Češi nasadili do štafet omlazený tým, ten posbíral cenné zkušenosti

Češi nasadili do štafet omlazený tým, ten posbíral cenné zkušenosti

7 min 51 s

Ještě před víkendovým vyvrcholením MS v Planici v podobě nejdelších závodů se ve Slovinsku konal týmový souboj mužů. Čtyřčlenné štafety zápolily na desetikilometrovém úseku o dvou kolech pro každého člena, mistry světa se dle očekávání stali Norové. Český tým šetřil své opory a do štafety dal příležitost mladíkům, z nichž někteří zažili svůj velký debut v seniorské kategorii na nejvyšší úrovni.


Český tým se rozhodl složení týmu omladit a dát šanci na světovém šampionátu mladým nadějím. „V aktuální sezoně jezdí závodníci reprezentačního áčka velice dobré výsledky. Chceme, aby se na ně výkonnostně tlačili i další, mladší závodníci. Proto jsme se rozhodli dát ve štafetě šanci závodníkům, kteří v sezoně zaznamenávali slušné výsledky v závodech Alpen Cupu nebo mistrovství světa do 23 let. Věříme, že startem na „velkém“ šampionátu nasbírali cenné zkušenosti a motivuje je to do další práce,“ uvedl k nominaci Štěpán Kaliba, sportovní ředitel úseku běžeckých disciplín SLČR.

Volno dostal Michal Novák a Adam Fellner, kteří šetřili síly na závěrečnou padesátku. „To, že Michal do štafety nenastoupil, byl dlouhodobý plán, ve kterém cílíme zejména na závody na 15 a 50 kilometrů. Ještě tady na místě jsme Michalův start zvažovali, nicméně i po zkušenosti z olympijských her, kdy absolvoval téměř kompletní závodní program a nebylo to úplně ideální, jsme se rozhodli držet původního plánu – tedy že štafetu nepojede. Michal se navíc necítil v průběhu mistrovství zdravotně v pořádku a ohrožený byl i jeho start na patnáctce volnou technikou. U Adama se jedná o podobný problém. Není už od skiatlonu úplně zdravotně v pořádku a naším záměrem je, aby absolvoval závěrečný závod na 50 km. Zda bude schopen do závodu nastoupit ještě zvažujeme,“ upřesnil Kaliba.

Závod v českém dresu odpálil Tomáš Dufek, který se letos zúčastnil MS juniorů a U23 v Kanadě, ale mezi seniory to byl jeho první start na nejvyšší úrovni. Měl na svém úseku proti sobě elitní závodníky a světovou špičku, během prvního kola s ní ztratil kontakt a sváděl svůj osobní souboj s desetikilometrovou tratí. Luděk Šeller od něj dostal na druhém klasickém úseku podstatnou ztrátu a nejzkušenější člen české čtveřice se na trati tedy neměl koho chytit. Bojoval ale statečně a postupně stahoval rozestup na Lotyše před sebou.

Na třetím úseku se přešlo na volný styl, jako první z Čechů ho mohl na trati předvést Tomáš Lukeš, který už měl za sebou v Planici volnou patnáctku. Minutu před sebou měl po dobrém výkonu Šellera Lotyše a stejně jako jeho předchůdci se českému mladíkovi dařilo ukrajovat jeho náskok. V polovině úseku ho zkrouhl na polovinu, na 27. kilometru už to bylo jen 20 sekund. Poté se však přes oba bojovníky o 14. pozici přehnal dvojnásobný mistr světa z Planice Simen Krüger a Lotyšsku i Česku závod ukončil. Finiš měl obstarat rovněž debutant mezi elitou a nejmladší člen týmu, dvacetiletý Kryštof Zatloukal. Na svůj úsek tak tedy ani neodstartoval.

Norsko si dle očekávání dojelo pro zlaté medaile, základ titulu položil už na prvním kole Hollund, který všem ujel o půl minuty a jeho kolegové náskok pouze navyšovali. Finsko si zajistilo stříbro na úseku č. 2, kdy Ivo Niskanen dokázal své kvality v klasické technice a dosažený náskok už Seveřané udrželi. V druhé polovině závodu se tedy bojovalo pouze o bronz, na poslední úsek do něj společně vjely týmy Kanady, Německa, Francie a Švédska. Do posledních dvou kilometrů se oddělili od svých soupeřů Moch a Lapierre a oba si to rozdali ve finiši o poslední medaili. Šťastnější a silnější byl Němec, který vybojoval pro svou zem cenný bronz.

 



Pomoc Ukrajině