Čeští běžci o víkendu ovládli závody Rakouského poháru v Saalfeldenu

4 min 27 s

Dva dny, pět zlatých medailí. Taková je bilance českých běžců na lyžích ze závodů Rakouského poháru, které se uskutečnily 9. a 10. ledna v Saalfeldenu a byly zařazeny do kategorie FIS. Součástí české výpravy bylo 40 závodníků, z nichž byla nejúspěšnější Sandra Schützová, která zvítězila v sobotním sprintu i v nedělní distanci. Na první místo dosáhli také Ondřej Černý, Jonáš Bešťák a Tomáš Lengyel.

V sobotu byly na programu závody ve sprintu volně, při kterých Češi absolutně dominovali. Do cíle finálového závodu mužů na 1,2 kilometru jako první dojel Ondřej Černý, druhý Luděk Šeller a třetí Jan Pechoušek. Ve finále žen své vítězství ze čtvrtfinále i semifinále zopakovala Sandra Schützová, se kterou na stupně vítězů vystoupily Barbora Antošová a Adéla Nováková. Z juniorského závodu pak medaile brali zlatý Tomáš Lengyel a stříbrný Jakub Strouhal.

V neděli parádní české představení pokračovalo. Na desítce volně mezi muži tentokrát zvítězil Jonáš Bešťák, pořadí na druhém a třetím místě pak bylo stejné jako v sobotu: stříbrný Luděk Šeller, bronzový Jan Pechoušek. V závodě žen na 5 km volně zopakovala svůj triumf Sandra Schützová, kterou na stupních vítězů doplnila druhá Kateřina Smutná.

„Závody se původně měly konat v Schönebenu, kvůli sněhovým podmínkám ale byly přesunuty do Saalfeldenu, kam z Česka odjela oficiální výprava přibližně 40 závodníků, která byla složena z reprezentantů seniorského týmu, výběru U23, juniorského týmu a dále doplněna klubovými závodníky. S nimi do Rakouska zamířil také servisní tým a reprezentační trenéři,“ řekl Martin Koukal, trenér reprezentačního týmu do 23 let. „Všeobecně to pro nás byly dobré závody v tom, že si závodníci připsali hezké výsledky a výkony, což je dobré pro jejich psychiku. Nejdůležitější ale bylo, že jsme mohli závodit, což opravdu potřebujeme. Celé léto jsme trénovali, a tak jsme v této situaci vděční za každý závod.“

Kompletní výsledky Rakouského poháru v Saalfeldenu najdete zde.