6. ročník Skijáckého trojboje v Jilemnici ovládli Michal Novák a Tereza Beranová

6. ročník Skijáckého trojboje v Jilemnici ovládli Michal Novák a Tereza Beranová

12 min 45 s

Už pošesté se v podkrkonošské Jilemnici konal Skijácký trojboj, který sestává z běhu na dráze a ze sprintu a distančního závodu na kolečkových lyžích. Letošního ročníku se zúčastnila i kompletní reprezentace běžců na lyžích a právě její dvě hvězdy, Michal Novák a Tereza Beranová, zvítězily v celkovém pořadí.


Michal Novák se stejně jako zbytek českého týmu musel poprat se slušnou konkurencí, závodů se totiž účastnila i kompletní polská reprezentace nebo britský běžec na lyžích James Clugnet. Česká jednička však prokázala vysokou výkonnost i fyzický fond a během tří závodů našla jen jediné dva přemožitele. V sobotním běhu na dráze ho o sekundu a desetinu překonal domácí adept Tomáš Lukeš. Ten den odpoledne pak podlehl na nejkratší trati sprinterskému specialistovi Ondřeji Černému.

V nedělním závodě na 12,5 km na kolečkových lyžích však na okruzích kolem Jilemnice nedal konkurentům šanci a druhému Tomáši Lukešovi nadělil téměř půlminutu. Stal se tak celkovým vítězem s náskokem 3 bodů právě na druhého Lukeše. „Na závody jsem šel z plného tréninku a jsem spokojený. V určitých věcech se cítím silný a taky vidím určitý progres oproti minulosti. Je to pro mě super zpětná vazba vzhledem k tomu, na čem se snažím pracovat,“ zhodnotil výsledek vítěz Skijáckého trojboje.

Karlovarský rodák tak potvrdil, že tento netradiční typ závodu je skvělým zpestřením tréninkové rutiny a má v plánu přípravy své právoplatné místo. „Hlavně v nedělním distančním závodě se mi podařilo několik věcí, které jsem chtěl. Když se mi daří takový progres, motivuje mě to do další práce,“ upřesnil Novák, který při závodě bojoval s vysokými teplotami. „Bylo příšerné vedro, ale podle mě je přínosné čas od času trénovat i v takovém vedru a adaptovat se na něj,“ dodal.

Nedlouho po absolvování Skijáckého trojboje čeká oba reprezentační týmy další zahraniční štace. „Závody a vše okolo včetně atmosféry byly fajn. Jsem rád, že jsme to zvládli, a teď budu zase pokračovat v přípravě. Příští týden jedeme do Livigna na vysokohorskou přípravu,“ předestřel Michal Novák své i týmové plány na nadcházející dny a týdny.

Mezi ženami se z celkového vítězství radovala Tereza Beranová, která jakožto specialistka na nejkratší tratě nezaváhala v sobotu ani jedinkrát a doběhla si v obou případech pro plný počet bodů. Třeba ve sprintu na kolečkových lyžích před sebe nepustila žádnou ze soupeřek ani v jednom kole. „Sprinty byly z mého pohledu velmi kvalitní díky soupaži, kterou jsem jela vlastně od startu až do cíle,“ okomentovala své sobotní odpolední vystoupení čtyřiadvacetiletá lyžařka.

V ostatních disciplínách však viděla rezervy, ačkoliv běh na 1500m taktéž ovládla. „Na dráze bych chtěla příští rok běžet na čas, ne na efekt. Jediné, co mě zamrzelo a co budu pilovat, je distanční závod. V Jilemnici je lehký profil trati a ztráta byla moc veliká, ale každým rokem se lepším. Na můj strop jsem zatím nenarazila ani v jedné z disciplín, tudíž se už těším na novou sezónu,“ zůstává motivovaná a zároveň se těší na příští ročník trojboje rodačka z Jablonce nad Nisou.

