Český pohár v běhu na lyžích: Na Zadově se při distančním závodě radovali Šrail s Havlíčkovou

5 min 34 s

Jan Šrail s Barborou Havlíčkovou si připsali vítězství v závodě Českého poháru v běžeckém lyžování na Zadově. V neděli 20. února se v distančních závodech klasicky s intervalovým startem představily také juniorské a dorostenecké kategorie.

Muži absolvovali 15km trať, kterou pořadatelé rozdělili do tří pětikilometrových okruhů. Ve všech třech kolech si připsal nejrychlejší čas Jan Šrail. Zástupce Sport Clubu Plzeň díky tomu porazil druhého Tomáše Kalivodu o 27,8 vteřiny. Třetí příčka patří Tomáši Dufkovi, který je stejně jako Kalivoda členem reprezentačního týmu do 23 let. Svůj závod sice začal opatrně, když mu po prvním okruhu patřil až šestý nejrychlejší mezičas, pak ale stoupal výsledkovou listinou vzhůru až k bronzové pozici.

Ve společném závodě nastoupili s muži také junioři. Nejrychlejší z nich byl Filip Štecher, který obsadil celkovou 6. příčku. Jen o jednu pozici níže je ve společné výsledkové listině jméno stříbrného juniora Jakuba Strouhala. Třetí příčka patří Matouši Matouškovi.

V 10km závodě žen si podobně suverénně jako Šrail počínala Barbora Havlíčková. Nejrychlejší čas si připsala v obou okruzích a zvítězila s náskokem 47,4 vteřiny před Barborou Berouškovou, která tak výborným výkonem navázala na včerejší vítězství ve sprintu. Bronzová medaile patří Anně Strouhalové, která svedla dramatický souboj s Anežkou Honsovou, před níž se ve výsledkové listině posunula až ve druhém okruhu a porazila ji o necelých pět vteřin.

Právě Honsová se díky tomu stala nejlepší juniorskou závodnicí. Juniorské stříbro patří Kateřině Švancarové (celkově 5.) a bronz si odváží Iva Vránová (celkově 6.).

V kategorii starších dorostenců, kteří závodili na 10km trati, se na stupních vítězů srovnali výhradně zástupci Dukly Liberec. Zvítězil Matyáš Pávek, který druhého Davida Peštu porazil o 27,9 vteřiny. Týmoví kolegové si tak prohodili pořadí ze včerejšího sprintu. Třetí místo obsadil Jonáš Hellmich.

Sedmikilometrová distance čekala starší dorostenky. Nejlépe si s ní poradila Eva Kouřilová z FENIX Ski Teamu Jeseník, která měla komfortní náskok už po prvním ze dvou okruhů. Ve druhém kole ho ještě navýšila a druhou Elišku Bímanovou porazila o 43,7 vteřiny. Na stupních vítězů je doplnila Anna Peřinová.

Mezi mladšími dorostenci neměl ani dnes konkurenci Lukáš Kulhánek. Suverénní vítěz sobotního sprintu dokázal sedmikilometrovou trať absolvovat o 44,9 vteřiny rychleji než druhý Eduard Simbartl. Přesně minutu ztratil třetí Michal Krul.

Také kategorie mladších dorostenek nepoznala jinou vítězku než Kateřinu Duškovou. Talentovaná závodnice zvítězila s náskokem 34,8 vteřiny před Lucií Crhákovou. Třetí místo patří Anně Šírové.