Češky ve štafetě obsadily devátou příčku, zlaté medaile obhájily Norky

Češky ve štafetě obsadily devátou příčku, zlaté medaile obhájily Norky

7 min 49 s

Čtvrteční program na mistrovství světa v klasickém lyžování v Planici přinesl první ze dvou štafetových závodů v běžeckém lyžování. K závodu na 4x5 kilometrů se vydaly ženy. Český kvartet obsadil v cíli konečné deváté místo, z obhajoby zlatých medailí se radovaly Norky.


Češky, které nastoupily ve složení Adéla Nováková, Kateřina Razýmová, Kateřina Janatová a Barbora Havlíčková, obhajovaly z Oberstdorfu 2021 osmou příčku. Jejich boj o obhajobu tohoto umístění však v Planici nakonec úspěšný nebyl. Výsledkem jejich úsilí bylo konečné deváté místo.

 

„Za deváté místo můžeme být rády,“ hodnotila štafetu Janatová. „Už po desítce skatem se necítím moc dobře, byla jsem hodně unavená a myslím, že bojuju s nějakou nemocí, takže ještě zvážím start na třicítce,“ poznamenala s tím, že existuje možnost vynechání závěrečného třicetikilometrového závodu a pošetření sil pro závěr sezony.

 

Závod z českého pohledu rozběhla Adéla Nováková, která ale na úvodním klasickém úseku neudržela tempo přední skupiny a společně s Kazaškou Šalyginovou a Lotyškou Auzinovou postupně nabírala ztrátu. Cílem mladé Češky bylo především ztratit co nejméně na čelo závodu, jenže na prvním místě pracovala hodně poctivě a agresivně Švédka Ribomová, která roztrhala celé startovní pole. Do druhého úseku vyslala česká sprinterka Kateřinu Razýmovou na jedenáctém místě v kontaktu s Kazachstánem, ale se ztrátou půl minuty na devátou Itálii.

 

„Rozjet štafetu je vždycky těžký úkol, hlavně s ohledem na nervozitu. S klidným svědomím ale mohu říct, že jsem na trati nechala maximum, co ve mně bylo,“ uvedla Nováková. „Snažila jsem se držet nějaký kontakt a ztratit co nejméně na čelo. Trať je tu opravdu hodně těžká a bylo to hodně náročné. Musím pochválit servis, který odvedl výbornou práci, lyže nám jely výborně. Startovat štafetu bylo pro mě velkou ctí a vážím si toho.“

 

K Razýmové se dotáhla z dvanáctého místa Švýcarka Fahndrichová a obě se jaly stahovat nabranou ztrátu. Postupně snižovaly manko na týmy před sebou a pláchly Kazachstánu. Česko-švýcarský tandem se v polovině svého úseku přehnal přes Slovinsko, načež ale Fahndrichová nastoupila a nechala Razýmovou za sebou. Kateřina se s tratí prala statečně a nakonec předala na první bruslařský úsek Kateřině Janatové na desátém místě se ztrátou devíti sekund na Švýcarsko a jen 19 sekund na šestou Itálii.

 

Janatová zhruba v polovině úseku předstihla Švýcarku Fischerovou a vybojovala průběžnou devátou příčku, přičemž se snažila stíhat i osmou Kanadu, za kterou běžela Gagnonová. Janatová i přes zdravotní obtíže pracovala na trati srdnatě a nakonec se dostala i před Kanadu na osmé místo. Na poslední úsek předala dvaadvacetileté Barboře Havlíčkové, kterou ale čekal hodně těžký úkol. Uhájit osmé místo před Kanadou a Olivií Bouffard-Nesbittovou.

 

Havlíčkové se nepovedlo ustát tempo kanadské soupeřky, která se jí vzdálila. Mladá česká závodnice tak nakonec doběhla na konečném devátém místě se ztrátou necelých čtyř minut na čelo závodu, když po drtivou většinu svého úseku běžela osamoceně.

 

Ženskou štafetu si v Planici podmanily Norky Tiril Wengová, Astrid Slindová, Ingvild Oestbergová a Anne Kalvaaová, které obhájily dva roky starý titul mistryň světa z Oberstdorfu. Rozhodující byl třetí úsek, v němž Oestbergová nastoupila svým třem soupeřkám, nechala je za zády a Kalvaaová získaný náskok na posledním úseku už pouze navyšovala. Pro stříbrné medaile si doběhly Němky, bronzové byly nakonec Švédky, když v samém závěru dokázala Maja Dahlqvistová ukázat záda Kristě Parmakoskiové. Finsko tedy letos na medaili nedosáhlo.

 

Světový šampionát v Planici pokračuje v pátek štafetovým závodem mužů.

 Pomoc Ukrajině