Bájný Alpe Cermis uzavřel Tour de Ski. Janatová uhájila pozici v Top 20, Fellner těsně za třicítkou

7 min 19 s

Tour de Ski mělo před sebou v neděli své tradiční finále - výjezd na sjezdovku Alpe Cermis. V závodech na 10 kilometrů s hromadným startem se představili také dva čeští reprezentanti. TdS dokončila Kateřina Janatová na konečném 18. místě, Adam Fellner pak vybojoval 31. pozici.

Výjezd na sjezdovku Alpe Cermis, to je obávaná, ale prestižní závěrečná etapa Tour de Ski. Po náročné sérii závodů čeká na závodníky, kteří se až do údolí pod tento svah dostali, ještě náročnější finiš celého seriálu. Horu, na které závodníky čeká dokonce úsek se stěnou s převýšením 28 %, letos pokořili i dva čeští lyžaři.

V ženském závodě se představila Kateřina Janatová, které po předchozích etapách patřilo průběžné osmnácté místo. Byť doufala, že by mohla zabojovat o nějaký posun pořadím, tato radost jí nakonec povolena nebyla. Přesto absolvovala velmi povedený závod a na Alpe Cermis dorazila na 19. místě. V celkovém hodnocení udržela 18. příčku.

„Je to nejlepší výsledek, co jsem zatím zajela. Skončila jsem do dvacítky, čímž jsem si splnila, co jsem chtěla. Davos, kde jsem byla desátá, mě navnadil, že bych chtěla být ještě výš, ale počítají se všechny závody. Některé se mi nepovedly, některé se povedly a osmnácté místo je dobré,“ usmívala se Janatová.

Janatová v neděli ztratila 2 minuty a 27 sekund na překvapivou vítězku Sophii Laukliovou, která jako jediná zachytila nástup Heidi Wengové. Takticky se vyvezla až k vrcholu za jejími zády, načež sama nastoupila a doběhla si pro premiérové vítězství ve Světovém poháru.

Celkové hodnocení Tour de Ski ovládla další Američanka Jessie Digginsová, která se do cíle poslední etapy dostala jen silou vůle na šestém místě. V cílovém prostoru se pak zhroutila na zem a trvalo několik minut, než se byla schopná alespoň posadit.

Mužský závod tomu ženskému předcházel a mezi startujícími nescházel Adam Fellner. Českému reprezentantovi patřilo v celkovém hodnocení Tour před poslední etapou 31. místo a tuto pozici také na konci závodu uhájil. A aby toho nebylo málo, toto místo se mu stalo v podstatě osudným, jelikož na 31. příčce skončil i v rámci poslední etapy Tour de Ski.

Hlavní balík se po příjezdu na úpatí Alpe Cermis roztrhal a Fellner se snažil držet kolem 30. místa. To se mu nakonec také povedlo a jen dvě sekundy jej dělily od elitní třicítky. V cíli ztratil na čelo závodu dvě minuty a 39 sekund.

„Jednatřicáté místo je pro mě pěkné umístění, ale chyběly mi jen necelé dvě sekundy na třicáté místo, takže asi trochu převládá zklamání,“ svěřil se po poslední etapě Fellner. „Opět to bylo strašně blízko. I když jsem předvedl svou nejlepší sjezdovku v životě, tak to bohužel nestačilo. Chybělo malinko. Závod jsem předvedl dobrý, klukům děkuji za servis. Lyže byly super.“

„Nejkomplikovanější byl přejezd ze stadionu pod sjezdovku. Po dvoudenním sněžení a dešti to bylo pomalé, měkké a hluboké. Už tam se tvořily nějaké ztráty. Asi musím být spokojený, ale těch pár sekund mě mrzí,“ dodal.

Závěrečnou etapu vyhrál Jules Lapierre z Francie, který aplikoval stejnou taktiku jako mezi ženami Laukliová. Vyvezl se až na vrchol na zádech Friedricha Mocha, kterému v závěrečných stovkách metrů dokázal poodjet. Celkovým vítězem Tour de Ski se stal Harald Amundsen, který se v neděli dostal do cíle na páté pozici.