Běžce čeká finále Světového poháru v Engadinu i OPA Cup v Pokljuce

Běžce čeká finále Světového poháru v Engadinu i OPA Cup v Pokljuce

5 min 36 s

Světový pohár v běžeckém lyžování má před sebou finálové závody. O víkendu 13. a 14. března je přivítá švýcarský Engadin, kde čekají na pětici českých reprezentantů netradiční tratě. Závodit se bude ale také ve slovinské Pokljuce, kde se uskuteční OPA Cup, na kterém se představí více než 30 Čechů.


Na sobotu jsou ve Švýcarsku naplánovány závody na 10 a 15 kilometrů klasicky s hromadným startem. Muži se vydají na trať v 11:40 hodin, ženy odpoledne v 15:30. V neděli se pak uskuteční stíhačky na 30 a 50 kilometrů volně (ženy v 8:15, muži v 10:35).

Čeští fanoušci budou moci fandit Michalu Novákovi, Adamu Fellnerovi, Kateřině Razýmové, Kateřině Janatové a Petře Novákové.

Čekají je tratě, na kterých se Světový pohár pojede poprvé, laufaři je ale důvěrně znají, protože jsou součástí Engadin Skimarathonu. „Sám jsem zvědavý na to, jak se nedělní stíhačka bude vyvíjet, protože trať skoro po celou dobu klesá, takže závodníci ve skupině budou mít daleko větší sílu než osamocení jednotlivci. I proto bude důležité, jakým způsobem se to v sobotu natrhá,“ říká Jan Franc, trenér ženské reprezentace. 

Do Engadinu se reprezentanti přesunuli přímo z mistrovství světa v Oberstdorfu, který leží přibližně o 1000 výškových metrů než švýcarské údolí. Závod tedy může ovlivnit i vysoká nadmořská výška. „Uvidíme, jak na to těla budou reagovat. Přece jen už je to poslední závod Světového poháru, takže na závodnících je znát únava. I když je pravda, že se cítíme unavení spíše psychicky než fyzicky, protože sezona je dlouhá a neustálá covidová omezení ji hodně ovlivnila,“ dodává Franc.

Sobotní závody jsou zařazeny do programu televizní stanice Eurosport 1, nedělní závody bude vysílat Eurosport 2.

Více než třicet Čechů v Pokljuce

Závodit se bude také ve slovinské Pokljuce, kde se uskuteční OPA Cup. Už v pátek 12. března jsou na programu sprinty, v sobotu se uskuteční distanční závody klasicky, v neděli závody uzavřou stíhačky na 10 a 15 kilometrů.

Do Slovinska zamířila velmi početná česká výprava. Z reprezentantů se zúčastní: Kryštof Zatloukal, Martin Kočandrle, Nela Půbalová, Tomáš Dufek, Vladimír Kozlovský, Tomáš Lukeš, Pavlína Votočková, Adéla Nováková, Sandra Schützová, Petr Knop, Tomáš Kalivoda a Ondřej Černý. Doprovází je realizační tým ve složení Martin Koukal, Radek Šretr, Jan Baranyk a Martin Hojdekr.

„Do Pokljuky přijeli také Ski Klub Jablonec nad Nisou, jablonecké sportovní gymnázium a Adam Matouš, dohromady tedy bude na startovce více než 30 Čechů,“ říká Martin Koukal, trenér reprezentace do 23 let. „Máme tu ideální podmínky, leží tu dva metry sněhu, tak se těšíme na závody a doufáme, že vyjde také počasí.“