×
Běžec Jakš skončil v Davosu jedenáctý. Na sezónní maximum dosáhli i Bauer s Razýmem

Běžec Jakš skončil v Davosu jedenáctý. Na sezónní maximum dosáhli i Bauer s Razýmem

13.12.2014

Zatím nejlepší výsledky v letošní sezóně zaznamenali při Světovém poháru v Davosu čeští běžci na lyžích. Martin Jakš byl v závodě na 15 km klasicky 11., Lukáš Bauer 19. Jen těsně unikly body i 33. Aleši Razýmovi. Vedení v průběžném hodnocení si třetím letošním triumfem pojistil Nor Sundby.

Zkrácení původně třicetikilometrové tratě na polovinu Čechům prospělo. Prestižní křeslo pro průběžného lídra závodu nejprve obsadil Aleš Razým, který z Čechů startoval jako první. „Křeslo, to je motivace,“ smál se lyžař liberecké Dukly. V cíli ho nepřekonal ani dvojnásobný olympijský medailista ze Soči, Švéd Emil Joensson. „Minulý víkend mi dal na patnáctce minutu, i když my to měli asi hůř namazané, byla to pro servis loterie. Teď to s lyžemi určitě bylo lepší. Snažil jsem se jet dolů, co to šlo, je tam takové esíčko na louce, tak jsem v prvním kole sklidil ohlas, protože jsem tam skoro vyletěl,“ smál se Razým. První body letošní sezóny mu unikly o tři příčky.

 

Aleš Razým

Do prestižního křesla se poté na okamžik posadil Lukáš Bauer. I pro něj je konečná devatenáctá příčka sezónním maximem. „Jsem rozhodně spokojenější než minulý týden, podle mezičasů jsem jel výborně. Ale po prvním kole se mi zastavily lyže a nesjel jsem z kopce,“ mrzelo Bauera.

 

Ještě výš se v konečném hodnocení vyšplhal Martin Jakš, který poprvé v letošní sezóně atakoval nejlepší desítku. Tu mu nakonec o jedinou vteřinu “vyfoukl“ legendární Peter Northug. Právě Jakš si na křesle pro průběžného lídra poseděl nejdéle. „Je to příjemný, i když pro mě docela nezvyk. Nevěděl jsem moc, co tam dělat, tak jsem jen seděl a koukal na výsledky. Pak přijel vteřinky za mnou Nousianinen a pak mě vyhodil Northug. Ale bylo to fajn, to jo. A prý jsme se tam vystřídali všichni, takže super dneska,“usmíval se spokojený Jakš.

 

Začátek závodu ho přitom trochu vylekal. „První kolo nic moc,“ přiznal. „Ale ve druhém se mi najednou zdálo, že jsem se chytil a jelo se mi docela dobře. Tak jsem se snažil za to brát, ale ve třetím kole jsem si říkal, jestli jsem to nepřehnal, protože už mi chyběly síly. Ale říkali mi, že to je výbornej čas a že jedu o vedení v cíli, tak jsem se snažil, co to šlo,“ popisoval.

 

Lukáš Bauer

Další dílčí triumf ve Světovém poháru si připsal Nor Martin Johnsrud Sundby, na pódium ho doprovodili krajan Didrik Toenseth a domácí Dario Cologna. Čtvrtý z Čechů, Jan Šrail, obsadil v “závodě na zkušenou“ 83. příčku.

 

Kompletní výsledky nedělního závodu mužů najdete zde. Průběžné hodnocení SP zde.

 

Jediná česká zástupkyně v ženském závodě na 10 km klasicky, Petra Nováková, skončila 35.

 

Na příští seriálový podnik se měli běžci na lyžích přesunout do francouzského La Clusaz, ale tamní špatné sněhové podmínky jim velí zůstat v Davosu. To ale Čechům nevadí. „I když se mi třeba kolikrát zdá, že se mi nejede nejlíp, tak ty výsledky tady mám většinou dobré, takže já tady ve finále závodím docela rád. A navíc se nemusí nikam daleko přejíždět, tak o to je to příjemnější,“ těší se na příští víkend Martin Jakš.

 

ŠS

Fotogalerie


Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři