České naděje míří na Evropský olympijský festival mládeže do Itálie, v nominaci je 8 závodníků

České naděje míří na Evropský olympijský festival mládeže do Itálie, v nominaci je 8 závodníků

6 min 20 s

Netradičně už po roce se znovu vrací Evropský olympijský festival mládeže. Loni se tato prestižní mládežnická akce konala ve Finsku o rok později než obvykle, letos se mladé naděje z evropských zemí střetnou v zimních sportech v Itálii. Běžci a běžkyně na lyžích před sebou mají dva distanční závody, sprinty a závěrečnou smíšenou štafetu.


Evropský olympijský festival mládeže, zkráceně EYOF, je pro závodníky ve věku 14-18 let opravdovým vrcholem jejich mládežnické kariéry. Jeho zimní odnož se v roce 2023 koná už po šestnácté a teprve podruhé hostí tuto akci Itálie. O medaile se bude bojovat v německy mluvící oblasti regionu Furlánsko-Julské Benátsko. 

Na EYOF se v Itálii bude závodit ve 12 zimních sportech, běžci na lyžích budou zápolit na tratích poblíž obce Sappada. Jsou před nimi tradičně dva distanční závody, kde si vyzkouší obě techniky běhu na lyžích, potom na ně čekají sprinty klasicky a na závěr programu je v kalendáři závod smíšených štafet.  

Český tým už je od začátku týdne přímo v dějišti, což dále přibližuje trenér Václav Haman. „Připravujeme se od úterý přímo na tratích, které jsou docela náročné a navíc v nadmořské výšce 1350 m. n. m.,“ sdělil trenér, který si nemůže vynachválit momentální počasí v Sappadě. „Dalo by se říct, že momentálně tady jsou ideální podmínky. Hlavně je tady sníh, což je super, protože u nás v Česku ho moc není. Je to krásný prašan a je pod nulou, takže drží,“ pochvaluje si kouč.

O cenné kovy se v Itálii popere celkem osmička českých zástupců, čtyři chlapci a čtyři dívky. „Maximální kvóta jsou čtyři závodníci v každé kategorii, takže tu jsme naplnili jak u holek, tak u kluků,“ doplnil Haman.

Loňský odložený šampionát ve Vuokatti se české výpravě poměrně povedl, Jiří Tuž si dokonce odvezl stříbro z distančního závodu klasickou technikou. S jakými výsledky tedy můžeme počítat letos? „Pro tuhle věkovou kategorii je to v podstatě první mezinárodní zkušenost, takže je těžké něco předvídat. To je jako věštit z křišťálové koule. Loni jsme chtěli medaili a snad sedm závodníků se umístilo do patnáctého místa, což bylo pro nás hodně úspěšné. Letos bychom na to rádi navázali, ale opravdu je těžké něco předpovídat,“ uzavřel opatrně trenér této věkové kategorie běžců na lyžích Václav Haman.

 

Česká nominace pro EYOF:

Ženy: Lucie Crháková, Kateřina Dušková, Anna Milerská, Hana Randáková

Muži: Mikuláš Bešta, Jonáš Hellmich, Matěj Kožnar, Lukáš Kulhánek

 

Program:

Pondělí, 23. ledna

Závod chlapců na 10 km klasickou technikou, intervalový start

Závod dívek na 7,5 km klasickou technikou, intervalový start

Úterý, 24. ledna

Závod chlapců na 7,5 km volnou technikou, intervalový start

Středa, 25. ledna

Závod dívek na 5 km volnou technikou, intervalový start

Čtvrtek, 26. ledna

Sprinty klasickou technikou dívek a chlapců

Pátek, 27. ledna

Závod smíšených štafet na 4x5 km

 Pomoc Ukrajině