Běžci zůstávají v Norsku, Světový pohár se na třetí kolo přesune do Beitostolenu

Běžci zůstávají v Norsku, Světový pohár se na třetí kolo přesune do Beitostolenu

11 min 22 s

Kolotoč Světového poháru v běhu na lyžích pokračuje v rychlém tempu, od začátku sezóny čeká lyžaře třetí ze čtyř závodních víkendů po sobě. Po čtyřech letech a podruhé v historii se běžci utkají na tratích v Beitostolenu, kam to je z Lillehammeru asi 150 km. Česká mužská reprezentace se oproti minulé zastávce dvojnásobně rozroste, ženy přibyly na soupisku dokonce tři.


Janatovou a Beranovou doplnily Barbora Antošová a také Petra i Adéla Novákovy. Druhá jmenovaná chyběla v Ruce ze zdravotních důvodů, nyní už je ale v plné síle a natěšená zpět do závodního režimu. K mužskému týmu se zase připojili Adam Fellner a Luděk Šeller. V Beitostolenu tedy bude přítomen téměř kompletní český tým. Všichni závodníci ale nenastoupí do všech závodů, trenéři je o víkendu dle potřeb a dispozic rozestaví rovnoměrně. 

Během minulého víkendu zajeli čeští reprezentanti skvěle hlavně desítku, kde se jak Kateřina Janatová, tak Michal Novák umístili v první patnáctce. „V pátek jsme byli hodně spokojení, 13. a 14. místo bylo v distančních závodech skvělé. Bohužel nás mrzí sobota, kde se nám úplně ideálně nepovedly lyže. V neděli to byl spíš průměr, očekávali jsme trochu více,“ bilancuje reprezentační trenér Jan Franc. 

Ten pěl chválu hlavně na Kateřinu Janatovou, která 13. příčkou na desítce vyrovnala své kariérní maximum v distančních závodech. „Kačka předčila naše očekávání. Na závodech v Norsku dva týdny předtím se jí dařilo, ale Světový pohár je přeci jen ještě výš. Ukázala, že je na tom výborně a zajela podle mě svůj nejlepší distanční závod v kariéře. I v neděli udělala slušný výsledek a já věřím, že i v klasice má na víc a zajede ještě lepší výsledky,“ cení výkon své svěřenkyně její kouč. 

Sama Janatová se navíc na nadcházející zastávku obzvláště těší. „V Beitostolenu jsem letos začala závodit, jelo se tam už dva týdny před Lillehammerem. Trať mi tam sedí, jelo se mi moc dobře a věřím, že se mi to tam povede,“ zůstává pětadvacetiletá závodnice na další kolo pozitivně naladěna. 

Druhá česká zástupkyně se o minulém víkendu těšila hlavně na sprint, ve kterém o týden dříve zaznamenala famózní sedmé místo. Tentokrát to však nebyl její den. „Pro ni, ale i pro nás trenéry bylo dobře, že si zajela i oba distanční závody. Ukázala nám, že v nich udělala velký kus práce. Sama by je chtěla jezdit dál, pokud to bude možné,“ hledá pozitiva na výkonu rodačky z Jablonce nad Nisou trenér Franc.

V Lillehammeru tentokrát slavily vítězství tři různé závodnice. Desítku opanovala skvělým finišem Jessie Digginsová, i druhý sprint v sezóně si po výhře i v kvalifikaci podmanila Ema Ribomová a na hromadné dvacítce kralovala Frida Karlssonová. Celkové pořadí po dvou kolech vede Tiril Wengová.

I v mužské polovině startovního pole začal uplynulý víkend pro české barvy parádně, Michal Novák v páteční desítce oslavil 14. pozici a dokázal do posledních chvil konkurovat i dominantním Norům. S celým balíkem se český zástupce udržel i v nedělním masáku, v závěru se přes něj ale přeci jen přehnala silná finišující skupina. „Chlapské pole se neroztrhalo, takže s výkonem Michala v neděli jsme spokojení. Ale přeci jen koukáme taky na to číslo v pořadí, chtěli jsme být aspoň do dvacítky. Závěr byl hodně nervózní a finišovala tam velká skupina, Michalovi tam asi chyběly trochu síly,“ ohlíží se za zatím posledním kláním Jan Franc. 

Páteční desítka se stala jasnou záležitostí domácích Norů, 9 z nich se vměstnalo do první desítky. První závod kariéry vyhrál Iver Tidheim Andersen. Johannes Klæbo naskočil překvapivě jen do sprintu, ale triumf si ujít nenechal. V neděli po těsném finiši dvacítky slavil Pål Golberg, který se i díky tomuto plnému bodovému zisku pro Beitostolen oblékne do žlutého.

Právě do tohoto norského střediska se vrací Světový pohár po čtyřech letech. V roce 2019 zde domácí Therese Johaugová a Sjur Rothe opanovali distanční závody, štafety se staly také kořistí domácích. Krogh tehdy ale předstihl Rusa Melničenka až v závěrečném finiši.

Pro letošní kolo je připravena úplně odlišná skladba závodů. V pátek jsou na pořadu dne už třetí letošní sprinty, tentokrát opět v klasické technice. Dokáže někdo v rychlosti a výbušnosti přelstít a překonat zatím neomylné Ribomovou a Klaeba? Klasicky se pak pojede i sobotní intervalová desítka, kterou letos pravidelně jezdí i muži. V neděli pak fanoušky čeká poměrně atraktivní smíšená štafeta 4x5 km, která se v rámci SP pojede po loňské premiéře ve Falunu teprve podruhé v historii. Finišovat ale tentokrát budou mužští zástupci. A Češi do závodu klidně mohou nasadit dva týmy, protože do Beitostolenu odcestovali zatím v nejpočetnější sestavě. 

Česká nominace pro Beitostolen:

Ženy: Barbora Antošová, Tereza Beranová, Kateřina Janatová, Adéla Nováková, Petra Nováková

 

Muži: Ondřej Černý, Adam Fellner, Michal Novák, Luděk Šeller

Program

Pátek, 9. prosince

09:30 Sprinty klasickou technikou mužů a žen, kvalifikace

12:00 Sprinty klasickou technikou mužů a žen, vyřazovací boje

Sobota, 10. prosince

10:00 10 kilometrů klasickou technikou žen

12:15 10 kilometrů klasickou technikou mužů

Neděle, 11. prosince

13:00 Závod smíšených štafet 4 x 5 km

 



Pomoc Ukrajině