Běžci mají za sebou další kemp, vypravili se do vysokohorského Livigna

Běžci mají za sebou další kemp, vypravili se do vysokohorského Livigna

5 min 35 s

Členové obou reprezentačních družstev běžeckého lyžování se ve druhé půlce července vydali na kemp do italského Livigna. Jaký byl program kempu, co vše lyžaři stihli a co je v plánu pro zbytek přípravy? Na všechny otázky odpověděl trenér A-týmu Jan Franc.


Česká reprezentace běžců na lyžích jezdí do Livigna už poměrně pravidelně. Trenér Franc si chválil podmínky a velkou možnost vyžití a různorodé přípravy. „V Livignu obecně pro sportovce připravili výborné podmínky. Každý rok tady něco přistaví, aby to mohlo být multifunkční centrum pro hodně různých sportů.“

Lyžaře čekal v Itálii pestrý program a kromě kolečkových lyží využili i místní posilovnu či atletickou dráhu. „První část kempu je vždycky více objemová, snažíme se zde využít hory, děláme dlouhé výlety nebo výjezdy na kolečkových lyžích, proložíme to silovým tréninkem. Ve druhé části již tradičně máme intervalový trénink, což je výjezd na Stelvio nebo trénujeme na atletické dráze. Druhá polovina kempu bývá už trochu náročnější.“

Reprezentanti strávili ve vysokohorském prostředí více než dva týdny, na kempu se sešli 17. července a konec připadal na první srpnový den. Jak vypadal konkrétně denní harmonogram? „V půl osmé mají reprezentanti snídani, potom chodíme hned mezi půl devátou a devátou na tréninky. Následně se potkáme na obědě, odpolední fáze bývá většinou kolem čtvrté a večer se opět potkáme na večeři.”

Program byl nabitý, ale čas byl i na odpočinek a dobití baterek. „Fungujeme na takových trojdenkách, tři dny trénujeme dvoufázově, a pak máme den volna. Takhle to probíhá až do konce kempu,“ přiblížil hlavní kouč A-týmu.

Do začátku sezony je ještě dlouhá doba, proto má reprezentace na programu ještě několik společných tréninkových kempů. Ten nejbližší bude v domácím prostředí, A-tým i B-tým se společně sejdou na Božím Daru. A kde budou lyžaři trénovat potom?

„Čeká nás v srpnu ještě kemp na Božím Daru, kde budeme společné s B-týmem. Katku Janatovou, Michala Nováka a Terku Beranovou čekají v srpnu ještě závody v Norsku, nás v září čeká mistrovství republiky a v říjnu tradičně pojedeme do Ramsau a následně na lyžování do Livigna a do Davosu, to už bude těsně před Světovým pohárem,“ sdělil Jan Franc.

Sezóna bude zahájená 24. listopadu ve finské Ruce. Na přelomu roku lyžaře čeká tradiční Tour de Ski a v únoru jsou na programu závody v kanadském Canmore a americkém Minneapolis. Poslední závody se pojedou v polovině března ve švédském Falunu.

 Pomoc Ukrajině