Vítězství z intervalového závodu volně berou v Novém Městě na Moravě Votočková a Bešťák

6 min 24 s

Mistrovství republiky v běžeckém lyžování má za sebou druhý den, na jehož programu byly intervalové závody volně. Mezi dospělými vybojovali v Novém Městě na Moravě vítězství Jonáš Bešťák s Pavlínou Votočkovou, pro tuto kategorii ale byly závody Českým pohárem. Po pátečním sprintu klasicky získali druhý titul ve dvou dnech Kryštof Zatloukal, Jiří Tuž a Kateřina Dušková.

V závodě mužů na 10 kilometrů sledovali diváci za hustého sněžení zajímavý souboj. Hned po sobě se totiž vydali trať všichni tři medailisté – zlatý Jonáš Bešťák, stříbrný Tomáš Lukeš a bronzový Vladimír Kozlovský. Po prvním ze tří okruhů je ve výsledkové listině dělilo necelých pět vteřin, po druhém okruhu to bylo necelých šest vteřin. Nejrychlejší čas si připsal Bešťák, který dokázal každý z okruhů absolvovat v nejrychlejším čase.

Hned pod medailovými pozicemi skončil ve společném závodě junior Kryštof Zatloukal, který tak vybojoval druhý český titul ve dvou dnech. Celkové páté místo obsadil další junior Ondřej Pilař. Bronzová medaile patří v juniorské kategorii Danielu Oskaru Hozákovi, který byl celkově sedmý.

Ženy a juniorky absolvovaly pětikilometrovou trať, kterou jim pořadatelé rozdělili do dvou okruhů. Už po tom prvním byla na čele Pavlína Votočková, která si vedení pohlídala až do cíle. Hned po ní se na trať vydala Adéla Nováková, která na druhé pozici ztratila 14,2 vteřiny. Bronz získala Barbora Beroušková.

Stejně jako v závodě mužů patřily čtvrtá a pátá pozice nejlepším juniorkám. Mistryní republiky se stala Kateřina Svobodová, vicemistryní je Tereza Prokešová. Na stupních vítězů je doplnila Eliška Šibravová, která si připsala celkově sedmou pozici.

Mezi staršími dorostenci, kteří závodili na 7,5 km, dokázal na páteční titul ze sprintu navázat dalším vítězstvím Jiří Tuž. Ve třetím, závěrečném okruhu se mu sice dokázal přibližovat ve virtuálním pořadí Matyáš Bauer, nakonec ale ze stříbrné příčky ztratil 5,8 vteřiny. Bronzová pozice patří Matyáši Pávkovi.

V nejlépe obsazené kategorii starších dorostenek, kterých se na start pětikilometrového závodu postavilo celkem 44, se ze suverénního triumfu radovala Hana Randáková. Už první okruh projela s velkým náskokem, ve druhém kole ho ještě navýšila a své soupeřky za sebou nechala o 36,9 vteřiny. Druhou příčku obsadila Eliška Bímanová, třetí byla Lucie Tůmová.

Stejně dlouhá trať čekala i na mladší dorostence. V jejich závodě si v prvním okruhu připsal nejlepší čas Adam Smejkal, ve druhém kole ovšem neuvěřitelně zrychlil Jakub Bouška, který nejenže smazal téměř desetivteřinovou ztrátu, ale zvítězil před Bouškou s náskokem 8,3 vteřiny. Jen o dvě desetiny víc ztratil třetí Eduard Simbartl.

Ve čtyřkilometrovém závodě mladších dorostenek vykročila velmi rázně za vítězstvím Kateřina Dušková, která triumfovala s jednoznačným náskokem 45,8 vteřiny před druhou Lucií Jindřiškovou. Na stupních vítězů je doplnila třetí Anna Šírová.

V neděli šampionát v Novém Městě na Moravě vyvrcholí závodem klasicky s hromadným startem.