Běžci na severu: Razým a Vrabcová-Nývltová bodovali v Lahti, Řezáč na legendárním Vasaloppetu

5 min 30 s

Další skvělé výsledky si na sklonku sezóny připsali čeští běžci na lyžích. Vidět byli ve finském Lahti Eva Vrabcová-Nývltová i Aleš Razým, ve Švédsku se zase vytáhl nestárnoucí Stanislav Řezáč.

Světový pohár v běžeckém lyžování se ve svém závěru přesunul na sever Evropy, kde ve finském Lahti pokračoval závody na 10 a 15 km volně. Nejvýš držela český prapor dle očekávání Eva Vrabcová-Nývltová prožívající životní sezónu. Hrdinka závěrečné olympijské třicítky dojela v Lahti jedenáctá, z neseverských zemí se před ni natlačila jen Francouzka Hugueová. "Jedenáctá na severu? Kdo by to čekal?" smála se česká jednička, před níž a Francouzkou byly hned čtyři Norky, tři Finky a dvě Švédky. "Mně už se to letos stalo několikrát. Někdy jsem dokonce neseverské startovní pole vyhrála. Je to zajímavé, no. Netuším, proč jsou tak výjimečné, ale v posledních sezonách to tak u ženských prostě je," konstatovala Vrabcová-Nývltová.

Dalším umístěním atakujícím světovou špičku si česká lyžařka pojistila skvělou čtrnáctou příčku v průběžném hodnocení Světového poháru. "Veliká spokojenost. Navíc v těchhle podmínkách, které já naprosto nesnáším, bořilo se to a pořád jsem musela hlídat nohy. Trošku mě štve to desáté místo, ale i tohle je pro mě veliký úspěch."

Další Češky už tak úspěšné nebyly. Petra Nováková skončila 59., Petra Hynčicová 67. Volnou desítku v Lahti vyhrála norská suverénka Björgenová, která za sebou nechala Švédku Kallaovou i trojici týmových kolegyň Johaugovou, Jacobsenovou a Wengovou.

Norsko slavilo i po mužském závodě, Razým dvacátý. Bauer si vyzkoušel Vasaloppet.

Z českých mužů si s rozbředlou finskou tratí nejlépe poradil Aleš Razým. Do závodu na 15 km startoval jako osmý, dravě ovládl průběžné pořadí na všech mezičasech a právem mu na chvíli patřilo křeslo pro průběžného lídra závodu. Z něj ho sesadil až Něměc Notz a Razým si konečnou dvacátou příčkou připsal slušný přísun bodů. Na ně naopak nedosáhl 35. Martin Jakš, 65. Petr Knop ani 78. Jakub Gräf.

Vítězství v Lahti slavil Nor Sundby před Švédem Richardssonem a Rusem Legkovem.

Ve startovní listině tentokrát chyběl Lukáš Bauer, který dal přednost legendárnímu Vasovu běhu v sousedním Švédsku. Při své premiérové účasti skončil 69. O poznání lépe se dařilo ostřílenému Stanislavu Řezáčovi, který s časem 4:14:50 dojel pátý. V jedenácti ročnících se tak už podesáté vtěsnal do Top 10.