Běžkyně Janatová vybojovala na Světovém poháru v Lahti 11. místo ve sprintu! Novák byl 18., Beranová 25.

6 min 51 s

Po olympijské pauze se Světový pohár v běžeckém lyžování opět rozběhl v Lahti, kde se v sobotu 26. února konaly sprinty volně. Ve Finsku bojovala o body také trojice českých reprezentantů – Janatová si 11. místem připsala nejlepší letošní výsledek, Novák byl 18. a Beranová 25. Zvítězili Nor Klaebo a Švédka Sundlingová.

Slunečný den v Lahti začal pro české reprezentanty výborně – všichni tři si na okruhu dlouhém 1635 metrů zajistili postup z kvalifikace. Kateřina Janatová v ní obsadila 17. pozici. Ve čtvrtfinále se pak dlouho držela za dvojicí Američanek Digginsová – Kernová, které rozjely vysoké tempo. I když se pak před Češku dostala Švédka Dyviková, stačilo čtvrté místo a velmi rychlý čas na postup do semifinále z pozice šťastné poražené.

V semifinále bojovala Janatová s nejtěžší možnou konkurencí, v níž nechyběla trojice Švédek, která pak získala všechny tři medaile, či vedoucí žena světového poháru Něprjajevová. Po většinu závodu se Janatová držela na šesté pozici, i když v kontaktu s postupovými příčkami. Do cíle dojela jako šestá a patří jí konečné 11. místo.

„Je to moje nejlepší letošní umístění a první postup do semifinále v této sezoně, takže jsem za ten výsledek moc ráda!“ řekla Janatová. „Do čtvrtfinále jsem si schválně vybrala rozjížďku s Digginsovou, která vždycky jezdí hodně rychle od startu až do cíle. Tenhle plán mi vyšel a byl z toho postup. V semifinále pro mě byla zabijácká kombinace poslední rozjížďky a prvního semifinále, kvůli které jsem měla minimální čas na odpočinek. Snažila jsem se bojovat a jet v kontaktu, ale pak už to pro mě bylo těžké.“

Tereza Beranová si účast ve čtvrtfinále zajistila 30. místem v kvalifikaci. V rozjížďce pak nastoupila například proti Jonně Sundlingové nebo Nataliji Něprjajevové, které si bezpečně zajistily postup. Česká reprezentantka se po většinu závodu držela ve druhé polovině šestičlenné skupiny a nakonec dojela na páté pozici a patří jí tak celkové 25. místo.

Michal Novák obsadil v kvalifikaci 23. pozici. Čtvrtfinále pak rozjel na první pozici a dlouho diktoval tempo. Ve druhé části okruhu se ale propadl a na stadion sjížděl jako pátý. V těsném finiši vybojoval čtvrté místo, díky kterému mohl až do poslední rozjížďky doufat v postup jako šťastný poražený. Nakonec se ale do semifinále nepodíval a patří mu konečné 18. místo.

„Aktuálně jsem zklamaný, že mi těsně unikl postup do semifinále jako lucky looser. Konečně by mi zase nějaký výsledek udělal radost. Dlouho jsem měl čtvrtfinále pod kontrolou, pak jsem ale asi měl zůstat trochu víc vepředu a jít do finiše z lepší pozice,“ popsal Novák, na kterém se podepsal i náročný olympijský program. „V Pekingu jsem sice vynechal poslední závod, takže se cítím lépe, ale samozřejmě to pořád není stoprocentní. Většina sprinterů totiž odjela z Pekingu hned po sprintu a pak se v Lahti připravovali na dnešní závod.“

V neděli pokračuje program v Lahti distančními závody klasicky na 15/10 kilometrů. Přímé přenosy můžete sledovat na ČT Sport a Eurosportu.