Český pohár běžců na lyžích na Božím Daru odstartoval vítězstvím Šellera a Novákové

Český pohár běžců na lyžích na Božím Daru odstartoval vítězstvím Šellera a Novákové

5 min 31 s

Sprint klasickou technikou zahájil závody Českého poháru v běžeckém lyžování na Božím Daru. V sobotu 5. března se v dospělých kategoriích radovali z vítězství reprezentanti Luděk Šeller s Adélou Novákovou. Závodili ovšem také dorostenecké a juniorské kategorie.


Při závodě mužů si na trati o délce 1,3 kilometru počínali v kvalifikaci nejlépe závodníci z Německa, konkrétně Anian Sossau a Maxim Cervinka. Ze třetího místa postupoval Luděk Šeller, který si pak ve zbytku závodu počínal naprosto jednoznačně. Vyhrál své čtvrtfinále, semifinále a ve finále oplatil porážku z kvalifikace oběma německým soupeřům. Druhé místo obsadil Sossau a třetí Cervinka.

Junioři nastoupili do společného závodu s muži, nejlépe si z nich vedl Němec Max Goether, který postoupil do semifinále a obsadil celkové 11. místo. Druhým závodníkem juniorského pořadí byl Šimon Pavlásek a třetím další Němec Luca Petzold.

Kvalifikace závodu žen naznačila, že by diváci mohli sledovat zajímavý souboj dvou jmenovkyň: první místo totiž obsadila Petra Nováková, druhé Adéla Nováková. Obě se přitom dokázaly probít až do finále, kde si obě zajistily příčku na stupních vítězů. Jako první finišovala Adéla, která projela cílem s několikavteřinovým náskokem. Stříbro patří německé závodnici Jessice Loeschkeové. Třetí příčku pak vybojovala Petra.

Hned čtvrtá příčka absolutního pořadí patří nejlepší juniorce, kterou byla Tereza Prokešová. Ve finále nastoupila i juniorka Aneta Břečková, která byla celkově šestá. Juniorský bronz patří Elišce Šibravové.

Mezi staršími dorostenci potvrdil svou formu Jiří Tuž, který si připsal další pohárový triumf. Závodník Dukly Liberec zvítězil v kvalifikaci, čtvrtfinále, semifinále i ve finále. Na stupně vítězů ho doprovodili David Pešta s německým závodníkem Nicem Dsaakem.

Podobně suverénní byla Hana Randáková v kategorii starších dorostenek. Ani ona nenašla během celého dne přemožitelku a při všech startech projela cílem jako první. Druhé místo patří Markétě Štefanové, třetí Lucii Tůmové.

Do závodu mladších dorostenců vstoupil nejlépe Štěpán Sauer, který vyhrál kvalifikaci, neprobil se ale přes semifinále. Ve čtvrtfinále, semifinále i finále se radoval z prvního místa Lukáš Kulhánek. Stříbrnou pozici vybojoval Jakub Bouška a bronzovou Lukáš Antoš.

Mezi mladšími dorostenkami byla v kvalifikaci nejrychlejší Anna Šírová, která pak vyhrála svou čtvrtfinálovou i semifinálovou rozjížďku. Ve finále ale byly nad její síly první Kateřina Dušková a druhá Tereza Kolovratová.

V neděli pokračuje program Českého poháru intervalovým závodem volně.

Kompletní výsledky najdete zde.Pomoc Ukrajině