Ta stejně jako její kolega Michal Novák vidí jednoznačný přínos podobné akce v tréninkovém procesu a zároveň si ji umí i užít. „Skijácký trojboj je za mě opravdu skvělá akce! Dá se každý rok pozorovat v čem se člověk zlepšil. 6. ročník trojboje byl ale zároveň jeden z těch nejsmutnějších. Odešel Jiří Pliska, což nás všechny velice zasáhlo,“ připomněla nedávné tragické úmrtí laufaře Jiřího Plisky, který přišel o život před pár dny při horolezení ve Spojených Státech.

Kromě kategorie dospělých se účastnila Skijáckého trojboje tradičně i mládež. V kategorii mladšího dorostu se z vítězství s rozdílem pouhých dvou bodů radovala Emma Mánková z Vimperku, která zvítězila v obou závodech na kolečkových lyžích. Mezi stejně starými chlapci dominoval Kryštof Háněl, jenž byl nejrychlejší na 7,5 km a v obou sobotních kláních skončil druhý.

Nejúspěšnější starší dorostenkou v celkovém pořadí se stala domácí Eliška Polonská, která nenašla přemožitelku ani v jednom z lyžařských závodů. O poznání těsnější to bylo mezi staršími dorostenci, protože Filip Mairich i Jakub Salaba dosáhli stejného počtu bodů. Díky lepším jednotlivým umístěním se stal vítězem první jmenovaný, zástupce Ski klubu Jablonec nad Nisou.

V kategorii juniorek se z triumfu mohla radovat Anna Milerská z jesenického Fenix Ski Teamu, jež zvítězila v běhu na 1500 na oválu i v nedělním závodě na 7,5 km. V nejstarší mládežnické kategorii mezi chlapci dominoval Jiří Tuž, který ukázal skvělou obratnost a výkonnost na kolečkových lyžích. Ve sprintu těsně předčil Davida Peštu, v distančním závodě předjel o 10 sekund kolegu Matyáše Bauera a celkově v tomto závodě na 12,5 km společně s muži obsadil skvělé osmé místo.

 

Výsledky Skijáckého trojboje 2023

Mladší dorostenky:

1. Emma Mánková (Fischer Ski klub Šumava Vimperk) 41 b
2. Tereza Riedlová (Ski klub Valašské Meziříčí) 39 b
3. Martina Tůmová (SK Lajdáček) 39 b

Starší dorostenky:

1. Eliška Polonská (ČKS SKI Jilemnice) 43 b
2. Karolína Drbohlavová (ČKS SKI Jilemnice) 39 b
3. Sofie Vyhlídková (ČKS SKI Jilemnice) 32 b

Juniorky:

1. Anna Milerská (FENIX SKI TEAM Jeseník) 39 b
2. Eliška Bímanová (Olfin Car Ski Team Trutnov) 35 b
3. Lucie Tůmová (Ski klub Jablonec nad Nisou) 30 b

Ženy:

1. Tereza Beranová (Olfin Car Ski Team Trutnov) 43 b
2. Kateřina Janatová (TJ Dukla Liberec) 41 b
3. Kateřina Razýmová (SPORT CLUB PLZEŇ) 36 b

Mladší dorostenci:

1. Kryštof Háněl (TJ Lokomotiva Teplice) 43 b
2. Matěj Brožek (Ski klub Jablonec nad Nisou) 39 b
3. Sebastian Materna (ČKS SKI Jilemnice) 36 b

Starší dorostenci:

1. Filip Mairich (Ski klub Jablonec nad Nisou) 35 b
2. Jakub Salaba (ČKS SKI Jilemnice) 35 b
3. Eduard Simbartl (ČKS SKI Jilemnice) 33 b

Junioři:

1. Jiří Tuž (TJ Dukla Liberec) 43 b
2. Matyáš Bauer (LK Slovan Karlovy Vary) 41 b
3. David Pešta (TJ Dukla Liberec) 36 b

Muži:

1. Michal Novák (TJ Dukla Liberec) 43 b
2. Tomáš Lukeš (ČKS SKI Jilemnice) 40 b
3. James Clugnet (GB) 35 b

 Pomoc Ukrajině