SP Falun: Černý zakončil sprinterskou sezónu postupem do semifinále

SP Falun: Černý zakončil sprinterskou sezónu postupem do semifinále

7 min 24 s

Poslední zastávka Světového poháru v běžeckém lyžování v této sezoně odstartovala v pátek ve švédském Falunu závody ve sprintu klasickou technikou. Postupem do semifinále zaznamenal nejlepší výsledek Ondřej Černý, účast ve čtvrtfinále mohli slavit také Luděk Šeller a Tereza Beranová.


Pětadvacetiletý Černý, jenž se specializuje právě na sprinty a do falunského závodu vstupoval jako padesátý nejlepší sprinter sezony (několik závodů vynechal, kvůli čemuž nemohl posbírat více bodů oproti konkurentům), dokázal na náročné trati potvrdit, že mu zejména sprinty klasickou technikou velmi sedí. Postupem do semifinále si zároveň vylepšil své maximum z této sezony, když vybojoval konečné 11. místo.

 

„Závod byl s ohledem na okolnosti povedený. Byl jsem teď deset dní nemocný, kvůli čemuž jsem nestartoval v Lahti ani v Drammenu,“ poodhalil Černý. „Čtvrtfinále mi vyšlo tak, jak jsem po taktické stránce chtěl. Už ve čtvrtfinále jsem ale trochu bojoval s křečemi. V semifinále jsem dostal tak výrazné křeče, že už jsem měl problém i s tím, abych byl schopen se z lyží odrazit. Vzhledem k okolnostem jsem s výsledkem spokojený.“

 

Kromě Černého, který se v kvalifikaci blýskl postupem ze skvělého šestého místa, se do čtvrtfinále dokázal kvalifikovat z 28. pozice ještě Luděk Šeller. Mimo postupovou třicítku naopak zůstali Jiří Tuž, jenž obsadil 38. místo, Michal Novák (49.) a také Matyáš Bauer (67.), který ve Světovém poháru debutoval.

 

„Kvalifikace se mi povedla. Tato trať nepatří k mým oblíbeným, protože tu jsou nejen kopce, ale i technicky hodně náročné sjezdy. Povedlo se mi ale postoupit i díky skvělým lyžím,“ hodnotil Šeller, jenž skončil nakonec ve čtvrtfinále. „Ve čtvrtfinále jsem se v půlce závodu snažil jít dopředu, ale pak jsem nebyl dostatečně agresivní ve výběru stopy a propadl jsem se. Ve sjezdu jsem pak svou vlastní chybou také trochu ztratil a už to nešlo dohnat.“

 

Zatímco pro Šellera skončilo působení ve sprintu už ve čtvrtfinále na konečném 30. místě, Černý potvrdil skvělý výsledek z kvalifikace i v prvním kontaktním závodě. Svou čtvrtfinálovou jízdu dokonce vyhrál o tisícinky sekundy před Francouzem Lucasem Chanavatem.

 

V semifinále ovšem potkal Černého již zmíněný velký problém, když jej krátce po startu postihly silné křeče, kvůli nimž nabral vysokou ztrátu na své soupeře. Závod nechtěl vzdát a silou vůle do cíle nakonec doběhl. V celkovém hodnocení mu to vyneslo výborné 11. místo.

 

Ve Falunu závodily samozřejmě také ženy, jejichž kvalifikaci absolvovaly celkem tři české reprezentantky. Postup do vyřazovacích bojů vybojovala pouze Tereza Beranová, která obsadila třicátou pozici. Barbora Antošová a Kateřina Janatová skončily ve čtvrté desítce a do čtvrtfinále klasického sprintu neprošly.

 

„Cítila jsem se o poznání lépe, ale výsledek tomu moc neodpovídal. Nedokázala jsem se vypořádat s tratí, z čehož jsem trochu zklamaná. Stále ale mám o co bojovat, takže musím sprint hodit za hlavu a zítra na klasické desítce se chci s nepříliš oblíbenou tratí vypořádat lépe. Na závěrečné dvacítce bruslením si to pak chci hlavně užít a vyjet si slušný výsledek,“ řekla Janatová, které patří 14. místo v hodnocení Světového poháru.

 

Beranová pak nastoupila do hodně těžké čtvrtfinálové jízdy, ve které čelila například Jonně Sundlingové, Kristine Skistadové či Nadine Faehndrichové. Jak se nakonec ukázalo, byl tento čtvrtfinálový běh ze všech nejrychlejší, jelikož z něj postoupily i dvě závodnice s časem. Beranová ovšem obsadila páté místo a do semifinále neprošla. V rámci celého závodu skončila na 25. místě. 

 Pomoc Ukrajině