Češi berou na Tour de Ski první body

4 min 36 s

Úvodní etapa Tour de Ski ve švýcarském Lenzerheide přinesla hned třem českým závodníkům umístění v nejlepší třicítce. Na distanci volně se do ní probojovali Petra Nováková na 23. pozici, zatímco Kateřina Razýmová s Michalem Novákem získali shodně 26. příčku.

Na bodovaná umístění dosáhla v prvním závodě Tour de Ski trojice českých závodníků. Desetikilometrovou trať zvládla nejlépe Petra Nováková na 23. pozici. O tři příčky za ní přijela na 26. místě Kateřina Razýmová. „Hormaďák skatem je mezi ženskými vždy nevyzpytatelný, hodně zmatkují. Nedostala jsem se pořádně dopředu a mnohokrát téměř stála na místě kvůli zašprajcování celé trati buď karambolem nebo kvůli hupíkům či vracečkám,“ popisovala chaos na trati Nováková. Balíkem se jí nepodařilo dostat více dopředu, závodnice na čele se navíc po chvíli odpojily. „Na lyžích jsem dnes neměla úplně nejlepší pocit, i tak ale výkon hodnotím dobře,“ byla po závodě spokojená Nováková, kterou nyní spolu s ostatními závodníky čeká odpočinek před nedělním sprintem. Velmi dobrý výsledek předvedla i Kateřina Janatová na 33. příčce, Sandra Schützová skončila 61.

Mezi muži jako jediný dosáhl na body Michal Novák na 26. místě. „Z padesáté příčky na startu bylo jasné, že to bude boj o pozice a vyloženě stání na místě a následný hysterický sprint,“ tušil Novák průběh hromadného startu. „Dnes to bylo dost o štěstí. Ani jsem netušil, v kolikátém okruhu jsme. Snad až v tom předposledním se mi podařilo dostat víc dopředu a pak už se do závodění pustilo i čelo,“ uvedl. Nyní se již podle svých slov těší do zítřejšího sprintu. „Nebude to ale jednoduché,“ uvědomuje si Novák. Výborný výsledek předvedl i Petr Knop na 44. příčce a Adam Fellner skončil 72.

První etapu ovládly Norky v čele s Therese Johaugovou, zatímco stříbro získala její krajanka Heidi Wengová. Trojici nejlepších uzavřela Švédka Ebba Anderssonová. Na patnáctikilometrové trati dominoval Rus Sergey Ustiugov před druhým Norem Johannesem Hoesflotem Klaebem a dalším Rusem Alexandrem Bolshunovem.

V neděli se v rámci druhé etapy Tour de Ski v Lenzerheide pojede sprint volně. Kvalifikace startuje již v 8:50.