Chceme se zlepšit oproti loňsku, říkají běžci na lyžích před prvním závodem Světového poháru

Chceme se zlepšit oproti loňsku, říkají běžci na lyžích před prvním závodem Světového poháru

6 min 55 s

Čekání končí. Běžci na lyžích startují novou sezonu ve finské Ruce, kde se od 26. do 28. listopadu uskuteční první závody Světového poháru. Na programu jsou sprinty klasicky, distanční závod a stíhačka. „Všichni půjdou na start s tím, že se chtějí zlepšit ve srovnání s minulou sezonou,“ shodují se oba trenéři české reprezentace.


Běžecké závody budou v Kuusamu součástí lyžařského festivalu Ruka Nordic, který má v programu také Světové poháry ve skocích na lyžích a severské kombinaci. Pro běžce jsou nachystány páteční sprinty klasicky, sobotní distanční závody na 10/15 km klasicky a nedělní stíhačky volně na stejně dlouhých distancích. 

Podle předpovědi budou celý závodní program doprovázet mrazivé teploty. „V pátek má být minus osm, v neděli by to ale mělo klesnout až k minus devatenácti,“ říká Vasil Husák, trenér mužské reprezentace.

Do pátečních sprintů vyšle čtveřici Michal Novák, Luděk Šeller, Ondřej Černý a Jan Pechoušek. V sobotu sestavu doplní Petr Knop, do závodu naopak nenastoupí čistokrevný sprinter Ondřej Černý. Do nedělní stíhačky pak půjde trojice Novák, Knop a Pechoušek. „V uplynulých dnech bohužel musel tým opustit Adam Fellner, který se vrátil do Česka z kombinace zdravotních a rodinných důvodů,“ řekl Husák.

S jakými ambicemi půjdou jeho svěřenci na start? „Kluci vypadají velmi odhodlaně a všichni se chtějí zlepšit oproti loňsku. Je ale jasné, že někteří to budou mít těžké, protože loni tu zajeli kvalitní výsledky a navíc jsou severské závody tradičně velmi dobře obsazené, zejména pokud tu některým týmům začínají kvalifikace o olympijské hry,“ naznačuje trenér českého týmu. „Co se týče sprintu, loni dokázali postoupit z kvalifikace dva závodníci, letos bych byl rád, abychom měli v závodě aspoň tři zástupce. Ondra Černý je tu sice poprvé, ale ta zdejší trať je pro něho jako ušitá.“

O úspěchu či neúspěchu bude v Ruce tradičně rozhodovat také náročný kopec, který musejí závodníci zdolat. „V něm se rozhoduje. Kdo v něm nevydrží, jen pro něho daleko těžší uspět. Tratě v Ruce jsou obecně velmi spravedlivé,“ říká Jan Franc, trenér ženské reprezentace.

Do pátečního sprintu postaví kompletní pětici Petra Nováková, Petra Hynčicová, Kateřina Janatová, Tereza Beranová a Zuzana Holíková. Pro sobotu se sestava zúží o Holíkovou, v neděli pak o Holíkovou a Beranovou.

„Při sprintu budu považovat za úspěchu, pokud se někomu podaří postoupit z kvalifikace. To se nám tady v Kuusamu za mého působení u reprezentace zatím nepodařilo,“ říká k ambicím svého týmu Franc. „V distanci bude tady i po celou sezonu platit, že budu rád za každé bodované umístění do 30. místa.“

Na dlouhodobý posun českého týmu ukazuje i malá zajímavost: „Michal Novák s Katkou Janatovou mají letos poprvé na celou sezonu oficiální tréninkové dresy s vlastními jmény, což je výsada pro třicet nejlepších závodníků Světového poháru. Loni byla v tomto postavení pouze Katka Razýmová,“ dodává Husák.

Páteční kvalifikace startuje v 10 hodin, hlavní závod pak ve 12:30. Přímý přenos můžete sledovat na ČT Sport od 13:05, na stanici Eurosport 2 od 12:20.