Český pohár v Jablonci nad Nisou: intervalový závod klasicky pro Dufka a Šibravovou

5 min 39 s

Také nedělní závod Českého poháru v běžeckém lyžování v Jablonci nad Nisou byl v režii mladých reprezentantů. Mezi dospělými se z vítězství radovali Tomáš Dufek a juniorka Eliška Šibravová. Ve všech dorosteneckých kategoriích obhájili prvenství vítězové sobotních sprintů.

V závodě mužů si už na prvních kilometrech vytvořil klíčový náskok Tomáš Dufek. Reprezentant do 23 let si pak po celý zbytek desetikilometrového závodu dokázal udržovat přibližně třívteřinový odstup od Poláka Michala Skowrona, který pak v posledním dvoukilometrovém okruhu navýšil na finální rozdíl 6,8 vteřiny.

Třetí místo vybojoval Šimon Pavlásek, který byl ve společném závodě s muži nejlepším juniorem. Závodník FENIX SKI TEAMU Jeseník začal opatrněji, ale v průběhu celého závodu dokázal stoupat pořadím. Za Dufkem zaostal Pavlásek o 56,6 vteřiny. Čtvrté místo celkově a druhé mezi juniory obsadil Filip Štecher, třetí pak byl Daniel Oskar Hozák.

Ženy a juniorky závodily na distanci 4,4 kilometru. Už po prvním ze dvou okruhů byla ve vedení Eliška Šibravová, která si jej pohlídala až do cíle. Zvítězila s náskokem 7,7 vteřiny. Za ní se ale pořadí míchalo: zatímco po prvním okruhu byla na druhé pozici Jolanta Byrtus, ve druhém okruhu pořadím propadla na třetí příčku. Na konečnou stříbrnou pozici se naopak posunula další juniorka Tereza Prokešová. Třetí místo mezi juniorkami obsadila Kateřina Svobodová.

Starší dorostenci závodili v areálu Břízky na 6,6 kilometru. Závod nejlépe rozjel Matyáš Bauer, který po prvním ze tří okruhů vedl, ale Jiří Tuž byl na tomto mezičase jen o 0,1 vteřiny pomalejší. Ve druhém okruhu už si Tuž vypracoval náskok a nakonec byl o 10,6 vteřiny rychlejší než druhý Matyáš Pávek. Matyáš Bauer si nakonec připsal třetí nejrychlejší čas, když na vítěze ztratil 13,3 s.

Pro starší dorostenky byla připravena trať o délce 4,4 km. Jejich závod byl opět v režii Nely Půbalové, která měla už po prvním ze dvou okruhů výrazný náskok. Ten ve druhém kole navýšila na konečný rozdíl 28,7 vteřiny. Druhá příčka patří Haně Randákové a třetí místo obsadila Lucie Tůmová.

Stejná distance jako starší dorostenky čekala mladší dorostence. Zatímco vítěz Lukáš Kulhánek si připsal jasné vítězství s náskokem 33,1 vteřiny, o druhé místo sváděli dorostenci tvrdý souboj. Nakonec z něho lépe vyšel Eduard Simbartl, který porazil třetího Jakuba Boušku o 0,2 vteřiny.

Mezi mladšími dorostenkami závodícími na 4 kilometry ujížděla od začátku za vítězstvím Kateřina Dušková, která byla v cíli o 27,6 vteřiny rychleji než Tereza Kolovratová. Bronzová pozice patří Anně Šírové.

Kompletní výsledky závodů v Jablonci nad Nisou najdete zde.