Beranová a Novák mají za sebou letní závody v Norsku s nabitou konkurencí!

5 min 51 s

Tereza Beranová a Michal Novák mají za sebou závody v Norsku. Proti mezinárodní konkurenci se předvedli hned v několika různě dlouhých závodech. Trenér Jan Franc poodhalil, proč se Češi vůbec do Norska vydali a jaké závody jsou ještě během letních měsíců v plánu.

Norské závody Toppidrettsveka nabídly zajímavou podívanou. Ve čtyřech dnech absolvovala každá kategorie čtyři závody, i proto se Češi neúčastnili kompletního programu.

„Byli jsme pozváni přímo norskými organizátory, takže jsme hradili pouze cestu. A samozřejmě jsme chtěli, aby se během přípravy alespoň jednou potkali se světovu konkurencí, byli tam i někteří závodníci ze Světového poháru, takže i tohle byl cíl,“ přiznal trenér Jan Franc.

Tereza Beranová začala výzvou v podobě klasického závodu na 54 kilometrů a v našlapané konkurenci obsadila 29. pozici s výsledným časem 2 hodiny 44 minut a 24 vteřin. Hned následující den čekal mladou Češku sprint. Beranová nejdříve prošla kvalifikací s 11. nejrychlejším časem. V první čtvrtfinálové jízdě pak skončila třetí, těsně před ní byly rychlejší dvě Norky. Výkon české závodnice stačil na konečnou 13. pozici. Skiatlon Beranová vynechala a připravila se na nedělní stíhací závod, ve kterém obsadila 15. příčku.

Michal Novák začal svůj program v Norsku čtvrtečním závodem sprintu. Kvalifikaci zvládl šestadvacetiletý lyžař na výbornou, když zapsal druhý nejlepší čas, rychlejší byl pouze Harald Østberg Amundsen. V rozjížďkách nastoupil do čtvrtého čtvrtfinále, v něm skončil na páté pozici a celkově bral 21. příčku. V pátečním skiatlonu se dlouho držel ve vedoucí skupince, ale během posledních kilometrů ztratil na nejlepší hodně času, a tak závod dokončil na 13. pozici. Závěrečná stíhačka na 12 kilometrů přinesla Novákovi 12. místo.

„Myslím si, že Terka i Michal podali standardní výkony. Neřekl bych, že to bylo úplně skvělý, ale přesně to odpovídalo stavu a části naší přípravy, takže si myslím, že to splnilo účel toho, proč jsme tam jeli,“ zhodnotil trenér Jan Franc po závodech ve Skandinávii.

Česká reprezentace však pokračuje v přípravě pro nadcházející  ročník. Nyní se lyžaři nachází na Božím daru, kde je opět čeká náročný program.

„Tenhle kemp je laděný do toho, že bude náročný, i co se týká intenzivních tréninků. Máme v plánu dost měřených tréninků na kolečkových lyžích a vlastně i ten program bude hodně napěchovaný. Končíme tím, že přejíždíme na závody do Altenberu, takže teď těch 14 dní bude hodně náročných,“ poodhalil trenér reprezentace.

Kromě závodů v Altenbergu čekají české reprezentanty na konci září závody v rámci Mistrovství České republiky. Tato měření na republikové úrovni budou posledními letními závody tohoto přípravného období.