Čeští běžci byli ve skiatlonu na finále Světového poháru ve Falunu úspěšní. Bauer i Vrabcová-Nývltová se vešli do desítky

10 min 24 s

Výrazným úspěchem skončilo druhé vystoupení českých běžců na lyžích ve finálové minitour Světového poháru ve švédském Falunu. Eva Vrabcová-Nývltová dojela ve skiatlonu na 2x7,5 km devátá a do Top 10 se později v mužském závodě na 2x15 km vešel i Lukáš Bauer. Bodoval i sedmnáctý Martin Jakš.

Vrabcová-Nývltová si připsala nejlepší skiatlonový výsledek kariéry, vyhrála Johaugová

Popáté v letošní sezóně Světového poháru se Eva Vrabcová-Nývltová vtěsnala do nejlepší desítky. Po senzační sedmé příčce z klasické třicítky na legendárním Holmenkollenu přidala trutnovská lyžařka deváté místo ve skiatlonu na 2x7,5 km klasicky a volně ve švédském Falunu.

Jde zároveň o nejlepší skiatlonový výsledek aktuální české jedničky v kariéře. „Všechny výsledky kolem desátého místa jsou pro mě úžasné, tady na finále bych se nezlobila ani do dvacítky, takže tohle je pro mě super,“ mohla se v cíli znovu radovat Eva Vrabcová-Nývltová, která si tak spravila náladu po úvodní etapě švédské minitour. V pátečním klasickém sprintu skončila až 36. „Včera jsem z toho byla špatná, protože se mi ten závod vůbec nejel dobře a nebavilo mě to. Únavu už jsem před závodem cítila extrémně a nemohla se pořádně koncentrovat. Podle toho to taky vypadalo, na druhou stranu mě to asi zase nakoplo do dneška.“

Druhá etapa švédského finále byla absolutně v režii Norky Therese Johaugové. Sekundovat jí dokázala jen krajanka Marit Björgenová, která nakonec projela cílem druhá s více než půlminutovou ztrátou. Třetí byla Finka Kerttu Niskanenová. Jediná česká zástupkyně si celý závod hlídala pozici okolo desítky. „Ta klasika zase trochu pokulhávala, ale díky sprintu jsem startovala zezadu a těžko se prokousávala, což mě stálo zbytečné síly. Holky mi poodjely a najednou byla ta přední skupina pryč,“ popisovala pátá žena olympijské třicítky. „Ty tratě tady rozhodně nejsou lehké a já už jsem opravdu unavená. Měla jsem strašně bolavé nohy a v každém kopci trpěla a vyhlížela konec. Pořád se s tím ale dalo jet a doufám, že zregeneruju natolik, aby i ten poslední závod stál za to.“

Ve finálové minitour je Eva Vrabcová-Nývltová průběžně desátá a na vedoucí Norku Johaugovou ztrácí 2 minuty a 11 vteřin. V celkovém hodnocení Světového poháru je česká závodnice stále čtrnáctá a do posledního závodu letošního seriálu, kterým bude nedělní volná desítka, půjde s jasným cílem. „Odjet ten závod nejlíp, jak je možné a užít si ho. Strašně ráda bych ale udržela v konečném hodnocení tu patnáctku.“

Výsledky

2x7,5km klasicky a volně:

1. Johaugová 41:08,9, 2. Björgenová (obě Nor.) + 33,6, 3. Niskanenová (Fin.) + 56,6, 4. Wengová (Nor.) + 1:07,6, 5. Kallaová (Švéd.) + 1:08,9…, 9. Vrabcová-Nývltová (ČR) + 1:13,1

Průběžné pořadí finálové minitour (po 2 ze 3 závodů):

1. Johaugová 43:16,9, 2. Björgenová (obě Nor.) + 15,00, 3. Niskanenová (Fin.) + 1:17,3, …, 10. Vrabcová-Nývltová (ČR) + 2:10,9

Průběžné hodnocení SP:

1. Johaugová 1345, 2. Björgenová 1338, 3. Jacobsenová (všechny Nor.) 974, …, 14. Vrabcová-Nývltová 425

Bauer potřetí v sezóně v Top 10, nejvíc slavili Harvey a Sundby

Lukáš Bauer si ve finále Světového poháru ve Falunu připsal na konto třetí pobyt mezi nejlepší desítkou závodníků této sezony. Ve skiatlonu na dvakrát 15 km obsadil desáté místo. Další z českých lyžařů Martin Jakš skončil sedmnáctý. Prvenství si na konci ročníku vyjel Kanaďan Alex Harvey a celkový triumf v seriálu poprvé v kariéře slaví Nor Martin Johnsrud Sundby.

Závod to byl hodně těžký. Výsledkově sice super, ale na klasice jsem s tím dost bojoval, zejména ve druhé půlce. A ve skatu jsem se zase pral se sjezdy a pořád balancoval na téhle úzké, mýdlovaté trati na hranici pádu. Ale startoval jsem ze zadních pozic a dojel desátý, i když se blbě předjíždělo,“ řekl Lukáš Bauer hned po dojezdu.

Bauer zakončí olympijskou sezonu v březnu v dálkovém seriálu Ski Classics, zítra ho ale ještě ve Falunu čeká klasická patnáctka. „Už jsem rád, že svěťák končí. Z pohledu celé sezony vyšly ty závody, které jsem chtěl zajet dobře a ostatní chápu jako dílčí. Byla to taková sezona nahoru a dolů. Zítra bude patnáctka důležitá ještě kvůli finálové minitour a bude hodně bolet,“ dodal Bauer.

Do dvacítky nejlepších se už poosmé v této sezoně SP vešel i Martin Jakš, skiatlon dokončil na sedmnácté příčce.

Celkové vítězství ve Světovém poháru si zajistil dnes druhý Nor Martin Johnsrud Sundby, který tak přebírá trůn po svém krajanu Petteru Northugovi, jemuž v průběžném pořadí patří závod před koncem ročníku šesté místo. Skiatlon vyhrál Kanaďan Alex Harvey.