nejlepší.

Jaká platí v té zóně pravidla?

Když si předáváme, musí to být dotekem ruky, zároveň ale nesmíme toho druhého nějak výrazně tlačit nebo mu pomoct v pohybu. Mělo by to být jen nepatrné šťouchnutí. Ten předávající pak dává ruce a hůlky nahoru, zároveň nesmí kličkovat nebo se otáčet, aby neohrozil a neomezil ostatní, když z té zóny odjíždějí.

Co děláš mezi jednotlivými starty, aby tělo nezatuhlo?

Po dojezdu sundám lyže a snažím se popobíhat, abych pořád nějak prokrvoval svaly a nevychladnul. Když vidím, že se Michal blíží, zase lyže nasadím a jdu se připravovat na předávku.

Můžete mezi jednotlivými úseky lyže nějak upravovat?

Už od loňského roku se s nimi nesmí nic dělat. Dřív se mohli třeba překartáčovat, ale teď platí, že na čem odstartuju, na tom musím závod také dokončit a nesmí se na ně ani sáhnout.

Čekají tě v Oberstdorfu ještě nějaké závody?

Už jsou na programu jen distanční závody, takže v tuhle chvíli žádný start neplánuju. Budu se snažit pomoct klukům, budu trénovat a budu v záloze, kdyby někdo onemocněl nebo vypadl.

Foto: Nordic Focus